Пістолет-кулемет EMP44, Німеччина

Коли в квітні 1944 року 3-я армія США під командуванням генерала Паттона досягла міста Ерфурта, власник Erfurter Maschinenfabrik Бертольд Гайпель (Berthold Geipel) втік, прихопивши з собою конструкторську і технологічну документацію. Однак американським військовослужбовцям дещо все ж залишилося, що вони й поспішили вивезти, перш ніж захоплена територія відійшла під контроль Червоної армії.

Серед захоплених трофеїв опинився і пістолет-кулемет EMP44, який був доставлений в США.

Зброя піддалася досить поверховому випробуванню на Абердинському полігоні, й через відсутність будь-яких істотних достоїнств була відправлена на склад. Союзників в той момент куди більше цікавили німецькі штурмові гвинтівки. Таки чином незабаром про EMP44 забули і можна назвати дивом, що зброя змогла «дожитии» до наших днів. Пістолет-кулемет EMP44 є результатом спроб по створенню німецькими зброярами більш простого і дешевого автомата в порівнянні з пістолетом-кулеметом МР-40.

Незважаючи на воєнний час, Німеччина по колишньому приділяла велике значення якості виготовленої зброї, у той час як більшість інших воюючих країн на перше місце ставили кількість виробленої зброї. Наприклад, в СРСР таким пістолетом-кулеметом був ППШ-41, який крім заводів випускався в різних дрібних майстернях, і на випуск якого було потрібно всього 7.3 нормо-годин. У 1943 році йому на зміну прийшов ще більш простий пістолет-кулемет ППС-43 конструкції Олексія Івановича Судаєва, на виготовлення якого було потрібно вже 2.7 нормо-годин.

За задумом німців новим Wunderwaffe (чудо зброєю) повинна була стати штурмова гвинтівка MP44 (перейменована пізніше в Sturmgewehr 44). У 1943 на підприємстві Erma було припинено виробництво МР-40 на користь нової штурмової гвинтівки. В цей же час розроблявся і пістолет-кулемет EMP44 (Erma Maschinen-Pistole 44). Новий пістолет-кулемет виготовлявся з труби, а основні елементи з’єднувалися між собою за допомогою зварювання. Трубчастий приклад переходив в трубчасту ствольну коробку, яка переходила в трубчастий кожух і всі ці сегменти мали один діаметр і виконувалися з однієї заготовки. Кожух мав чотири ряди охолоджуючих отворів по 4 отвори в кожному ряду і закінчувався дульним гальмом. Ударно спусковий механізм монтувався в просторі між рукояткою ведення вогню і магазинним приймачем. Пістолетна рукоятка була виконана порожнистою і стверджується, що це дозволяло використовувати її для установки зброї на вертикальні направляючі. Тобто зброя перетворювалася на якийсь станковий пістолет-кулемет.

Потиличник прикладу, також виконаний з труби, при установці зброї на направляючу ставав рукояткою управління вогнем. Трубчастий потиличник був знімний, дозволяючи отримувати основні робочі елементи зброї та піддавати їх профілактиці та чищенню. В результаті того, що лінія ствола і приклада перебували практично на одному рівні, приціл був винесений набагато вище в порівнянні зі зброєю традиційної компоновки. Цілик мав три пластини з V-подібними пазами для стрільби на дальності 100, 200 і 300 метрів. У місці розташування вікна для викиду гільз розташовувалася приварена до зброї пластина-відбивач для відстріляних гільз.

Зверніть увагу на рукоятку заряджання, яка встановлена як запобіжник.Затвор зброї виконаний з двох частин. Його передня частина схожа на затвор МР-40. Друга половина затвора являє собою прямокутну пластину, з’єднану з циліндровою підставою і діюча як ударний елемент. Рукоятка зведення вставлялася поперечно в отвір в передній половині.

Для постановки на запобіжник необхідно було натиснути на рукоятку заряджання, яка потім переміщалася в поперечному напрямку і виступала з іншого боку зброї, фіксуючись в одному з двох отворів з лівого боку ствольної коробки. Це можна було зробити при зведеному або невзведенному затворі. Ніяких інших пристроїв безпеки не було. Для перенесення зброї використовувався ремінь, який просмикувався в отвори розташовані в мушці і на трубчастому потиличнику приклада.

Розбирання зброї відбувалося в такій послідовності. Необхідно було потягнути вниз підпружинений стрижень, розташований в потиличнику приклада і повернути його на 90 градусів. Тепер потиличник прикладу міг бути демонтований і відкривався доступ до внутрішніх вузлів і механізмів. Спочатку витягали пружину. Перед витяганням затвора необхідно було демонтувати рукоятку заряджання. Після того, як це було зроблено, зброя нахилялася стволом верх, і затвор вислизав з нього.

Збірка була дещо складнішим процесом. Спочатку вставлялася передня частина затвора, потім вмонтовувалася рукоятка заряджання і тільки потім вставлялася друга частина затвора. Оскільки всередині не було ніяких направляючих, обидві частини затвора могли вільно обертатися навколо своєї осі під час монтажу. Тому був потрібний деякий навик, щоб навчитися пальцем, орієнтувати затвор всередині зброї.
Важливою особливістю пістолета-кулемета EMP44 було подвійне магазинне живлення. Зброя мала два магазиноприймача розташованих поруч. На передній поверхні одного з магазиноприймачів була підпружинена кнопка, натиснувши на яку обидва приймача могли зміщуватися в поперечному напрямку. Кожен з приймачів був накритий пилозахисним кожухом. Для живлення використовувалися магазини від MP-40. За задумом розробників подібна система скорочувала час необхідний стрілку на перезарядку.

Пістолет-кулемет EMP44 важив 3,66 кг, що на 300 грам менше ніж МР-40 і на 800 грам менше ніж МР-38. У повному спорядженні з двома магазинами вага збільшувалася на 1,35 кг. Загальна довжина зброї становила 720 мм при довжині ствола 250 мм. На відміну від МР-40 канал ствола EMP44 мав 4 нарізи з правим закручуванням.

Немає ніякої інформації про подальшу долю EMP44, передбачається, що дана розробка була особистою ініціативою компанії Erma. Не дивлячись на позначення ЕМР44, зброя була розроблена в 1942/43 роки. З одного боку конструкторам вдалося створити зброю з простою конструкцією, але з іншого окремі елементи були ускладнені, наприклад збірний затвор і система живлення. Ймовірно, військовим зброя здалася занадто примітивною особливо, коли покладалися великі надії на штурмову гвинтівку МР44. Навіть на більш пізніх стадіях війни, судячи з усього, військові не поверталися до пістолета-кулемета ЕМР44.

Сьогодні відомо тільки про один екземпляр пістолета-кулемета ЕМР44 з серійним номером 00015. Він є частиною колекції музею в Абердіні, який був переміщений в Форт Лі, штат Вірджинія в рамках закону про реконструкцію від 2005 року. На жаль, через нестачу фінансування будівництво нового музею відкладено на невизначений термін.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector