Танки CDL

Танки CDL

В умовах війни секретність, безумовно необхідна. Однак і з нею краще не перебирати, а то замість користі вийде одна шкода. Гарний тому приклад – історія танків, забезпечених освітлювальними приладами CDL. Їх виробництво і випробування настільки сильно засекретили що в підсумку ці потужні машини так і не вийшли на поля битв Другої Світової війни.

Британський офіцер Оскар де Торен запропонував у 1915 році проект, що передбачав установку потужного джерела світла на автомобілі або на танки – для того щоб висвітлювати в темряві позиції противника і тим самим засліплювати його. Коли війна завершилася. інтерес до винаходу Торена на якийсь час згас, і британець від імені свого синдикату запропонував розглянути свій проект французькому уряду. Перший показ установки відбувся у Франції в 1934 році, другий – у 1936-му, після чого проектом знову зацікавилося британське військове міністерство. Демонстрація винаходу в Англії була проведена у 1937 році на рівнині Солсбері і. мабуть, досить успішно, бо всього через 10 днів після початку Другої світової війни пішло замовлення на виробництво відразу 300 таких пристроїв.

Реклама

Пристрій Торена був простим та геніальним. Принцип роботи полягав у тому. що поле бою у нічній темряві висвітлювалося вузьким променем яскравого, та до того ж ще й мерехтливого світла, глянувши на яке, як на електрозварювання, всякий спостерігач просто б осліп.

Башта з пристроєм повинна була встановлюватися на піхотний танк «матильда». з кулеметом для самооборони. і поділялася вона на два відсіки: лівий – де знаходився оператор і правий – з приладом CDL потужністю 13000000 свічок. Струм для живлення електрикою двох вугільних електродів вироблявся власним двигуном. Інтенсивний потік світла збирався параболічним дзеркалом, після чого відбивався пластиною з полірованого алюмінію і бив назовні через щілину. Щілина робилася вузькою, щоб у неї не залітали ворожі кулі. Світло блимало з частотою шість разів на секунду, що ще більше посилювало вражаючу дію установки. Кут дисперсії променя становив 19 градусів, що дозволяло танкам, що знаходяться приблизно у 30 метрах один від одного, перекривати пучками світла простір перед собою на відстань від 180 до 900 метрів.

Реклама

Оскільки програма CDL була цілком таємною, базу для переозброєння танків і тренування екіпажів вирішили влаштувати в Шотландії. Випробовувалися нові танки ночами, а світло вони випускали таке, що, наприклад, у шести милях від Лоутера, в містечку Пенрит, можна було спокійно читати газету. І таку освітленість давали всього 16 танків! Тому у Лоутер при загрозі повітряного нападу тут же передавалося спеціальне попередження, і весь полігон занурювався в темряву.

Перше великомасштабне випробування танків CDL було проведено 5 травня 1942, а потім його повторили вже для американців і за участю американських солдатів. На генерала Ейзенхауера ці машини справили настільки сильне враження, що він тут же наказав встановити такі вежі і на американські танки, для чого в Південному Уельсі створили ще одну базу, подібну Лоутера.

Порадившись, військові двох країн вирішили, що танки CDL повинні бути задіяні проти німців тільки масовано, і не варто проводити досліди щодо їх застосування на полі бою, щоб завчасно не розкрити секрет установок. У цих умовах продовжилося переозброєння частини танків і підготовка екіпажів. У той же час поступово з’ясувалося, що сліпучий ефект від установок все-таки менше очікуваного. Крім того, неприємним сюрпризом стало відкриття, що зелений протисонячний фільтр на німецькій зенітній 88-міліметровій гарматі дозволяє спостерігачеві ясно бачити щілину на вежі, а значить, точно по ній стріляти! Розчаровані були і самі екіпажі танків, тому що у Ель-Аламейна в цей час йшли запеклі танкові бої, а вони тут сиділи і чекали наказу.

Оскільки основне озброєння танків при переобладнанні в CDL знімалося і бойова сила їх значно зменшувалася, необхідно було поставити нові вежі на американські танки МЗ із 75-міліметровою гарматою у корпусі, що дозволило б значною мірою зберегти їх бойову міць . Подібна робота стала проводитися в рамках підготовки до дня «Д» – висадки союзників у Франції, що відразу ж підняло б бойовий дух частин, озброєних цими танками. Разом з іншими, хоча й у другому ешелоні, підрозділи танків CDL були переправлені до Франції, проте за своїм прямим призначенням – для нічної атаки противника – їх так жодного разу і не використали, насамперед тому, що бойові командири про цю техніку практично нічого не знали – таємниця секретної зброї зберігалася міцно!

Реклама


Американці застосували танки CDL тільки 1 березня 1945 року- для того, щоб висвітлювати Рейн після захоплення моста біля Ремаген. Потім з 23 березня по 5 квітня в таких же цілях їх використовували англійці, причому це допомогло взяти в полон кілька аквалангістів, що намагалися підірвати бойові машини. Один танк, правда, був підбитий германською артилерією, інші атакувала авіація, але без втрат з англійської сторони.

Цим все і закінчилося, більше танки CDL у боях не брали участь. Однак саме те, що їх не відразу стали використовувати на полях Другої світової, самі англійці вважають своєю великою помилкою. Підполковник Гіф-форд Мартель. один з родоначальників британських танкових військ, писав, що «це було велике нещастя для нас, що танки не були використані в Північній Африці і в Нормандії, де ми могли б з їх допомогою прорватися в районі Кана, причому при значно менших втратах». Приблизно так само вважав і генерал-майор Фуллер, визнаний авторитет у галузі озброєнь, який стверджував, що це була «найбільша помилка війни». У 1949 році він писав, що застосування танків CDL могло б допомогти союзникам зайняти всю Німеччину і не пустити туди радянські війська, проте зроблено це не було і «результат сьогодні всім відомий». Самі англійці витратили на цей проект 20 мільйонів фунтів стерлінгів, озброївши «прожекторами CDL» у загальній складності 1850 машин різних типів. Для управління ними було підготовлено шість тисяч англійських і вісім тисяч американських солдатів, але, по суті справи, все це не отримало ніякого практичного застосування на полях битв!

У червні 1945 року 43-й Королівський танковий полк, озброєний танками CDL, був направлений до Індії, де в 1946 році танки разом з поліцією брали участь у придушенні вуличних безладів в Калькутті, причому діяли в якості поліцейських машин з великим успіхом.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *