Перша підводна атака

Перша підводна атака

Під час Громадянської війни у США, 17 лютого 1864 року, субмарина конфедератів “Ханлі”, що приводилася в рух вручну і озброєна шестовою міною, пустила на дно Чарльстонскої бухти паровий артилерійський корвет “Хаусатонік”. Повідомивши про успішну атаку, “Ханлі” додому так і не повернулася. Таким чином, він став і першим підводним човном, загиблим в битві. Про причини його загибелі сперечаються до цих пір, а організована в 2000 операція з підйому “Ханлі” тільки додала масла у вогонь цих суперечок.

Як свідчать історичні першоджерела, HL Hunley, підводний човен Конфедеративних Штатів Америки, був побудований в 1863 році під час громадянської війни на кошти приватних підприємців та винахідників Хораса Л. Ханлі (його ім’я вона і носила), Джеймса Мак Клінтока і Бакстера Уотсона.
Спочатку вони експериментували з електромагнітним і паровим двигунами, але в підсумку зупинилися на найпростішій механічній установці з мускульним приводом. Та й на щось більш серйозне у них вже не було і грошей – південці тоді мали серйозні труднощі з коштами.

Реклама

“Ханлі” був побудований в місті Мобіл, штат Алабама, в 1863 році. Човен залізницею перевезли в Чарльстон. Цей човен став четвертою субмариною у військовому флоті конфедератів. “Ханлі” був передовою технологією 1860-х, такою. же просунутою для того часу, як космічний корабель сьогодні. Варто згадати, що це було ще за сім років до того як Жюль Верн опублікував свій знаменитий роман “Двадцять тисяч льє під водою”.
Природно, ці човни були вкрай недосконалими і небезпечними не стільки для ворога, скільки для їх екіпажів. Але вони все-таки могли пересуватися під водою! Протягом 1863 року човен “Ханлі” два рази тонув в ході випробувань, загинула 21 людина. Човен обидва рази підняли, він отримав прізвисько “плаваючого труни”. Ніхто більше не хотів виходити на цій “труні” в море.

Проблему вирішили великі гроші. Місцеві підприємці заснували солідний призовий фонд – 100 тисяч доларів. І екіпаж все-таки набрали … І це при тому, що всім добровольцям було ясно з самого початку: вірогідність того, що човен загине, була вкрай велика. Незабаром після заходу сонця 17 лютого 1864 року в доці, недалеко від острова Салліванс вісім найнятих моряків забралися в човен і вирушили на завдання. До носа човна була прибудована шестиметрова сталева піка із закріпленим на ній пороховим зарядом. Очолював атаку лейтенант Джордж Діксон, за ним на дерев’яній лаві сиділи семеро матросів, чиї м’язи приводили в рух ручний гребний гвинт підводного човна.

Реклама


Приміщення для екіпажу було всього лише чотири фути заввишки і три з половиною фути завширшки. Рухова установка “Ханлі” складалася з колінчастого вала, що провертався сімома людьми за допомогою ланцюга пов’язаного з гвинтом. Великий маховик збільшував ККД: поки екіпаж працював, момент сили маховика допомагав підтримувати швидкість.
Коли команда почала обертати важкий залізний колінвал, Діксон звірився з компасом і взяв курс на паровий шлюп “Хаузатонік”, що стояв на якорі в чотирьох милях від берега. План повстанців полягав у тому, щоб підпливти в шести футах від поверхні до учасника блокади. Але для того, щоб остаточно направити судно, Діксон повинен був підняти його на поверхню рівно настільки, щоб виглянути через маленький передній ілюмінатор – перископів як таких тоді ще не було.
З борту “Хаузатоніка” помітили на поверхні води щось дивне, була оголошена бойова тривога. Зі шлюпа відкрили вогонь, але човен-торпеда був вже в так званій «мертвій зоні», занадто близько від шлюпа. Через дві хвилини субмарина “Ханлі” встромила свою піку в штирборт “Хаузатоніка”, прямо під ватерлінією.

Коли підводний човен дав задній хід, спусковий шнур змусив детонувати 135-фунтову порохову бомбу, підірвавши всю кормову частину парового шлюпа. Давши задній хід, човен відійшов від шлюпа …

Звичайно, потоплення “Хьюсатоніка” не зробило особливого впливу на хід війни. Однак воно відіграло дуже важливу роль в історії, довівши, що бойове застосування подібного роду апаратів у морській війні можливе. “Вперше в історії підводний човен зміг потопити ворожий корабель, – писав не так давно в американській пресі Роберт Нейланд, глава відділу підводної археології ВМС США. -” Ханлі “для підводної війни – те ж, що і літак братів Райт для авіації. Він змінив хід історії флоту “. Ну що ж, це правда. Як правда і те, що після першої в історії переможної підводної атаки “Ханлі” пропав, і, як з’ясувалося через багато років, загинув.

Підводники встигли дати спостерігачам на берег умовний сигнал ліхтарем. А потім пропали разом з субмариною … Її доля і стала більш ніж на сторіччя однією з найбільших загадок Громадянської війни у США.

Реклама


У травні 1995 року експедиція мисливців на уламки корабельних аварій, ведена відомим письменником пригодницького жанру Клайвом Касслером, виявила втрачений підводний човен недалеко від гавані Чарльстона, похований під трьома футами мулу всього лише в півтора кабельтових від точки, де він атакував “Хаузатонік”. Протягом п’яти років після цього відкриття команда археологів та інженерів складала план підйому і збереження підводного човна.

Підйом човна в 2000 році вимагав героїчних зусиль і 2,7 мільйона доларів. Дев’ятнадцять водолазів працювали три місяці під водою, настільки каламутною, що працювати доводилося більше на дотик, ніж за допомогою зору. Використовуючи ручні усмоктувальні драги, водолази обережно відсмоктали 25 тисяч кубічних футів піску та мулу – еквівалент 115 навантажених самоскидів. Плануючи підйом, інженери розробили навіть математичну модель корпусу і сил, яким він піддасться. Пошуковики, взагалі-то, очікували знайти загиблих підводників з ознаками паніки, скупчилихся під люками, що намагаються вибратися, але цього не було. Кожен член екіпажу був як і раніше на своєму посту …

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *