Подвиг екiпажу Mark IV

Подвиг екiпажу Mark IV

Ніч на 22 серпня 1917 року близько села Пашендаль була сирою і холодною. Дві армії, німецька і союзна, стояли навпроти один одного. Військові дії на цих проклятих богом болотах тривали вже місяць: союзники під британським командуванням проривалися до баз німецьких підводних човнів біля берегів Північного моря. Колись тут були безкраї акуратні зелені поля, осушенні багаторічною працею бельгійських фермерів. Однак дренажні канали були давно занедбані, до того ж дощ цього літа йшов майже не перестаючи, так що суха горбиста місцевість перетворилася в непрохідні болота, в яких безслідно зникали трупи людей і коней. Тисячі людей вже загинули тут у липні, коли німці вперше застосували іприт. Десятки тисяч ще загинуть до листопада, коли союзники відступлять, так і не зумівши взяти пагорби. Саме місце здавалося отруєним …

У британському штабі радилися всю ніч. До ранку, за годину до світанку, було призначено великий танковий наступ союзних військ. Танки Mark IV, новітні важкі бойові машини, що нещодавно надійшли в розпорядження армії, вражали одним своїм виглядом

Танк Mark IV колишнього бакалійника капітіна Дональда носив горде ім’я «Фрай Бентос». Крім двох кулеметів Льюїса в його бічних вежах були встановлені додаткові 6-фунтові (57-міліметрові) гармати-гаубиці. На Mark IV вперше застосовувалася фашина – кілька триметрових балок на ланцюгах, які перекидали через рови, щоб полегшити проходження машини. Також він був оснащений балкою для самовитаскування. Загалом, за заявою капітана, це була «найбільш захищена консервна банка в світі». І він був абсолютно правий.

У досвітніх сутінках танки і піхота почали наступ. Бойовим завданням танків було знищення колишніх фермерських будиночків за грядою пагорбів, які німці перетворили на укріплення бункери. Майже відразу стало зрозуміло, що реальність кардинально відрізняється від оптимістичних планів командування. Танки і люди рухалися дуже повільно, грузнучи в багнюці. Дощ йшов всю ніч, і пашендальскі болота постали у всій своїй непрохідній пишноті. Німці прокинулися і почали активно оборонятися. «Фрай Бентос» йшов першим, вів вогонь з усіх гармат і здавався невразливим. І ось вже перша мета – ферма Соммі – була знищена! Танк розвернувся в бік ферми Галліполі. В азарті бою його екіпаж не помітив, що інші машини буксували далеко позаду. У якийсь момент осколки шрапнелі влетіли в оглядову щілину. Річардсон відсахнувся, зачепив ліктем за важіль, «Фрай Бентос» рвонувся вперед і завалився на правий бік.

Дональд швидко заспокоїв екіпаж. «Хлопці, штатна ситуація! Нам треба вибратися назовні через верхній люк, від’єднати буксовочную балку, вставити її під гусеницю – і ми повертаємося у вихідне положення! Хто піде? »« Я! »- Миттєво відгукнувся рядовий Брейді. Він був найгарячішим з новачків. Без зайвих розмов Брейді відкрив люк, виліз назовні, почав кріпити балку, і … був миттєво убитий німецьким снайпером. Найжахливіше полягало в тому, що Брейді випустив з рук балку і вона лягла поперек бічного люка, заблокувавши вихід.

Смерть Брейді швидко протверезила усіх. командир оцінив ситуацію. «Фрай Бентос» виявився на самоті, до нього так і не дійшли ні британська піхота, ні інші танки. Він застряг, вибираючись з величезної вирви, і лежав у своєрідному окопі, звідки міг стріляти по ворогові з бічної гармати, що опинилася тепер нагорі. Поруч з цією гарматою був єдиний незаблокований вихід назовні. Однак скористатися ним – значить вибратися на танк, що стоїть посеред поля бою й з усіх боків оточений німцями, ведучими вогонь. Проте 12-міліметрова броня надійно захищала «Фрай» від будь-яких снарядів.

Так почалася найдовша в історії воєнних дій облога танка. Достовірно відомо, що «Фрай Бентос» продовжував вести вогонь весь ранок, поки британська піхота і танки безуспішно намагалися штурмувати німецькі позиції. Більше того, йому вдалося знищити всі довколишні німецькі вогневі точки! До другої години дня, коли постріли навколо дещо вщухли, на екіпаж героїчного танка обрушилася нова напасть: погода в Пашендалі явно вирішила виступити не на їхньому боці: день бою видався на рідкість ясним і спекотним. 18-тонна консервна банка, і без того розігріта двома «Льюїс» з повітряним охолодженням, розжарилася на сонці. Запаси питної води стрімко скорочувалися. До цього моменту Хілл і один з кулеметників були поранені осколками шрапнелі, залетілими в оглядову щілину. Їх рани загострювали спрагу. Капітан Річардсон прийняв рішення ще раз спробувати зрушити танк і вибратися з багнюки.

Підкоряючись командиру, «Фрай Бентос» завівся, загарчав, рвонувся – і несподівано різко накренився далі вправо й загнав казенник нижньої гармати в груди кулеметника Бадда , проломивши йому ребра. З екіпажу залишилося семеро …

Наближався вечір. Раптом в танк ударив снаряд, запущений явно зі своїх, британських позицій! «Що це за фокуси?» – Екіпаж з подивом дивився на командира. «Я знав, що так буде, хлопці, – сказав Річардсон. – Вони бачать, що ми припинили вогонь, і думають, що нікого не залишилося в живих. Тепер вони будуть намагатися знищити танк, щоб він не потрапив до німців. Mark IV – це новітня зброя нашої армії ». Сутінки принесли полегшення хоча б від спеки. Тіло Бадда віднесли в кут і прикрили ганчіркою. Поранених перев’язали. «Скоро стане темно, – сказав сержант Міссен – Я вважаю, можна спробувати вибратися назовні і дістатися до своїх, щоб повідомити їм про наше становище і хоча б припинити вогонь з того боку ». Капітан Річардсон схвалив цей план. З настанням темряви Міссен прочинив верхній люк і вислизнув у невідомість. Він дійшов до своїх і став першим врятувавшімся членом екіпажу. До ранку свій вогонь по танку припинився.

Тим часом шестеро лишившихся всю ніч відстрілювалися від німців. Стрілянина допомагала зігрітися: вночі залізний танк виявився досить холодним місцем. Ближче до ранку все знову стихло. Виснажені кулеметники клювали носом, як раптом верхній люк відчинився і в досвітніх сутінках позначився силует німця з гранатою! Річардсон миттєво вистрілив у нього з револьвера, так що ворог не встиг навіть кинути гранату і прямо з нею скотився вниз. Поруч з танком пролунав глухий вибух. Сон з танкістів як рукою зняло.

Наступаючий день знову обіцяв бути ясним і спекотним. Запаси води підійшли до кінця. Танкісти розкрили радіатор і стали пити технічну рідину.
Однак боєприпасів все ще було досить, щоб вести вогонь з гармати і обох «Льюїсів». При цьому виявилося, що «Фрай Бентос» займає ключову позицію: один танк міг стримувати цілий фланг ворога! Танкова атака британців захлинулася в болотах, проте піхота і артилерія продовжували підтримувати незламний «Фрай Бентос» на передовій. Річардсон розумів, що від їх стійкості в цей момент залежить успіх усієї кампанії. Ні, вони не збиралися здаватися!
Це був бій на межі людських можливостей. До полудня повітря знову розжарилося. Запах шести живих танкістів і одного мертвого був нестерпний, і Річардсон прийняв рішення по черзі притримувати верхній люк у відкритому стані – це також давало огляд задньої частини танка. Слід розуміти, що «притримувати» потрібно було армовану плиту 1 х 0,6 м! Рядовий Трю під час виконання місії атланта отримав заряд шрапнелі в обличчя.
До вечора поранені були п’ятеро. Але німці не могли пройти диявольську консервну банку! За день танк відбив дві атаки. Вночі вдалося стримати ще одну.

Третій ранок застав танкістів все в тому ж положенні. Косий промінь сонця через оглядову щілину, останні галети, по ковтку технічної води, руки тремтять і кружка стукає об зуби. Вони повинні були померти вже давно. Іноді здавалося, що вже померли. І все-таки основна проблема полягала в тому, що у них закінчувалися боєприпаси. І тут виявилося … німці здалися! Здалися першими! У той день не було жодної прямої атаки на танк, тільки віддалені постріли! Передова змістилася в інше місце. «Ну що ж, хлопці, нам пора йти», – сказав капітан Річардсон після полудня.
Однак йти можна було тільки в темряві, тому що бій все ще тривав неподалік. Дочекатися ночі майже в повній бездіяльності, по черзі втрачаючи свідомість від ран і зневоднення, задихаючись, намагаючись дрімати і прокидаючись від болю … Це була фінішна пряма, і всі шестеро зуміли пройти її до кінця. Більш того, вибравшись з танка, хитаючись і пригинаючись до землі, екіпаж танка виволік і дотягнув до своїх два «Льюїса», як того вимагали приписи. І тільки здавши їх під розписку, капітан Річардсон з почуттям виконаного обов’язку знепритомнів.

Відіспавшись і підлікувавшись бойова команда «Фрай Бентос» отримала найвищі нагороди британської армії і стала найтитулованішим танковим екіпажем за всю історію Першої світової війни. Ну а що ж битва при Пашендалі? Вона закінчилася провалом і відступом союзних військ. Саме тоді британці зневірилися у нищівній силі танків, які просто-напросто загрузли в бельгійській багнюці. Так що подвиг екіпажу мав значення тільки як зразок хоробрості.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *