Gro?traktor (великий трактор)

Gro?traktor (великий трактор)

У 1925 році фірми Daimler-Benz, Rheinmetall-Borsig і Krupp отримали замовлення від військового відомства на будівництво дослідного танка. Спочатку проект називався Armeewagen 20 (армійська машина), але через деякий час його замінили на Gro?traktor (великий трактор). Всі роботи повинні були ретельно приховуватися, оскільки Німеччині, яка програла Першу світову війну, за умовами мирного договору заборонялося розробляти і виготовляти танки.

Випробування нових машин планувалося провести на полігоні танкової школи “Кама” в Радянському Союзі. Військові пред’явили до нової машини такі вимоги: вага до 15 тонн, товщина броні 6-14 мм, швидкість 40 км / год, основне озброєння 75-мм гармата KwK L / 24, встановлена на поворотній башті. Танк повинен був долати такі перешкоди: стінку висотою 1 метр, кут підйому 30 град., Брід глибиною 0,8 метра, крім того передбачалася можливість плавати.

Кожна фірма повинна була виготовити по два прототипи з неброньової сталі. Планувалося, що на нових машинах знайдуть відображення останні досягнення науки і техніки, хоча будівництво йшло з оглядкою на англійську і французьку техніку. Так само військові хотіли, щоб основні вузли на прототипах були взаємозамінні. В результаті всі три проекти вийшли дуже схожими, а на даймлерівських і рейнметаллівських танках стояли однакові башти, розроблені фірмою Rheinmetall. Всі танки мали загальне компонування. Попереду розміщувалося відділення управління. У ньому знаходилися водій і радист. Для них на даху корпусу розташовувалися броньовані ковпаки з оглядовими щілинами. Навпроти радиста в корпусі було передбачено отвір для курсового кулемета. Слідом йшло бойове відділення. У вежі конічної форми встановлювалася 75 мм гармата і спарений з нею 7,92 мм кулемет. Тут розташовувалися командир, навідник і заряджаючий. У середній частині корпусу знаходилося моторно-трансмісійне відділення. На кормі стояла друга башта з кулеметом. У ній сидів один стрілець. Екіпаж танків складався з 6 чоловік. Гусениці по типу британських ромбів оперізували весь корпус по периметру (тоді вважалося, що тільки такий вид ходової частини забезпечить максимальну прохідність). Ходова частина прикривалася масивними бортовими екранами.

Незважаючи на загальну схему, кожна модель мала свої особливості.

Gro?traktor I (прототип фірми Daimler-Benz)Перший танк був закінчений в 1929 році, другий – в 1930 році. Їм присвоїли порядкові номери 41 і 42. Grosstraktor II (прототип фірми Rheinmetall-Borsig) Перший танк виготовили в 1928 році, другий – в 1929. Порядкові номери 45 і 46.

Grosstraktor III (прототип фірми Krupp) Перший танк був готовий в 1928 році, другий – в 1929. Їм присвоїли порядкові номери 43 і 44.

У 1930р. всі шість гросстракторов таємно прибули в Радянський союз для випробувань. Оскільки вони були виготовлені із сталевих листів, а не броні, обстріл танків не планувався. Частину машин доставили без гарматного озброєння. Замість стволів у них стояли дерев’яні макети. У Союзі основний упор робився на ходові випробування. Але і з цим виникли чималі труднощі. У зв’язку із чим з 1930 по 1933 роки майже на кожному танку довелося поміняти трансмісію, переробити підвіску і тип гусениць. Танки Grosstraktor I (Daimler-Benz) пройшли всього 66 км, і велику частину часу перебували в ремонті. Проблеми виникли з надійністю двигуна, трансмісії і гусениць. Танки Grosstraktor II (Rheinmetall-Borsig) на пару проїхали 1264 км. А також, за деякими даними, випробовувалися на плаву, досягнувши швидкості 4 км / год. У Казані їм довелося поміняти підвіску, трансмісію і гусениці.

Танки Grosstraktor III (Krupp) здолали 299 км. В ході випробувань їм змінили трансмісію, гусениці і двічі підвіску.В цей же час в Казані проходили випробування чотири Leichttraktor (легкий трактор).

До середини 1933 р. вся техніка з танкової школи “Кама” була вивезена. У тому ж році Казань покинули останні іноземні фахівці та військові.Говорити про те, що випробування гросстрактарів закінчилися провалом неправильно. Головне, був отриманий практичний досвід і зроблені висновки. Зокрема було заявлено про необхідність розробки спеціального двигуна, авіаційний тут абсолютно не годився. Проблеми з гусеницями переконали німецьких конструкторів в необхідності перенесення ведучих коліс вперед, бо це практично виключало ймовірність «роззутися» (зіскочити гусениці) на слабких грунтах. Надалі у всіх серійних танків в нацистській Німеччини ведучі колеса розташовувалися попереду. Також відмовилися від великої кількості маленьких опорних ковзанок. Такий вид підвіски ускладнював виробництво та обслуговування. Після повернення до Німеччини два «не ходових» танка Grosstraktor I стали пам’ятниками в розташуваннях танкових полків в Ерфурті та Вюнсдорф. Grosstraktor II і Grosstraktor III знайшли застосування в якості навчальних машин. Влітку 1935р. їх задіяли у великих військових маневрах у складі 1-ї танкової дивізії. У 1937 р. два танки, по одному від кожної фірми, встановили як пам’ятники на території 5-го танкового полку. Решта дві машини ще кілька років використовувалися в навчальному процесі, що представляли собою нерухомі макети.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector