Саладін. Переможець хрестоносців

Саладін. Переможець хрестоносців
Салах ад-Дін Юсуф Ібн Айюб (в короткому перекладі з арабської мови «Честь Віри»), (1138 – 1193 рр.), В європейській традиції – Саладін – султан Єгипту. Історична особистість Саладіна – символ політичного об’єднання на основі ідеалів захисту ісламу від зовнішньої агресії. Саладін був курдом за походженням, народився в місті Тікріті, що на території сучасного Іраку. Ім’я цього державного діяча і полководця увійшло в історію у зв’язку з мусульманським протиборством європейським хрестовим походам в Святу Землю, які стали можливими не в останню чергу завдяки усобицям серед тогочасних мусульманських правителів Близького Сходу.
В юності Саладін більше тяжів до релігійної та наукової діяльності, ніж до військової, але все змінилося, коли він став служити під керівництвом свого дядька Асада ад-Дін Ширку, одного з ключових військових командирів еміра Нуреддіна. Протягом трьох військових експедицій під початком Ширку в Єгипет, що мали на меті запобігти остаточному його підкоренню християнами, між Аморі I (латинський король Єрусалима), Шаваром (впливовий візир єгипетського халіфа Фатимидів), а також Ширку розгорілася жорстока боротьба. Після смерті Ширку і вбивства Шавара, Саладін у 1169 році у віці 31 років стає командувачем сирійськими військами в Єгипті і візиром халіфату Фатимидів. Його відносно швидкий прихід до влади обумовлений не тільки приналежністю до могутнього сімейства, але і його власними талантами. Будучи візиром Єгипту, він отримав титул короля, хоча в ісламському світі іменувався як султан.
Положення Саладина в Єгипті зміцнюється після того як в 1171 році він ліквідував слабкий шиїтський халіфат Фатимидів, проголосивши повернення єгиптян до сунітської гілки ісламу, ставши єдиним правителем цієї країни. Хоча теоретично він і залишався якийсь час васалом Нуреддіна, остаточно знайшовши політичну самостійність після смерті сирійського еміра в 1174 році. Використовуючи свої багаті сільськогосподарські володіння в Єгипті як фінансову базу, Саладін незабаром відправився в Сирію з невеликою, але строго дисциплінованою армією, претендуючи на регентство від імені маленького сина свого колишнього сюзерена. Однак згодом він відмовився від цієї ідеї і з 1174 до 1186 ревно прагнув об’єднати під своїм початком всі мусульманські території Сирії, Північної Месопотамії, Палестини і Єгипту. Для досягнення своєї мети він користувався як дипломатичними методами, так і рішуче застосовував військову силу. Слава Саладина як щедрого і доброчесного, але твердого правителя, позбавленого облуди, розбещеності і жорстокості, поширилася по всьому Сходу. На відміну від гірких розбіжностей і інтенсивного суперництва, що до цього заважали мусульманам в їх боротьбі з хрестоносцями, простота і ясність цілей Саладіна сприяла їх згуртуванню та духовному переродженню.
Кожна дія Саладіна була викликана глибокою і непохитною відданістю ідеї джихаду (священної війни) – мусульманського антипода християнському хрестовому походу. Ідея джихаду була невід’ємною частиною політики заохочення росту і поширення мусульманських релігійних установ. Саладін заохочував діяльність вчених і проповідників, заснував для них медресе і мечеті, доручаючи їм писати повчальні твори для молоді. Через моральне відродження, яке було справжньою частиною його способу життя, він намагався відтворити в своїй державі те ж завзяття і ентузіазм, які виявилися настільки цінними для перших поколінь мусульман, що п’ятьма століттями раніше завоювали половину відомого світу.
Саладіну вдалося схилити військовий баланс сил на свою користь, діючи скоріше внутрішніми дисциплінарними методами, ніж суто тактичними, спрямованими безпосередньо проти ворога. Однак тактичний талант Саладіна неможливо недооцінювати. 4 липня 1187 року, Саладін заманив в пастку і практично знищив одним ударом змучену спрагою армію хрестоносців поблизу населеного пункту Хаттін на півночі Палестини. Втрати хрестоносців в цьому бою були настільки великі, що мусульмани змогли швидко захопити майже все Єрусалимське королівство. Акко, Торон, Бейрут, Сідон, Назарет, Кейсарія, Яффа, й Ашкелон були завойовані протягом трьох місяців. Але головним досягненням Саладіна є нанесений їм 2 жовтня 1187 року найбільш катастрофічного удару для всього хрестового руху, а саме – захоплення армією Саладіна святого для мусульман і християн міста Єрусалима, який 88 років перебував у руках франків. На відміну від завоювання міста християнами, коли солдати вчинили варварську розправу над жителями, а кров жителів міста текла рікою, мусульманське завоювання Єрусалима було відзначено цивілізованим ставленням Саладіна і його війська до переможених городян, яким була дана можливість безперешкодно покинути місто після сплати викупу.
Успіх Саладіна був затьмарений нездатністю захопити Тир, що став справжньою прибережною фортецею, в якій зібралися християни, котрі пережили недавні бої. Ця фортеця мала стати об’єднуючим фактором в латинському контрнаступі. Швидше за все, Саладін не очікував європейської реакції на його захоплення Єрусалиму, проте ця подія стала серйозним потрясінням для Заходу, відповіддю на яке був новий хрестовий похід. В цьому (третьому) хрестовому поході взяли участь не тільки багато знатних і знаменитих лицарів, а й особисто королі трьох основних європейських країн.
Хрестовий похід був довгим і виснажливим, але, незважаючи на очевидний військовий геній Річарда I Левове Серце, хрестоносці не досягнули майже нічого. Здебільшого, це є досягненням Саладіна. Хрестоносці поступово здавали свої позиції в Палестині, і коли король Річард покинув Близький Схід у жовтні 1192-го, протистояння закінчилося. Саладін віддалився в свою столицю в Дамаску, де він й помер від хвороби 4 березня 1193 року. Саладіна поховали в Дамаску, а його смерть стала трагедією для всього Сходу …
У той час як родичі Саладіна запекло сперечалися, готуючись розірвати імперію на шматки, його друзі виявили, що наймогутніший і найщедріший правитель в мусульманському світі не залишив достатньої кількості грошей, щоб заплатити за свою могилу. Нащадки Саладіна продовжували правити в Єгипті та в сусідніх землях династії Айюбідів до приходу єгипетських мамлюків у 1250 році.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector