Палаючий Вашингтон

Палаючий Вашингтон

18 червня 1812 року Конгрес США оголосив війну Англії. Це був другий після Війни за незалежність і останній в історії англо-американський конфлікт. Тодішній (четвертий за рахунком) президент Джеймс Медісон вирішив, раз Англія ослаблена наполеонівською континентальною блокадою і воює в Європі, значить «відрубати» у неї під шумок сусідню колонію – Канаду – буде простіше простого.

Американці передчували легку перемогу: генерал Ендрю Джексон, майбутній президент США номер сім, розраховував на «військову прогулянку в Канаду». (У Джексона були свої рахунки з Англією: дитиною він потрапив у полон до англійців, відмовився чистити чоботи лейтенанту, отримав шаблею по обличчю і все життя ходив зі шрамом.) Крім того, в Америці вже тоді були розбіжності між Північчю і Півднем, а в таких умовах немає нічого кориснішого, ніж знайти спільного ворога …

Перший же акт війни закінчився для американців несподівано. На заході американський генерал Хелл перейшов кордон, але незабаром був змушений повернутися в форт Детройт, щоб трохи пізніше здати його англійцям без бою. На сході генерал Дірборн спробував було перейти кордон, проте зіткнувся з відмовою солдатів воювати. По центру американці двічі форсували Ніагару – і обидва рази англійці на канадському березі зустрічали інтервентів з такою лютою привітністю, що ті «героїчно бігли». До кінця 1812 втрати США становили 190 чоловік убитими проти 91 англійця, ще 900 американців були взяті в полон.

Трохи краще справи йшли на морі, де малочисельний американський флот розумно уникав зустрічей з ескадрами «Владичиці морів». Кораблі США тричі успішно воювали з британськими судами один на один, а американські капери захопили за півроку понад 200 англійських торгових суден в Північній Атлантиці і Карибському морі. Втім, розсудливим людям було ясно, що три битви нічого не вирішують і в кінцевому підсумку перемога на морі дістанеться Англії.

Британський уряд відреагувало на невдачі на морі спокійно, перекинувши в Канаду війська з Вест-Індії (але не з Іспанії, де йшла війна з Наполеоном). 1813 рік почався з наступу американців, а 22 січня авангард армії США був ущент розбитий у Френчтаун: 493 людини загинули, 522 здалися в полон, до своїх повернулися 33 бійця. Левову частку американських втрат «забезпечили» індіанці, що билися на боці англійців. На чолі союзу індіанських племен стояв відважний вождь Текумсе, готовий будь-якими засобами зупинити просування американців на Захід. У 1812 році Текумсе був взведений в бригадні генерали британської армії, і його родичі билися в Канаді з усією індіанської хоробрістю.

Коли на Великих озерах розтанув лід, американці знову кинулися в атаку. На цей раз їм вдалося захопити місто Йорк, що пізніше став Торонто, і взяти кілька фортів. У вересні 1813 року флотилія США встановила контроль над озером Ері. Здавалося, Америка нарешті бере гору. Особливо надихнулися американці після битви біля річки Теймс: 5 листопада 1813 року полковник Джонсон в особистому двобої вбив Текумсе, після чого конфедерація племен розпалася, і індіанці перестали підтримувати англійців.

Але святкувати перемогу було рано. Англійці зуміли зупинити противника в 144 кілометрах від Монреаля, головної мети американської експансії, а на морі британський флот з травня 1813 року блокував узбережжя США від Нью-Йорка до Міссісіпі. Десанти з кораблів ескадри контр-адмірала Кокберна раз у раз нападали на американські поселення і звільняли рабів, яких із задоволенням зараховували в свої команди – адже в Англії рабства не було.

У липні англійці мало не взяли Вашингтон. Американську столицю врятувало лише мілководдя. Коли після поразки в Росії імперія Наполеона почала валитися, Великобританія дозволила собі зосередитися на війні в Північній Америці, на що американці якось не розраховували. Стало ясно, що пора вести мирні переговори. Росія запропонувала своє посередництво, але Англія від нього відмовилася: знахабнілу Америку слід було провчити, для чого в квітні 1814 року в Канаду були послані 14000 ветеранів армії Веллінгтона. Рік пройшов у боротьбі за озеро Ері. Самий кровопролитний бій війни стався 25 липня біля Ніагарського водоспаду – дві армії боролися годин, і хоча американці відступили, говорити про чийсь тріумф не доводилося. Англійцям дрібні перемоги були не потрібні: на той час їх флот блокував все атлантичне узбережжя. Економіка США тріщала по швах, інвестори терміново переводили активи в англійські цінні папери …

У серпні 1814 року сталося страшне: ескадра британського адмірала Кокберна досягла гирла річки Патаксент, звідки було рукою подати до американської столиці, і 24 серпня англійці увійшли до Вашингтона. В якості відплати за спалення Йорка вони підпалили Капітолій, Білий дім та інші урядові установи. Перед тим як Білий дім запалав синім полум’ям, британські військові покуштували страви та вина, які призначалися для втікшого президента США. На наступний день англійці повернулися на свої кораблі. Ніхто не хотів завойовувати Америку – Англії достатньо було викинути її солдатів з Канади і як слід їх провчити. Блокада між тим тривала, і до жовтня 1814 року США стали банкрутом.

Коли англійці крокували по палаючому Вашингтону, в Європі, в Генті, вже два тижні йшли мирні переговори. Завершилися вони в грудні 1814 року, напередодні Різдва; в ту ж ніч, не знаючи ще про Гентський мир, генерал Джексон схльоснувся з англійцями в долині Міссісіпі. Останній бій у Нового Орлеана завершився перемогою американців, що неймовірно підняло моральний дух країни. З неясної причини американські історики й досі впевнені, що у війні 1812 року США перемогли.

Окрім іншого, у вересні 1814 року британські кораблі обстріляли форт Макгенрі, і ця подія залишилася б рядовим епізодом війни, якби свідком обстрілу не був поет Френсіс Скотт Кі. По форту стріляли цілу добу, а на світанку Кі побачив як гордо розвівається в пороховому диму зоряно-смугастий прапор. Охоплений патріотичними почуттями поет накидав на звороті старого конверта кілька рядків, які день потому дописав до вірша. Воно було опубліковано в місцевій пресі під назвою «Оборона форту Макгенрі». У народі вірші поклали на популярний мотив «Анакреона в небесах», і незабаром пісню заспівали по всій країні. З кінця XIX століття її виконували під час військових церемоній, а в 1931 році президент Гувер перетворив творіння містера Кі в національний гімн США

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector