Англійські “пом-поми”

З розвитком, який у роки Першої світової війни отримала авіація, все більша увага стала приділятися зенітній артилерії. Потребу в такій зброї почав відчувати і британський флот. Флоту «володарки морів» був потрібний новий зразок зброї ближньої дії, який за своїми можливостями перевершив би використовувані для цих цілей різні версії кулеметів «Максим». Основним британським виробником даних кулеметів була фірма «Віккерс». Дана компанія запропонувала флоту свою нову розробку – автоматичну двофунтову гармату, яка, по суті, була кулеметом Віккерса, але розрослася в розмірах. Свою назву «пом-пом», яка назавжди увійшла в історію, зенітна гармата отримала за характерний звук при стрільбі.

Установка, що отримала назву Vickers QF 2 pounder Mark II, активно використовувалася в боях Першої світової війни. Їх навіть використовували як ЗСУ, встановлюючи на шасі броньованої вантажівки Пірлесс. Деяку кількість таких машин було поставлено і в російську імператорську армію. Дана автоматична зенітна гармата була визнана вдалою і стала прообразом для створення вдосконаленої версії – Vickers QF 2 pounder Mark VIII. Саме з цією системою ППО британський королівський флот вступив у Другу світову війну.

Після завершення Першої світової війни, яку в ті роки ще називали Великою війною, висока вартість при не самій очевидній необхідності видавила «пом-поми» з арсеналу сухопутних підрозділів. Однак вони дуже міцно закріпилися в арсеналі бойових кораблів, ціна яких, у свою чергу, не могла допустити економії коштів на такому важливому оборонному аспекті як система ППО.

В основу створення багатостволових зенітних автоматів був покладений успішно себе зарекомендувавший 40-мм зенітний автомат Віккерс Mk II. Безсумнівним достоїнством даних зенітних гармат на момент створення була досить велика скорострільність – 100-115 пострілів за хвилину, яка для тих років перевершувала скорострільність всіх без винятку легких гармат. Ще одним безперечним плюсом було те, що в Англії накопичилася величезна кількість боєприпасів для даних гармат – спадщина Першої світової війни.

В ході модернізації англійські інженери не стали чіпати ствол, але вдосконалили автоматику. Надійне водяне охолодження ствола також було залишено без змін (привіт від кулемета Максима). Дослідний зразок оновленої гармати був готовий вже до 1923 року, а після всіх доведень в 1927 році були створені вже повністю боєздатні «пом-поми».

При всьому цьому гармати відрізнялися достатньою малою ефективною дальністю стрільби – 2000 метрів. Це означає, що вести ефективний, а головне, результативний вогонь, можна було лише на дистанції трохи більше однієї морської милі. При цьому одна морська миля – це 10 кабельтових або гранично допустима дистанція для того, щоб гідролітак тих років міг прицільно скинути торпеду. Про пікіруючі бомбардувальники тоді ще нічого не знали. Оскільки найоптимальнішою дистанція для скидання торпеди була в два рази менша, то зенітний автомат Віккерса ніяк не можна було віднести до малоефективних рішеннь. До того ж з нього вогонь повинен був вестися по літаку, який лягав на бойовий курс і був не в змозі активно маневрувати в повітрі. При цьому англійці чудово розуміли, що гарантоване враження літака може забезпечити тільки висока щільність вогню на цьому критичному відрізку дистанції. Досягти високої щільності вдалося за рахунок елементарного нарощування кількість стволів у складі зенітної установки.

Прийнята на озброєння в 1927 році багато ствольна установка обійшла за своїми характеристиками всі існуючі іноземні аналоги, і за цим успіхом зник той факт, що дана установка не мала жодних перспектив розвитку. Головним її недоліком можна було назвати малу початкову швидкість польоту снарядів. При довжині ствола всього в 40,5 калібрів, початкова швидкість польоту снаряда становила всього 701 м / с. Такої швидкості вистачало для боротьби з літаками «етажерками» родом з 1920-х років, але для швидкісних монопланів кінця 1930-х і тим більше 1940-х років цього було вже недостатньо. Через низьку початкову швидкість польоту снарядів страждала і дальність стрільби, яка становила 4,5 км, при цьому прицільна дальність, як згадувалося вище, була в 2 рази менше. Другим, як з’ясувалося лише в активній експлуатації, фатальним недоліком стала подача снарядів.

Вдале за своєю ідеєю рішення (використання безперервної стрічки) було безглуздим щодо здійснення на практиці. Зенітні снаряди розміщувалися в осередку спеціальної стрічки з брезента, яка на практиці дуже часто нервувала при стрільбі. В цьому відношення 37-мм німецькі зенітні автомати і 40-мм «Бофорс», що володіли обойменним постачанням, виявилися істотно більш надійними в бойових умовах. Крім цього, сам англійський зенітний снаряд, що оснащувався контактним детонатором, був незадовільним, оскільки вимагав прямого попадання в літак. Як показала практика, при стрільбі по новим японським Торпедоносцям «пом-поми» просто не встигали організувати завісу прицільного вогню до моменту скидання літаком торпеди.

Крім цього, 8-ствольна зенітна установка Мк VI виявилася громіздкою, вона важила 16 тонн, що було обумовлено наявністю механічного приводу, який був залежний від джерел енергії. При цьому швидкість горизонтальної та вертикальної наводки не перевищувала 25 градусів в секунду, що було недостатнім для пікіруючих бомбардувальників супротивника. Боєзапасу з 1800 снарядів на ствол вистачало на 15-20 хвилин безперервного ведення вогню, що було явно недостатньо при проведенні тривалих операцій в зоні дії ворожої авіації.

Розуміючи і приймаючи всі ці недоліки, у роки війни частина «пом-помів» замінювалася на відмінно себе зарекомендувалі швейцарські 20-мм «Ерлікон» і 40-мм шведські автомати «Бофорс». Такі зенітні автомати в одинарних установках не вимагали наявності силового приводу, тому їх можна було встановлювати майже в будь-якому найбільш зручному місці судна. При цьому з часом одноствольні «Ерлікон» були практично повністю витіснені на флоті новою спаркою на базі установки, аналогічної установці для 40-мм одноствольного «Бофорса». Були в них і інші переваги. Так, ефективна дальність вогню «Бофорс» удвічі перевищувала показник «пом-пома», а швейцарські зенітні автомати забезпечували в 4 рази більшу скорострільність при приблизно тієї ж досяжності по висоті.

Необхідно відзначити, що на момент появи «пом-поми» були найефективнішими засобами ППО ближньої зони. При цьому установки такого типу або ж створені за їх зразком були доступні багатьом країнам світу, бо якихось особливих ноу-хау вони в собі не несли і були добре знайомі військовим фахівцям багатьох держав ще по Першій світовій війні.

Безумовно, до кінця 1930-х років такі зенітні установки виглядали застарілими, особливо на тлі нових розробок. Однак відправляти їх в утиль ніхто не збирався. І справа тут не в консерватизмі англійських адміралів, флот яких на момент закінчення війни мав в 2 рази більше «пом-помів», ніж шведських «Бофорс». Справа в тому, що не завжди встигаючи вразити швидкі повітряні цілі, багатоствольні установки «пом-пом» створювали дуже щільну завісу загороджувального вогню, спроби прориву якої були смертельно небезпечні для льотчика, перетворюючи його в камікадзе.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector