З історії кольчуги

З історії кольчуги

Надійно захиститися від зброї ворога, прикрившись міцною бронею, – заповітна мрія воїнів всіх часів і народів. Наявність такого захисту гарантувало перемогу в кривавих битвах. Згодом ратники отримали подібні обладунки – це була кольчуга, що стала прообразом сучасного бронежилета. Її винайшли приблизно в середині I тисячоліття до н.е. Але не можна точно сказати, кому належить честь цього винаходу. Швидше за все, кольчуга з’явилася незалежно в Європі і Азії.

Перші знахідки на скіфських кладовищах датуються V століттям до н.е. Етруські і кельтські екземпляри належать до III століття до н.е. Уже в Стародавньому Римі кольчуга стала основним видом захисного одягу для легіонера. Вважається, що самі римляни запозичили її у кельтів, що жили в північних лісах. Самі кельти, як це випливає з римських джерел, вважали за краще битися мало не голими, але ось вожді їх якраз були в кольчугах!

Реклама

До нас дійшли деякі зразки римських кольчуг, і з’ясувалося, що вага їх досягала семи кілограмів при діаметрі кілець чотири міліметри. Це менше, ніж вага (і розмір кілець) більш пізніх середньовічних кольчуг з Європи або, наприклад, з Судану, де навіть у другій половині XIX століття все ще робилилися подібні обладунки для вершників. Така кольчуга важила 13,4 кілограма.

Англійський історик Майкл Томас вивчив кольчугу з кільцями діаметром шість міліметрів і прийшов до висновку, що для виготовлення такого «одягу» потрібно майже півтора роки! Щоб одягнути подібним чином цілий легіон в кількості 6000 чоловік , було потрібно 29 000 000 людино-годин робочого часу. Ось чому в римському війську стала застосовуватися пластинчаста броня, куди більш технологічна при масовому виробництві.

Реклама

У середньовічній Європі кольчуга поширилася дуже широко, причому не тільки серед вершників (вони носили також і кольчужні панчохи), але і серед піхотинців. Різновидів у цього «залізного одягу» чимало, в залежності від цього змінюється його назва – кольчуга, панцир, б айдала, яцерін. Скажімо, вікінгам – гребцям на судах – доводилося носити короткі кольчуги. А кольчуги, покриті зовні тканиною, європейські хрестоносці зустріли на Сході. Так, обладунки відомого східного лицаря Усами ібн Мункиза складалися відразу з двох кольчуг: довшої європейської та укороченої «східної», між якими містився шар бавовняної тканини з набиванням із шерсті кролика. Зовні була яскрава тканина, що нічим не видавала військового призначення одягу. Втім, кольчугу ніхто ніколи просто на сорочку і не одягав. Під обладунками у воїна був простеганний каптан-гамбізон, на зразок сьогоднішнього ватника (він гасив удар), нерідко більш довгий, ніж сама кольчуга.

Японська кольчуга також сильно відрізнялася від західної, хоча і потрапила в країну разом з першими європейцями. Зазвичай при плетінні класичної кольчуги чотири кільця з’єднуються між собою п’ятим , але в Японії одним кільцем з’єднувалися шість. Крім того, кільця у такої кольчуги практично завжди нашивались на тканину.

У Китаї кольчуга теж була відома, але використовували її вкрай обмежено. Наприклад, китайські документи повідомляють про трофейні кольчуги з Туркестану. Мабуть, такий вид зброї для величезної китайської армії був просто нерентабельним.

Ми можемо дізнатися про те, як до своєї зброї та обладунків ставилися воїни давнини, по-перше, за реальними артефактами, що збереглися до наших днів, а по-друге, з пам’ятників середньовічної літератури. Наприклад, з «бесіди» (на Сході, так само як і на Заході, був такий літературний жанр) каліфа Омара Амра ібн аль-Аза.

Реклама

– Що є дротик? – Задає питання аль-Аза.- Це брат, який може зрадити тебе, – відповідає каліф.

– Що є стріли?- Це посланці смерті, яка наздоганяє, а може і минути.

– Що є щит?- Це захист, який страждає найбільше.

– Що є кольчуга?- Те, що становить турботу для вершника і доставляє досаду піхотинцю, проте у всіх випадках це найкращий захист.

«Епохою кольчуги» називають британські історики час від 1000 по 1250 рік, коли в Європі кольчуга домінувала як засіб захисту. Кольчужним було прикриття для голови воїна, що називалося «митрою єпископа». Тіло і руки закривали кольчуга і кольчужні рукавички, сплетені з рукавами, ноги лицаря облягали кольчужні панчохи. Однак в «голих обладунках» в той час воювати вважалося непристойним, тому вже незабаром після 1100 року лицарі починають надягати поверх своїх кольчужних сорочок каптани з тканини, що називалися сюрко. У цей час щити стали прикрашатися лицарськими гербами, їх вишивали і на сюрко, тому фігура лицаря була як великий барвистий паспорт, впізнаваний з чималого відстані!

Ось що говориться про це в поемі XIII століття «Галеран», де описуються лицарі, що зібралися на турнір:

Прагнув кожен в новому бутиІ тільки в чистому на битву виходити.

Ось золотом сяє вежа на щиті,

Там лев, там леопард і риба в бойовому гербі.

Павлина хвіст іншого служить прикрасою,

А хтось шолом квіткою прикрасив в розраду …

Там чорний траур вершника вінчає прапор,

А в іншого – білий, синій і зелений знак.

У третього сюрко багряний ліліями блищить,

А хтось, бачачи це, подумки тріпоче …

Так що на воїнів тієї епохи кольчужні обладунки були приховані одягом, про що варто було б пам’ятати постановникам ряду сучасних історичних кінофільмів!

Згодом, однак, з’ясувалося, що кольчуга – далеко не найнадійніший захист від ворога, оскільки її пробиває спис, розрубують меч і сокира, може пробити стріла, випущена з потужного лука або арбалета, а від удару булавою вона взагалі не захищає. Тому обладунки стали робити спочатку кольчужно-пластинчастими, а потім, починаючи з 1400 року, вже і суцільнометалевими. Але так як кольчуга все ж була важливим засобом захисту «на всякий випадок», німецькі рейтари, наприклад, продовжували носити її ще і в XVI столітті.

В Московії кольчуги були в ходу навіть за Петра Першого. Башкирські лучники використовували цей вид зброї в дні війни 1812 року. У кольчуги, шоломи і сталеві налокітники довгий час був одягнений російський імператорський конвой, що складався з горців Кавказу.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *