Велотанк від Міцубісі

Велотанк від Міцубісі

У роки другої світової війни японська танкова промисловість, перебуваючи у постійному дефіциті матеріалів і кваліфікованих інженерних кадрів, значно поступалася всім основним учасникам війни. Виною тому була концентрація сил і засобів японської промисловості на замовленнях ВМС і ВПС Японії.

Широкомасштабне вторгнення в Китай в 1937-му році навіть з незначними танковими силами показало їх величезну ефективність проти слабо навченої і погано озброєної китайської піхоти. Армійському командуванню було потрібно більше танків і бронемашин, але японська промисловість не могла задовольнити їхні запити. До того ж, специфіка бойових дій проти китайців висувала свої вимоги до конструкції танків, яким існуючі машини не цілком відповідали. Так, у відбитті контратак мас китайської піхоти була потрібна концентрація артилерійського вогню, японська артилерія не завжди встигала за своїми військами, а озброєні дрібнокаліберними гарматами танки не могли завдати чималої шкоди атакуючим. У цих умовах озброєні кулеметами бронемашини виявлялися набагато ефективнішими, забезпечуючи швидкий маневр вогнем і достатню щільність вогню там, де це було необхідно. Танки ж більше виконували роль психологічної підтримки своїх військ. При вигляді наступаючих танків китайці часто розбігалися, не надаючи опору.

Виходячи з цього, в 1938 році армійське командування розробило вимоги до піхотного танку в умовах китайського фронту: це повинна була бути гусенична машина, що нагадує танк, озброєна 2-3 кулеметами, з незначним противокульним бронюванням. Замовлення було передане компанії Міцубісі. Однією з умов контракту було швидке розгортання виробництва піхотного танка з легкодоступних матеріалів. За проект з ентузіазмом взявся молодий перспективний інженер Масамуне Анно. Зіставивши вимоги військових з можливостями японської промисловості, він прийняв воістину геніальне рішення – використовувати в якості бази для танка звичайні велосипеди.

Розроблене ним шасі являло собою по суті чотирьохколісний велосипед, на каркас якого був надітий фанерний короб з поворотною баштою . Велосипедні колеса були модернізовані – стали ширші і більші в діаметрі, число спиць значно зменшилася, вони були посилені і закриті фанерними дисками. Передньою парою коліс керував велосипедист-водій, за ним сидів командир-кулеметник, який керував встановленим у вежі станковим кулеметом «тип 92″ калібру 7.7мм, в кормі перебував помічник велосипедиста-водія. Для забезпечення стійкості з боків рами закріплювалися по два двоколісних візки на, діаметр їх коліс був менше ведучих. На колеса надягалася товста гумова або брезентова стрічка, покликана імітувати гусениці. Лоб корпусу та башти обшивалися 4 мм листовою сталлю, що було цілком достатньо для захисту від осколків

Посадка в танк здійснювалася через широкий двостулковий люк у кормі, технічне обслуговування кулемета проводилося шляхом зняття башти цілком, верстат кулемета при цьому залишався закріплений на каркасі. Форма броньованого короба й башти імітувала танк Рено FT. Машина отримала поетичну назву «Hana» («Хана», яп. «Квітка») і компанія Міцубісі приступила до виготовлення дослідної партії велотанків. Для виготовлення каркасу застосовувалися стовбури бамбука, обмотані стрічками брезенту, які для збільшення міцності просочувалися клеєм, корпус і вежа виготовлялися з фанери, на нечисленні металеві деталі (ланцюги, зірочки тощо) йшла сама низькосортна сталь. Загальна вага машини з озброєнням та боєприпасами становила всього 160 кг, з екіпажем маса велотанка могла досягати 400 кг.

Дослідні зразки спеціального піхотного кулеметного велотанка «Хана» надійшли у війська в лютому 1939-го року. Перше бойове застосування виявило істотний недолік цієї машини – вкрай низька прохідність і невисока швидкість сильно обмежували можливості використання танка. Часто супроводжувалим велотанк піхотинцям доводилося підштовхувати машину в корму, щоб екіпаж міг почати рух. Позначилася і недостатність бронювання, кулі і осколки часто пробивали фанерний корпус, завдаючи поранення екіпажу. Тим не менш, будучи застосованими в сільській та міській місцевості на ґрунтових дорогах, танки показали свою ефективність в наступі при супроводі піхоти і відбитті китайських контратак. Важливою перевагою було те, що для навчання екіпажу не було потрібно часу, велотанкістом міг стати будь-який солдат Імператорської армії, а ремонт навіть сильно пошкодженого велотанка займав лічені години. Крім цього, велотанки абсолютно не вимагали пального, а завдяки їх легкій вазі на тривалих маршах в них можна було запрягти коня для транспортування. Брезентові стрічки, що імітують гусениці, при транспортуванні складалися на надгусеничних полицях. Втім, екіпажі часто кидали ці стрічки, покращуючи таким чином ходові якості велотанків.

За підсумками перших боїв інженер Масамуне провів модернізацію конструкції – передні і задні колеса були зроблені подвійними, посилена рама, велосипедні шини були замінені гумовими бандажами, корпус з боків, у передній частині і зверху додатково обшивався листовою сталлю 1-2 мм для захисту від осколків. Була спрощена форма башти і для полегшення посадки в танк повністю змінений кормовий люк. Проводилася робота щодо посилення озброєння: велосипедист-водій отримав курсовий ручний кулемет «тип 96″ калібру 6.5 мм. Маса зросла на 70 кг, але завдяки удосконаленню трансмісії велотанка екіпажу стало простіше почати рух і збільшилася швидкість. Також була зроблена спроба поставити два станкових кулемета в башту, але її тіснота ускладнювала використання кулеметів. Спроби поставити артилерійське озброєння ні до чого не привели – при пострілі і наступному відкаті гармати навіть самих дрібних калібрів відбувався відрив башти і деформація конструкції.

Нові та модернізовані в польових умовах велотанки вперше взяли участь у боях під час радянсько-японського конфлікту на річці Халхін-Гол, де вони виконували роль машин супроводу основних танкових сил в великій атаці 1-ї японської механізованої бригади 3 липня 1939-го. Атака була успішно відбита радянськими військами, а наступаючі японські танки були розстріляні артилерією. Бронебійні снаряди прошивали танк «Хана» наскрізь, фугасні снаряди перетворювали їх на купу бляшаного і дерев’яного мотлоху. Кілька машин було захоплено радянськими військами під час остаточного розгрому потрапившої в оточення 6-ї японської армії.

Слабке озброєння і бронювання велотанка не могло служити виправданням поразки, тому що основні японські танки «Ха-го» та «Ті-ха», що прийняли участь у бойових діях, також не блиснули бойовими якостями. Основна причина поразки лежала в тактичній площині, тому настільки невдалий виступ модернізованої машини не вплинув на її подальшу долю – вона як і раніше застосовувалася проти китайців, в основному в сільській місцевості за наявності грунтових доріг. Найчастіше успіх був досить відносним, але при дефіциті бронетехніки вибирати не доводилося.

З часом велотанки губилися в боях, кулемети з них знімалися для більш насущних потреб і до 44-го року у військах Японії залишилися лічені одиниці велотанків типу «Хана». Проте наступ американців змусив армійське командування знову звернути увагу на ці машини. Розглядалися різні проекти для відновлення виробництва, в тому числі і відповідаюі істинно самурайському духу. Наприклад у проекті «Хана Кадзі» пропонувалося забезпечити оригінальну машину 50кг вибухівки замість кулемета і направляти їх в наступаючих американців під управлінням велосипедистів-смертників. Були проекти посилення бронювання і збільшення потужності «двигуна» (від 4 до 8 помічників водія-велосипедиста в кормовій частині, по 2 в ряд), а також пропонувалося встановлювати вогнемети, зенітні кулемети і міномети.

У виробництво був пущений проект інженера Цутому Осії, який піддав оригінальний проект значній переробці.

Командир велотанка був переміщений в носову частину і взяв на себе функції не тільки стрілка, але і водія. У кормовій частині в ряд розмістилися два стрільця-велосипедиста. Така конструкція дозволила посилити лобове бронювання до 6 мм, а також розмістити у башті або відкритій рубці до 2-х станкових кулеметів, або протитанкову рушницю. Розглядалися проекти встановлення більш важкого озброєння.

Перед висадкою американців на Окінаві японські війська отримали три десятки велотанків «Хана тип 4″. Всі вони були втрачені в боях з технічно більш могутнім противником, який часто навіть не встигав розгледіти велотанк як слід – його легка конструкція знищувалася майже цілком.

Перспектива висадки американців на головних островах знову змусила японських конструкторів шукати порятунок у проекті велотанка. Однак, війна для Японії вже практично завершилася, єдиною виготовленою машиною по новим проектам був велотанк «Хі Хана» з екіпажем в 12 осіб (2 велосипедиста-водія, 8 помічників водія, 1 командир-кулеметник, 1 стрілець-вогнеметник) дослідний зразок якого розчинився в атомному полум’ї, яке охопило Хіросіму 9-го серпня 1945-го року.

Останні з наявних танків «Хана тип 99″ вступили в бій з наступаючими радянськими військами поблизу Муданьцзян в серпні 45-го. Безнадійно застарілі спеціальні піхотні велотанкі, озброєні одними кулеметами, завдали СРСР непоправного матеріального збитку з п’яти фугасних снарядів, витрачених на завершення військової кар’єри самого незвичайного танка 2-ї світової війни/

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector