танкетка «Об’єкт 217»

танкетка «Об’єкт 217»

Тридцяті роки були періодом активного розвитку танкеток. До певного часу техніка цього класу показувала непогані характеристики і влаштовувала військових. Однак в подальшому розвиток бойових броньованих машин привело до поступової відмови від танкеток. Останньою радянською розробкою в цій області була машина під назвою ППГ-1 або «Об’єкт 217».

Розробка проекту «Об’єкт 217» стартувала в самому початку 1940 року за замовленням командування Червоної Армії. У цей час Радянський Союз воював з Фінляндією, і армії довелося зіткнутися з низкою характерних проблем. Зокрема, постійно невистачало бронетехніки, здатної підтримувати війська в наступі. Військові бажали в найкоротші терміни отримати легкий і дешевий зразок бронетехніки, здатний підтримувати піхоту кулеметним вогнем і захищати власний екіпаж від куль противника. Виконання такого замовлення доручили Спеціальному конструкторському бюро №2 Ленінградського Кіровського заводу під керівництвом Ж.Я. Котіна.

Реклама

Отримавши технічне завдання, співробітники СКБ-2 приступили до роботи. Нова танкетка отримала робоче позначення «Об’єкт 217». Пізніше, під час військових випробувань, перспективний зразок бронетехніки був названий ППГ-1.

Головні вимоги до нового проекту обумовлювали застосування кулеметного озброєння, порівняно потужного захисту і прохідність по складним ландшафтам. Крім того, розробники «Об’єкту 217» вирішили підвищити живучість машини за рахунок зменшення її габаритів. Серед іншого, такі особливості проекту повинні були привести до зменшення маси з поліпшенням рухливості.

Реклама

В рамках проекту «Об’єкт 217» був створений оригінальний броньовий корпус, здатний захистити екіпаж від стрілецької зброї і осколків артилерійських снарядів. Лобова частина такого корпусу повинна була виготовлятися з 20-мм броньового листа. Борти корпусу мали товщину 10 мм. Всі інші деталі мали товщину 8 мм. Для додаткового підвищення рівня захисту використовувалися раціональні кути нахилу бронелистів.

Внутрішні обсяги корпусу мали досить малі розміри. Так, найбільша висота населеного обсягу не перевищувала 55 см. Кормова частина цього відсіку була ще менше, що могло ускладнювати роботу екіпажу. У кормовій частині корпусу пропонувалося встановлювати двотактний двоциліндровий мотоциклетний двигун потужністю 16 л.с.

Довжина танкетки «Об’єкт 217» становила всього 2,5 м, ширина – 1,72 м, висота – 0,86 м. Кліренс дорівнював 300 мм і не міг змінюватися через жорстку підвіску. Бойова маса бронемашини становила всього 1,73 т.

Озброєнням «Об’єкту 217» були два «7,62-мм танкових кулемета системи Дегтярьова обр. 1929 р. » Боєкомплект двох кулеметів складався з 1575 патронів. Вони містилися в 25 дискових магазинах. Боєкомплект пропонувалося перевозити на спеціальних кріпленнях бортів бойового відділення. Таке розташування боєкомплекту в деякій мірі ускладнювало заміну магазинів.

Реклама

Екіпаж «Рухливого кулеметного гнізда» повинен був складатися з двох чоловік. Один з них виконував функції механіка-водія, а в бойовій обстановці обидва члени екіпажу відповідали за застосування зброї. Найцікавішою особливістю проекту була зміна положення екіпажу при підготовці до бою. При русі до полю бою екіпаж мав розміщуватися в сидячому положенні в кормовій частині населеного відсіку, для чого слід було відкривати великий двостулковий люк в даху. Перед початком бою водій і стрілок повинні були лягати на днище корпусу і закривати за собою люк, після чого могли застосовувати зброю і не побоюватися вогню у відповідь.

Максимальна швидкість машини на хорошій дорозі повинна була досягати 18,5 км / год. Запас ходу по паливу – до 100 км.

Проте, танкетка мала деякі обмеження щодо мобільності. Через використання жорсткої підвіски бронемашина не відрізнялася особливим комфортом, що повинно було приводити до швидкої втоми екіпажу. З цієї причини на великі відстані техніку пропонувалося перевозити вантажними автомобілями полуторатонного класу. Своїм ходом ППГ-1 повинна була тільки йти в бій і переміщатися по полях битв.

Розробка проекту «Об’єкт 217» зайняла всього кілька тижнів. Уже в березні 1940 року Ленінградський Кіровський завод побудував перший дослідний зразок бронемашини. За результатами всіх перевірок планувалося зробити висновки і вирішити питання прийняття нової техніки на озброєння.

Перші висновки про проект ППГ-1 / «Об’єкт 217» були зроблені ще в ході заводських випробувань. Перевірки показали, що інженерам СКБ-2 вдалося створити оригінальний зразок військової техніки, проте перспективи цієї розробки були під питанням. Було встановлено, що нова танкетка має ряд характерних недоліків, що заважають її повноцінному використанню та обмежують потенціал в умовах реального бою.

Наявні характеристики рухливості і озброєння дозволяли танкетці супроводжувати піхоту, підтримуючи її вогнем. Також плюсом було застосування порівняно товстої броні, що захищає екіпаж від різної стрілецької зброї в великому діапазоні відстаней. Живучість додатково підвищувалася за рахунок малої лобової проекції. Позитивною рисою могла вважатися низька ціна техніки, яка в майбутньому дозволяла налагодити повномасштабне серійне виробництво. Проте, на цьому позитивні риси проекту фактично закінчувалися.

Військові вважали, що живучість «Об’єкту 217» в деяких ситуаціях могла бути недостатньою. 20-мм лобова броня не могла захистити екіпаж від снарядів танкових і польових знарядь, а порівняно низька рухливість ускладнювала відхід з-під обстрілу. Ще одним приводом для претензій стало розміщення екіпажу в бойовому положенні, що не відрізнялося особливим комфортом. Необхідність використання зброї в лежачому положенні, а також відсутність амортизаторів в складі ходової частини призводило до швидкої втоми екіпажу зі скороченням ефективності його роботи.

Через це нову розробку визнали безперспективною. Командування армії наказало припинити роботи по невдалому проекту. Надалі радянські інженери цією тематикою не займалися.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *