Міні пістолет “Колібрі”

Міні пістолет “Колібрі”

Кінець XIX і початок XX століття ознаменувалися розквітом створення різних варіантів «надкомпактної» і просто мініатюрної зброї. Поява бездимного пороху, зростання промислових технологій, інші досягнення цивілізації і прогресу – все це призвело до того, що вогнепальна зброя ставало все більш зручною, практичною, простою в обігу і компактною. З’явилася своєрідна мода на малі зразки зброї, які могли б постійно «супроводжувати» свого власника і в той же час не привертати зайвої уваги. Деякі зразки подібної зброї, такі як пістолети «Деррінджер» або револьвери «Бульдог», незважаючи на свої малі розміри, володіли достатньою забійною силою і дійсно могли врятувати життя свого власника в критичній ситуації. Інші ж зразки «компактної» зброї, подібно персню-револьверу, більше відносилися до категорії курйозів, ніж реальної зброї.

Так, до початку минулого століття в Австро-Угорській імперії був налагоджений випуск пістолетів Erika («Еріка») калібром 4,25 мм. Творець цього пістолета, Franz Pfannl (Франц Пфаннл), позиціонував свою зброю як «європейський багатозарядний аналог американського «Деррінджіра», який із однаковим успіхом можуть застосовувати як джентльмени, так і леді».

Реклама

Однак пістолет Erika не користувався особливою популярністю і не зміг принести своєму творцеві яких-небудь комерційних успіхів. Тим не менш, Франц Пфаннл не впав у відчай і вирішив йти далі: вважаючи, що вся справа в розмірі, він вирішив зменшити (!) свій пістолет, що б той і зовсім міг поміститися у нагрудну кишеню або ж повністю ховатися у витонченій дамській ручці.

У нелегкій справі мініатюризації пістолета Erika брав участь і Georg Grabner (Георг Гребнер), якому й належать основні заслуги по створенню «надмалого» пістолета Kolibri («Колібрі») з калібром 2,7 мм, який побачив світ у 1914 році. Новий пістолет був запущений в серійне виробництво, а його продажем зайнялися обидва ділка – Пфаннл і Гребнер. Однак почавшася Перша Світова війна (1914-1918 роки), буквально напередодні якої і був розроблений пістолет Kolibri розставила свої пріоритети на ринку зброї, тому випуск «Колібрі» заглох, по суті, не встигнувши і початися.

Реклама


Втім, вже після закінчення війни, в 1920-х роках виробництво цього «міні-пістолета» було відновлено, з’явився навіть більш крупнокаліберний його варіант: калібр нового пістолета Kolibri досягав вже цілих 3-х мм! Втім, при таких малих розмірах зброї, це навіть не позначилося на діаметрі ствола і конструкції самого пістолета. Але і новий варіант «Колібрі» не зміг додати йому популярності – мода на супермалу зброю вже пройшла. Ні реклама в газетах і журналах, ні різні маркетингові ходи (продаж пістолета в різній комплектації, випуск додаткових аксесуарів на зразок коробочок для зберігання або кобури-гаманця) не змогли викликати інтерес у потенційних покупців, тому випуск пістолетів Kolibri був припинений вже в середині 20-х років минулого сторіччя. На думку експертів, всього було випущено близько 1 тисячі примірників цієї зброї.

По суті, пістолет Kolibri не представляє собою нічого революційного, конструкція цієї зброї вельми проста і технологічна. Його специфіка полягає лише в малих розмірах і практично ідеальній підгонці деталей – при таких невеликих масогабаритних показниках, місця для великих зазорів просто-напросто не існувало і, для того що б автоматика пістолета працювала чітко і надійно, була потрібна досить ретельна ручна «підгонка» практично всіх деталей зброї. Сам «Колібрі» складався з трьох основних частин: затвора, стволового блоку зі стволом і рамки. Затвор пістолета, як власне і його УСМ (ударно-спусковий механізм) найпростішого типу, стрілянина велася з відкритого затвора. Рамка зброї виконувалася зі сталі методом штампування. Усередині рамки «Колібрі» були розташовані спеціальні пази, по яким здійснював свій рух затвор зброї. Сам затвор пістолета утримується в рамці за допомогою поперечного гвинта. Безпосередньо до рамки Kolibri був припаяний упор ствола пістолета, до якого, використовуючи спеціальну вісь, кріпився ствольний блок.

Пістолет «Колібрі» представляв собою гладкоствольну зброю – нарізи в каналі його ствола були відсутні, а сам ствол виготовлявся методом фрезерування; фіксувався він особливою тонкоюї шпилькою. Зворотна пружина вмонтовувалася в тунелі над стволом зброї. Упор ствола, сам ствол і рамку цього пістолета в єдине ціле об’єднувала пара бічних пластин, які кріпилися до рамки зброї гвинтами. У першу чергу, ці пластини були внесені в конструкцію Kolibri для загальної її (конструкції) посилення, а також з метою зниження навантаження на зварений шов між упором ствола і рамкою пістолета.

Пістолетна рукоятка була виконана з металу; з вибірками, зробленими за допомогою фрезерування. Запобіжні пристосування зброї типу прапорця монтувалися з лівого боку. Слід зазначити, що практично всі «великі» деталі Kolibri були з’єднані між собою за допомогою безлічі гвинтів, що робило розбирання зброї вельми скрупульозним процесом, більш відповідним для годинникаря, ніж для людини, зайнятої розбиранням зброї. Процес постачання пістолета патронами проводився з відокремлених коробчатих магазинів ємкістю в 5 патронів; сам магазин утримувався в рукояті зброї за допомогою відносно великої і досить зручно виступаючої засувки. Прицільні пристосування на цій зброї були відсутні.

Реклама

Слід зауважити, що пістолет Kolibri за мірками свого часу був виконаний вельми ретельно, відрізнявся надійністю і навіть певною зручністю у використанні. Однак незручність спорядження магазина патронами, труднощі під час збирання-розбирання зброї, складність прицілювання, а найголовніше – вкрай мала забійна сила робили цю зброю абсолютно непрактичною і марною для самооборони. Крім того, після завершення Першої Світової війни на збройовому ринку Європи з’явилася маса вогнепальної зброї самих різних модифікацій за вельми доступною ціною, що зовсім робило пістолет Kolibri більше схожим на дитячу іграшку, ніж на бойову зброю. Тим не менш, ще тоді, в першій половині XX століття, «Колібрі» були вельми популярні серед любителів усіляких курйозів, та й зараз ці пістолети вельми цінуються колекціонерами зброї.

Основні характеристики пістолета Kolibri («Колібрі»):

Калібр: 2,7 мм; 3 мм

Стандартний боєприпас: 2,7 ? 9 мм; 3 ? 8 мм

Маса без боєприпасу: 0,22 кг

Довжина ствола зброї: 35 мм (калібр 2,7 мм); 30 мм (калібр 3 мм)

Загальна довжина зброї: 70 мм (калібр 2,7 мм); 65 мм (калібр 3 мм)

Прицільна дальність стрільби: до 3 м

Початкова швидкість кулі: 150 м / с

Ємність магазину: 5 патронів

Щічки рукояті пістолета Kolibri виготовлялися з пластмаси і зазвичай прикрашалися написами «KOLIBRI» і «FP» – ініціалами Франца Пфаннля. Патрон для пістолета «Колібрі» був оснащений кулею вагою в 0,2 грама, при початковій швидкості її в 150 м / с. Таким чином, енергія пострілу ледве сягала 2,5 Дж (джоулів).

Історики досі не зійшлися в думці, кому ж належить основна заслуга зі створення пістолета Kolibri. Так, деякі з них вважають що цей пістолет розробив безпосередньо Franz Pfannl (Франц Пфаннл), а Georg Grabner (Георг Гребнер) здійснював лише комерційну підтримку. Але, за іншою версією, Франц Пфаннл продав Георгу Гребнеру ліцензію на пістолет Erika з умовою його модифікації, після чого Гребнер і розробив в підсумку Kolibri; при цьому ініціали «FP» ставилися на рукоять пістолетів за взаємною згодою.

При спробі зробити покупку «Колібрі» більш привабливою, разом з ним пропонувалася оброблена шкірою коробочка для зберігання вартістю 2,5 марки або гаманець-кобура за ціною 1 марка. Сам пістолет коштував 24 марки.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *