Перший німецький танк A7V

Перший німецький танк A7V

Під час Першої світової війни Великобританія 15 вересня 1916 вперше застосувала танки для прориву німецьких позицій. У цей день «народився» новий рід військ. Англійці протягом всієї війни розробляли нові моделі танків. Вони серійно випускали важкі і середні машини. Їх кількість постійно збільшувалася. У той же час німецьке верховне командування не вважало цих «неповоротких монстрів» перспективним видом зброї. У Берліні приступили до споруди танків тільки в 1917 році і в невеликій кількості. Пройде всього 20 років і німецькі танкові війська (Panzerwaffe) будуть наводити жах на всю Європу.

А що ж піонери танкобудування – англійці? Вони за всю Другу світову війну так і не зможуть дати адекватну відповідь німецьким «Тиграм» і «Пантерам». Навіть банальне кількісне виробництво бронетехніки в Англії буде відставати і від Німеччини, і від СРСР, і від США. Отже, в 1916 році на полях битв з’явилися спочатку англійські, потім французькі танки. Слово танк в англійській мові означає: бочка, цистерна. Перші машини дійсно, чимось схожі на ємність для пального. Звідси і назва. Вони були тихохідні, неповороткі, часто ламалися. Перший жах, викликаний появою цих монстрів, пройшов. Німці стали розвивати протитанкову оборону.

Реклама

Хоча вже в листопаді 1916 року створюється комісія для роботи над створенням німецького танка, військові вважають це марною витівкою і марною тратою коштів. Замовником робіт виступало сьоме (транспортне) відділення Загального управління Військового міністерства (Abteilung 7, Verkehrswesen), скорочено A7V. По абревіатурі замовника перший німецький танк отримав назву A7V. Прототип був продемонстрований 30 квітня 1917 року. Машина розроблялася в поспіху, що позначилося не її технічній надійності. Через виправлення різних недоліків роботи затяглися. Перший серійний танк побудували тільки наприкінці жовтня. При виготовленні шасі їм надавався номер від 500 і далі. Під цими номерами і значилися танки. Крім того деякі машини отримали унікальні імена: Гретхен, Мефисто, Циклоп, Геркулес, Вотан і т.д.

Танк A7V важив 30 тонн. Зовні сильно нагадував залізничний вагон. Його габаритні розміри (довжина х ширина х висота): 7305х3060х3300 мм. Екіпаж 18 чоловік (командир, водій, 2 механіка, навідник, заряджаючий, 6 кулеметників, 6 помічників кулеметників). Озброєння: 57-мм гармата Максима-Норденфельдта, 6х7,92-мм кулеметів MG 08 (системи Максима). Гармата встановлювалася в носовій частині танка (боєкомплект 180 пострілів). Кулемети по два в кожному борту і в кормі (боєкомплект 10000 – 15000 патронів). Лобова броня – 30 мм, борти і корми – 20 мм, дах – 15 мм.
У рух танк приводили два карбюраторних двигуна, кожен потужністю 100 к.с. (Встановлювалися в центрі корпусу). Вони забезпечували швидкість 10-12 км / год. Запас ходу становив 35 км.

Реклама

Довго німці не могли визначитися з офіційною назвою бронетехніки. Англійський термін «Tank», вони принципово не хотіли використовувати. В результаті вживалося кілька варіантів назв, і лише під завісу війни з вересня 1918 року танки стали позначатися «Sturmpanzerwagen», в перекладі штурмова броньована машина. Всього з жовтня 1917 по вересень 1918 було випущено 20 танків A7V. Звичайно, така кількість не могло змінити хід війни. Англійці і французи до того часу застосовували танки сотнями.

Вперше німецькі A7V вступили в бій 21 березня 1918 року на берегах каналу Сент-Квентін. Що примітно, це місце розташоване приблизно в 50 кілометрах від району, де вперше використовувалися англійські танки. Німецькі броньовані війська були нечисленні, до того ж часто застосовувалися розрізнено. Англійських трофейних машин в їх складі було більше ніж вітчизняних. Танк A7V мав цілий ряд недоліків. Його великі розміри робили його легкою мішенню. За розміри і за димлячі труби у військах його прозвали «важкою похідною кухнею». Погана вентиляція приводила до сильної загазованості і підвищенню температури усередині танка. Під час переходів екіпаж волів розташовуватися на даху. A7V мав низьку прохідність. А через високо розташований центр ваги, міг перекинутися навіть на невеликому ухилі. В цілому на своєму першому танку німці повторили багато помилок англійців і французів, і додали до них свої.Після поразки в Першій світовій війні Німеччини довелося пустити вцілілі танки на злам.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *