Бойові ампуломети

Бойові ампуломети

Наявні відомості про ампуломети Червоної Армії вкрай мізерні і в основному базуються на парі абзаців з мемуарів одного із захисників Ленінграда, описі конструкції в керівництві по застосуванню ампулометів, а також деяких висновках і розхожих домислах сучасників. Тим часом в музеї московського заводу «Іскра» імені І.І. Картукова довгий час мертвим вантажем лежали чудової якості фото періоду фронтових років.

Існуюче поняття «ампуломет» стосовно до бойової системи, розробленої у СРСР напередодні війни, не розкриває всіх можливостей і тактичних переваг цієї зброї. Більш того, всі доступні відомості відносяться лише, так би мовити, до пізнього періоду серійних ампулометів. Насправді, ця «труба на верстаті» була здатна метати не тільки ампули з бляшанки або пляшкового скла, але і більш серйозні боєприпаси.

У вогнеметної системи озброєнь сухопутних військ Червоної Армії ампуломет займав проміжне положення між ранцевими або станковими вогнеметами, що стріляли на незначні відстані струменем рідкої вогнесумііші, і польовою артилерією, що епізодично застосовувала на повну дальність стрільби запальні снаряди з твердими запальними сумішами типу військового терміту. За задумом розробників, ампуломет в основному призначався для боротьби з танками, бронепоїздами, бронемашинами і укріпленими вогневими точками супротивника.

Думка про те, що ампуломет – чисто ленінградський винахід, очевидно, грунтується на тому, що цей вид зброї виробляли і в блокадному Ленінграді, а один з його зразків виставлений в експозиції меморіального музею оборони і блокади Ленінграда. Однак розробляли ампуломети (як, втім, і піхотні вогнемети) в передвоєнні роки в Москві в дослідному конструкторському відділі заводу №145 імені СМ. Кірова (головний конструктор заводу – І.І. Картуков), що був підпорядкований Наркомату авіапромисловості СРСР.

Документально підтверджено, що з боєкомплектом з ампул 125-мм ампуломет пройшов полігонні і військові випробування в 1941 р і був прийнятий на озброєння Червоної Армії. Ампуломет складався з стовола з патронником, затвора-засувки, стріляючого пристрою, прицільних пристосувань і лафета з вилкою. Ствол серійного ампуломета представляв собою сталеву суцільнотягнуту трубу з внутрішнім діаметром 127 мм, або згорнуту з листового 2-мм заліза, заглушену в казенній частини. Ствол штатного ампуломета вільно спирався цапфами на вушка в вилці колісного або лижного (зимового) верстата. Механізмів горизонтальної або вертикальної наводки не було.

У дослідного 125-мм ампуломета затвором гвинтівочного типу в патроннику замикався холостий патрон від мисливської рушниці 12-го калібру з гільзою і 15-грамами чорного пороху. Спуск стріляючого механізму відбувався при натисканні великим пальцем лівої руки на спусковий важіль (вперед або вниз-були різні варіанти), що знаходився біля рукояток, подібних тим, що на станкових кулеметах і приварених до казенної частини ампуломета.

У серійного ампуломета стріляючий механізм був спрощений за рахунок виготовлення багатьох деталей штампуванням, а спусковий важіль перенесений під великий палець правої руки. Більше того, рукоятки в серійному виробництві замінили сталевими трубами, вигнутими подібно рогам барана, конструктивно об’єднавши їх з поршневим затвором. Вся казенна частина з ручками по прорізах в лотку від’їжджала в крайнє заднє положення, повністю витягуючи стріляну гільзу патрона 12-го калібру. Прицільні пристосування ампуломета складалися з мушки і відкидної стійки прицілу. Остання була розрахована для стрільби на чотири фіксовані дистанції (очевидно, від 50 до 100 м).

У пітерському, волгоградському і архангельському музеях є пізні варіанти ампуломета заводського виробництва на спрощеному легкому безколісному верстаті з опорою з двох труб, або взагалі без верстата. Триноги зі сталевих прутів, дерев’яні колоди або дубові хрестовини в якості лафетів до ампулометів пристосовували вже у воєнний час.

У інструкції по використанню згадується, що носимий розрахунком ампуломета боєкомплект становив 10 ампул та 12 вишибних патронів. На верстаті предсерійного варіанту ампуломета розробники пропонували встановлювати в транспортному положенні по два легкознімних жерстяних ящика ємністю на вісім ампул кожен. Два десятки патронів один з бійців, очевидно, переносив в стандартному мисливському патронташі. На бойовій позиції ящики з боєзапасом швидко знімали і поміщали в укриття.

На стволі предсерійного варіанту ампуломета передбачалися дві приварені антабки для перенесення його на ремені через плече. Серійні зразки були позбавлені всяких «архітектурних надмірностей», і ствол переносили на плечі.

Як вказувалося в документах, основним боєприпасом для ампулометів були авіаційні бляшані ампули АЖ-2 калібру 125 мм, споряджені самозаймистим різновидом згущеного гасу марки КС. Перші бляшані сферичні ампули надійшли в серійне виробництво в 1936 р В кінці 1930-х рр. їх вдосконаленням займалися також в ОКО 145-го заводу (в евакуації це ОКБ-НКАЛ заводу №455). У заводських документах вони іменувалися авіаційними рідинними ампулами АЖ-2. Але все ж правильніше називати ампули бляшаними, оскільки ними у ВПС РСЧА планували поступово замінити скляні ампули АК-1, що перебували на озброєнні з початку 1930-х рр. як хімбоєприпаси.

На скляні ампули постійно були нарікання, що вони, неміцні, а розбившись завчасно, здатні отруїти своїм вмістом і екіпаж літака, і наземний персонал. Тим часом, до скла ампул пред’являлися взаємовиключні вимоги – міцність в обігу і крихкість при застосуванні. Перше, природно, превалювало, і деякі з них, з товщиною стінки 10 мм, навіть при бомбометанні з висоти 1000 м (залежно від щільності ґрунту) давали дуже великий відсоток неспрацювань. Теоретично вирішити проблему могли їх бляшані тонкостінні аналоги. Як пізніше показали випробування, надії авіаторів на це також виправдалися не повною мірою.

Дана особливість напевно виявлялася і при стрільбі з ампуломета, особливо на невелику дальність. Зауважте, рекомендований типаж цілей 125-мм ампуломета також суцільно складають об’єкти з міцними стінками. У 1930-х роках авіаційні бляшані ампули виготовляли шляхом штампування двох півсфер з тонкої латуні товщиною 0,35 мм. По всій видимості, з 1937 р (з початком жорсткої економії кольорових металів у виробництві боєприпасів) почався перехід на білу жерсть товщиною 0,2-0,3 мм.

За початковим задумом, ампули АЖ-2 були призначені для зараження з літаків місцевості стійкими отруйними речовинами, а також ураження живої сили стійкими і нестійкими отруйними речовинами, пізніше (при використанні їх з рідкою вогнесумішшю) – для підпалу і задимлення танків, кораблів і вогневих точок. Між тим застосування бойових хімічних речовин в ампулах по противнику не виключалося використанням їх з ампулометів. З початком війни запальне призначення боєприпасу доповнилося викурюванням живої сили з польових споруд.

Напередодні війни підрозділи ранцевих вогнеметів (вогнеметні команди) організаційно входили до складу стрілецьких полків. Однак через труднощі використання в обороні (надзвичайно мала дальність вогнеметання і демаскуючі ознаки ранцевого вогнемета РОКС-2) вони були розформовані. Замість цього в листопаді 1941 р були створені команди і роти, озброєні ампулометами і рушничними мортирки для метання по танках і іншим цілям металевих і скляних ампул і пляшок із запальною сумішшю. Але, за офіційною версією, ампуломети також мали суттєві недоліки, і наприкінці 1942 р їх зняли з озброєння.

При зустрічі з міцною перепоною корпус ампули АЖ-2КС розривався, як правило, по паєчний швах, запальна суміш випліскувалася і спалахувала на повітрі з утворенням густого білого диму. Температура горіння суміші досягала 800 ° С, що при попаданні на одяг і відкриті ділянки тіла доставляло противнику масу неприємностей. Не менш неприємною була зустріч липкого КС з бронетанкової технікою – починаючи від зміни фізико-хімічних властивостей металу при локальному нагріві до такої температури і закінчуючи неодмінною пожежею в моторно-трансмісійному відділенні карбюраторних (та і дизельних) танків. Зчистити палаючий КС з броні було неможливо – потрібно тільки припинення доступу повітря. Проте присутність в КС самозаймистої присадки не виключало самовільного займання суміші знову.

Наведемо нечисленні витяги з бойових донесень часів війни: «Застосували ми і ампуломети. З похило встановленої трубки, змонтованої на санях, постріл холостого патрона виштовхував скляну ампулу з горючою сумішшю. Летіла вона по крутій траєкторії на відстань до 300-350 м. Розбиваючись при падінні, ампула створювала невелике, але стійке вогнище, вражаючи живу силу противника і підпалюючи його бліндажі. Зведена ампулометна рота під командуванням старшого лейтенанта Старкова, у складі якої було 17 розрахунків, протягом перших двох годин випустила 1620 ампул ». «Сюди ж висунулися ампулометчики. Діючи під прикриттям піхоти, вони підпалили ворожий танк, дві гармати і кілька вогневих точок ».

А ось цілком об’єктивна думка вже наших сучасників: «Розрахунок ампуломета становив три людини. Заряджання проводили дві людини: перший номер розрахунку вставляв з казни вишибний патрон, другий вкладав у ствол з дулової частині саму ампулу ». «Ампуломети були дуже простими і дешевими« вогнеметними мортирами », ними озброювалися спеціальні ампулометні взводи. Бойовий статут піхоти 1942 згадує ампуломет в якості штатного вогневого засобу піхоти. У бою ампуломет часто служив ядром групи винищувачів танків. Застосування його в обороні в цілому виправдовувало себе, спроби ж застосування в наступі приводили до великих втрат розрахунків через малу дальність стрільби. Правда, вони не без успіху використовувалися штурмовими групами в міських боях – зокрема, в Сталінграді ».

Є й спогади ветеранів. Суть одного з них зводиться до того, що на початку грудня 1941 на Західний фронт в один з батальйонів 30-ї армії генерал-майора Д.Д. Лелюшенко доставили 20 ампулометів. Сюди ж приїхав конструктор цієї зброї, а також сам командарм, який вирішив особисто випробувати нову техніку. У відповідь на коментарі конструктора по заряджанню ампуломета Лелюшенко пробурчав, що досить все хитро і довго, а німецький танк чекати не буде … При першому ж пострілі ампула розбилася в стволі ампуломета, і вся установка згоріла. Лелюшенко вже з металом у голосі зажадав другий ампуломет. Все повторилося. Генерал «розсердився», перейшовши на ненормативну лексику, заборонив бійцям використовувати настільки небезпечну для розрахунків зброю і розчавив танком кілька лишилихся ампулометів.

Цілком ймовірна історія, хоча і не дуже приємна в загальному контексті. Неначе ампуломети і не проходили заводських і полігонних випробувань … Чому це могло статися? Як версія: зима 1941 -го (всі очевидці це згадували) була дуже морозною, і скляна ампула стала більш крихкою. Тут, на жаль, шановний ветеран не уточнив, з якого матеріалу були ті ампули. Також може позначитися і різниця температур товстостінного скла (місцевий нагрів), випалювального при пострілі полум’ям пороху вишибного заряду. Очевидно, в сильний мороз треба було стріляти тільки металевими ампулами.

Це тільки на перший погляд схема використання ампуломета у військах здається до примітивного простою. Наприклад, розрахунок ампуломета на бойовой позиції відстрілявши носимий боєзапас і підтягши другий боєкомплект … Чого простіше – бери і стріляй. Але насправді, при організації постачання військ запальними ампулами вимагалося вирішити проблему транспортування на великі відстані з заводів з глибокого тилу досить небезпечних у поводженні запальних боєприпасів.

Випробування ампул в передвоєнний період показали, що дані боєприпаси в остаточно спорядженому вигляді витримують транспортування не далі ніж на 200 км по дорогах мирного часу з дотриманням всіх правил і при повному виключенні «дорожніх пригод». У воєнний час все значно ускладнилося. Але тут, поза сумнівом, став у нагоді досвід радянських авіаторів, де ампули споряджали на аеродромах.

У 1938 р для ВПС РСЧА на 145-му заводі НКАП була розроблена і пізніше прийнята на озброєння буксирувана авіаційна розливочна станція АРС-203, виконана на одноосьовому напівпричепі. Арси в основному призначалися для розливу бойових хімічних речовин в боєприпаси і ізольовані резервуари, але для роботи з готовою самозаймистою запальною сумішшю виявилися просто незамінні.

По ідеї, в тилу кожного стрілецького полку повинен був працювати невеликий підрозділ по снарядженю ампул сумішшю КС. Поза сумнівом, він мав станцію АРС-203. Але КС також не возили бочками з заводів, а готували на місці. Для цього в прифронтовій зоні використовували будь-які продукти нафтоперегонки (бензин, гас, соляру) і за таблицями, складеними А.П. Іоновим, додавали в них різну кількість загустителя. У підсумку, незважаючи на відмінність у вихідних компонентах, виходив КС. Далі його, очевидно, закачували в резервуар АРС-203, куди додавали компонент самозаймання суміші.

Втім, не виключається і варіант додавання компонента безпосередньо в ампули, а потім розливу в них рідини КС. У цьому випадку АРС-203, загалом-то, і не була настільки необхідна. А дозатором могла служити і звичайна солдатська алюмінієва кружка. Але такий алгоритм вимагав, щоб самозаймистий компонент деякий час на відкритому повітрі був інертний (наприклад, мокрий білий фосфор).

АРС-203 була спеціально розроблена для механізації процесу снаряжання ампул АЖ-2 до робочого об’єму в польових умовах. На ній з великого резервуара рідину спочатку наливали одночасно у вісім мірників, а потім наповнювали відразу вісім ампул. Таким чином, за годину вдавалося спорядити 300-350 ампул, а через дві години такої роботи 700-літровий резервуар станції спустошувався, і його знову заправляли рідиною КС. Прискорити процес заливки ампул було неможливо: все перетікання рідини проходило природним шляхом, без наддуву ємності. Цикл наповнення восьми ампул становив 17-22 с, а 610 л в робочу ємність станції за допомогою насоса Гарда закачували за 7,5-9 хв.

Очевидно, досвід експлуатації АРС-203 в сухопутних військах виявився несподіваним: продуктивність станції, орієнтованої на потреби ВВС, була визнана надлишковою, як, втім, і її габарити, маса і необхідність буксирування окремим автомобілем. Піхоті було потрібно щось поменше, і в 1942 р в ОКБ-НКАП 455-го заводу розробили польову розливну станцію ПРС. В її конструкції мірники були скасовані, а рівень наповнення непрозорих ампул контролювали за допомогою скляної сигнальної трубки. Гранично спрощений варіант для використання в польових умовах. Ємність робочого резервуара становила 107 л, а маса всієї станції не перевищувала 95 кг. ПРС була спроектована в варіанті робочого місця на розкладному столі і в гранично спрощеному, з установкою робочої ємності «на пеньках». Продуктивність станції обмежувалася 240 ампулами АЖ-2 на годину. На жаль, коли завершилися полігонні випробування ПРС, ампуломети в Червоній Армії вже зняли з озброєння.

Однак беззастережно зараховувати 125-мм ампуломет до запальної зброї буде не зовсім коректно. Адже ніхто не вважає вогнеметами ствольну артсистему або РСЗВ «катюша», що стріляли при необхідності і запальними боєприпасами. За аналогією із застосуванням авіаційних ампул розширити арсенал боєприпасів ампуломета конструктори 145-го заводу пропонували за рахунок використання доопрацьованих радянських протитанкових авіабомб кумулятивної дії, створених на самому початку війни.

Вистрілювали боєприпас як і раніше, холостим рушничним патроном 12-го калібру. Таким чином, стосовно до ампуломета система виходила в деякій мірі реактивна. Досить тривалий час конструкторам довелося трудитися над підвищенням надійності зведення контактного підривача міни на траєкторії.

У документах вказувалося, що ФБМ-125 при стрільбі з штатних ампулометів призначена для виведення з ладу танків, бронепоїздів, бронемашин, автотранспорту, а також для руйнування укріплених вогневих точок (дотів, дзотів та ін.).

Полігонні випробування боєприпасу пройшли в 1941 році. Їх підсумком став запуск міни в дослідно-серійне виробництво. Військові випробування ФБМ-125 успішно завершилися в 1942 р. Розробники пропонували при необхідності споряджати такі міни і бойовими хімічними речовинами дратівної дії, але до цього справа не дійшла. Паралельно з ФБМ-125 розробили і бронебійно-фугасну міну БФМ-125. На жаль, про її бойові властивості в заводських довідках не згадується.

У 1941 р пройшла полігонні випробування розроблена на заводі №145 ім. СМ. Кірова авіаційна димова шашка АДШ. Вона була призначена для постановки вертикальних маскувальних і отруйних димових завіс при скиданні шашок з літака. Ампульно-бомбові касети були розроблені також на 145-му заводі для винищувачів, штурмовиків, далеких і ближніх бомбардувальників.

Напевно, невипадково цей боєприпас також виявився виконаним в калібрі 125 мм, що, по завіреннях розробників, дозволяло застосовувати АДШ і зі штатних ампулометів. До речі, при пострілі з ампуломета боєприпас отримував перевантаження набагато більше, ніж при падінні з 4 м, а значить, шашка починала диміти вже в польоті.

Ще в передвоєнні роки було науково доведено, що прикривати свої війська набагато ефективніше, якщо в атаці на вогневу точку задимлювати саме її, а не свою піхоту. Таким чином, ампуломет виявився б дуже потрібною штукою, коли перед атакою вимагалося закинути кілька шашок на пару сотень метрів до дзоту або доту. На жаль, не відомо, чи застосовувалися ампуломети на фронтах в такому варіанті …

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector