Загадка феномена самомуміфікаціі ченців

Загадка феномена самомуміфікаціі ченців

У лютому цього року світова преса з небувалим ажіотажем обговорювала унікальну знахідку, зроблену в стародавній статуї Будди колекціонером з Нідерландів.

Всередині образу Будди з пап’є-маше віком понад дев’ять століть вчені несподівано виявили тіло замурованого ченця, точніше, його мумію.Подиву дослідників не було меж, подібних знахідок в Європі ніколи не бачили. Втім, могли б не побачити й зараз, унікальна знахідка була зроблена зовсім випадково!

Під час ремонту постаменту статуї з неї несподівано з’явилася шкіра і кістки. Статую тут же піддали комп’ютерній томографії, яка лише підтвердила страшну здогадку: статуя Будди виявилася саркофагом для замурованої в ній людини.

Мало того, разом з тілом ченця в мумії були виявлені незрозумілі письмена на древнєкитайскій мові, витягти які поки не вдалося. Проте точно встановлено ім’я ченця. Ним виявився Лю Цюань, який залишив цей світ або, за версією буддистів, «досяг просвітління» приблизно в 1100 році н. е. Встановити особу замурованого ченця допоміг килимок, знайдений в підставці статуї. На ньому вчені прочитали його ім’я.

Як виявилося, Лю Цюань помер, перебуваючи в позі лотоса під час медитації. Причому ще за життя монах пройшов самостійну добровільну муміфікацію. У порівнянні з самими тривалими християнськими постами те, що довелося пережити Лю Цюаню, виглядає справжніми тортурами або подвигом в ім’я віри

Протягом багатьох років монах харчувався смолою і сосновими голками. Потім він був замурований в спеціальну нішу, йому залишили лише невелику трубочку для дихання. Після того як чернець помер, його тіло, що не піддається гниттю, витягли з ніші і, прибравши нутрощі, наповнили рукописами.

Історія досить моторошна. Проте вигукувати «про «дикі» часи і звичаї!» поки рано, адже дивовижна практика перетворення живої людини в мумію жива донині! У сучасній Японії в префектурі Ямагата досі зберігається кілька десятків подібних мумій. Сьогодні цей релігійний ритуал суворо заборонено законом, але ще відносно недавно він був досить популярний в Японії.

Японські монахи, мабуть, вважали, що, якщо багато років поспіль вести певний спосіб життя, слідуючи спеціальним духовним практикам, можна гарантовано створити з власного тіла справжнісінькі нетлінні мощі.Вперше незвичайну практику перетворення власного тіла в мумію запропонував буддистський священик Кукай багато століть тому. Чернець проповідував ідею духовного просвітлення через фізичні катування, в процесі яких тіло людини поступово муміфікувалося.

Не дивно, що процес природної муміфікації займав досить тривалий час. Десять довгих років було потрібно ченцям, щоб, дотримуючись певного способу життя, перетворити своє тіло на мумію. На початку шляху монах протягом 1000 днів харчувався виключно горіхами і насінням, запиваючи їжу чистою джерельною водою. Але якщо звичайна людина на час дієти скорочує фізичні навантаження, то ченці, навпаки, перебуваючи на суворому посту, вели активний спосіб життя. Вони старанно виконували всю найважчу роботу по монастирю, намагаючись позбавитися від будь-яких жирових відкладень, наявних на тілі.Ті з них, хто витримав першу дієту, наступні 1000 днів харчувалися виключно корою дерев і корінням, запиваючи їх вже не водою, а отруйним чаєм із соку дерева Уруша. У сучасній промисловості сік цього дерева використовується для лакування різних поверхонь. Абсолютно логічно, що після подібної трапези монахів страшно рвало, зате організм, просочившись отруйним соком, ставав неїстівним для хробаків, личинок та інших комах, що поїдають мертву плоть. Тих, хто з честю живим витримував другу тисячу днів «отруйного» поста, поміщали в кам’яний склеп, спеціально створений під пропорції тіла кожного з ченців.Причому в індивідуальному кам’яному мішку монах міг знаходитися виключно в позі лотоса і не мав можливості навіть поворухнутися. Йому дійсно залишали трубку, через яку він міг дихати, і нитку з прив’язаним дзвіночком, щоб замурований монах міг щодня оповіщати братію, чи живий він. З того моменту, як монах переставав дзвонити, відраховували ще 1000 днів і лише потім розкривали кам’яний мішок.

Вважалося, що всередині виявляться нетлінні мощі. Але на ділі з розкритої кам’яної порожнини, як правило, випадало спотворене, напіврозкладене тіло з гримасою жаху на обличчі. Хоча не можна сказати, що позитивних випадків муміфікації не було зовсім. Вони були, але їх число складало не більше 10%, тоді як спотворені тіла витягували з склепів сотнями! Правда, було б несправедливо стверджувати, що люди, котрі створили самі з себе мумії, існують виключно в Японії. У В’єтнамі неподалік від Ханоя у вічному сні перебуває мумія настоятеля місцевого монастиря By Кхак Міня, який більше 300 років тому закрився в каплиці і, через 100 днів постійного голодування і медитації, помер. Його тіло не розкладалося кілька місяців.Ченці монастиря сприйняли це як знак згори, покрили свого настоятеля фарбою і перенесли в одну з ніш храму, де він перебуває і сьогодні. У Росії, в свою чергу, добре відомий Хамбо-ла-ма XII , тіло якого, не схильне тліну, було вилучене із землі в 2002 році.

До речі, для створення мумії зовсім необов’язково використовувати моторошні дієти Сходу або методики древніх єгиптян. Існують цілком природні, а головне, швидкі способи перетворити тіло в нетлінну мумію. У природі досить природних умов, в яких тіло людини або тварини муміфікується саме. Це може бути болото, жарке і сухе повітря або, навпаки, лютий мороз. В Європі часто знаходять відмінно збереглися мумії середньовічних людей, але не в гробницях, монастирях або пірамідах, а … в болоті. Виявляється, в I тисячолітті н. е. в Північній Європі існував страшний ритуал, під час якого, щоб умилостивити богів, в торф’яні болота кидали живих людей. Однак болото таким чином впливало на тіла утоплеників, що вони муміфікувалися і практично в незайманому часом і тліном вигляді збереглися до наших днів.

Часто фахівці можуть з упевненістю сказати, який одяг або зачіску носила знайшовши свою смерть в болоті людина 2000-2500 років тому! Сьогодні відомо більше 2000 болотних людей, найбільш відомі з яких: чоловік з Толлунда, жінка з Еллінга, болотне тіло з Віндебі і людина з Ліндоу. Вік знахідок не перевищує 2 500 років, якщо ж говорити про самого старого болотного потопельника, то це жінка з Кёльбьерга, що загибла близько 10 000 років тому.

Болотні мумії представляють для історії особливу цінність, оскільки дозволяють гранично точно відновити не тільки зовнішній вигляд і раціон харчування наших предків, але і їх одяг. Вкрай цікавий опис зачісок древніх людей. Виявилося, що вже більше 2000 років тому існували своєрідні муси і лаки для волосся. В якості них стародавні люди використовували суміш смоли та олії. Найбільше на сьогоднішній день болотних мумій знайдено в Данії, Німеччині, Нідерландах, Великобританії, Ірландії та Швеції. Ще Тацит писав: «За встановленим з давніх часів звичаєм люди, споріднені по крові, збираються в певний час у священному лісі. Тут вони виконують варварські ритуали, що включають приношення людських жертв ».Зазвичай подібні жертви приносилися ранньою весною богині землі Нерті. Її просили прискорити прихід весни і дарувати хороший урожай літом. Для цього серед знатних людей племені кидався жереб, після чого людину в певний час годували виключно рослинною їжею і потім, убивши, кидали в болото, приносячи тим самим жертву Нерті.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *