САУ Sturmpanzer I

САУ Sturmpanzer I

150-мм самохідна артилерійська установка на базі танка PzKpfw I Ausf B (Sturmpanzer I) була оригінальною конструкцією. Не дивлячись на невелику кількість виготовлених машин, її відобразили на багатьох відео і фотоматеріалах. Sturmpanzer I стала першою штурмовою самохідною артилерійською установкою Третього Рейху.

Оригінальність конструкції САУ полягала в тому, що на корпусі танка PzKpfw I Ausf B було поставлено 150 мм гармату sIG 33 (schweres Infanterie Geschutze 33 – важка піхотна гармата 33). Причому вона встановлювалася разом з лафетом і колесами. При необхідності можна було зняти гармату і використовувати в звичайному варіанті (на останніх САУ їх встановлювали без коліс, на підпорах). Для захисту екіпажу навколо гармати була зварена броньована рубка, відкрита ззаду і згори, з товщиною броні 10 мм. Через це висота Sturmpanzer I досягала 3,35 метрів, а маса машини збільшилася до 8,5 тонн.
Танки Panzer I і без того мали проблеми з прохідністю, а зі збільшенням маси ці недоліки ще більше стали помітними. До того ж висока і вузька САУ мала схильність до перекидання.

Реклама


Всього з січня по лютий 1940 року було виготовлено 38 САУ Sturmpanzer I. Всі роботи по переобладнанню лінійних танків в самохідні установки велися на фірмі Alkett. САУ могло використовуватися як штурмова гармата для безпосередньої підтримки військ, так і в якості самохідної гаубиці. Істотним недоліком була відсутність боєкомплекту. Самохідна установка могла додатково мати тільки три снаряди . Решта боєзапасу повинен був знаходитися на спеціальному транспортері, який всюди слідував за самохідкою.

Sturmpanzer I брали участь у боях проти Франції. Потім в балканській компанії. На Східному фронті штурмову установку довелося пристосовувати для боротьби з радянськими танками. Окремі екземпляри САУ зуміли дожити до 1943 року.У літературі ці САУ часто називають Sturmpanzer I Bison. Також в різних джерелах “Бізоном” називають Sturmpanzer II (самохідна гармата на базі танка PzKpfw II) і 15cm sIG 33/1 auf PzKpfw 38 (t) Grille (самохідна гармата на базі чеського танка PzKpfw 38 (t)). У всіх цих САУ однакове озброєння – важка піхотна гармата 15cm sIG 33. У всьому ж іншому це зовсім різні машини. Наскільки назва “Бізон”, є офіційною і до якої, з вище перерахованих машин вона відноситься, з’ясувати не вдалося.

Реклама


Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *