Стародавні літаки індіанців Толіма

Стародавні літаки індіанців Толіма

На території Колумбії в 19 столітті проводились численні розкопки. Під час однієї з археологічних експедицій були знайдені золоті фігурки хитромудрої форми. Знахідки передали Державному колумбійському банку, в вітринах якого вони й виставлялися протягом століття. Причому, в каталогах фігурки були позначені як «зооморфні», тобто створені у вигляді тварин.
Першим, кому фігурки нагадали літаки, а не тварин став ювелір Еммануель Страуб. Він зробив зліпок з одного з них і звернувся до зоолога Айвена Сандерсона, щоб той сказав, чи схожий він на тварину. Зоолог з усіх боків вивчив зліпок експоната і з упевненістю заявив, що в світі не існує тварин прототипу. Тоді зліпки з усіх фігурок були відіслані авіаційним конструкторам і інженерам. Всі як один вони стверджували, що це зменшені копії літальних апаратів. У статті, яку опублікував Айвен Сандерсон, було написано, що авіаційні фахівці зуміли розгледіти на древніх фігурках фюзеляж, кабіну, крила, стабілізатори … Нехай вони нагадують іграшки для хлопчиків, але звідки всі ці речі знали древні індіанці? На це питання ніхто не зміг дати відповіді.

Та публікація спровокувала чималий інтерес до загадкових знахідок. Люди почали шукати аналогічні фігурки в колекціях інших музеїв та приватних зібраннях. В музеях по всьому світу було знайдено приблизно тридцять аналогічних літачків. Походження у них було одне – поховання індіанців. Археологами було встановлено, що вік фігурок – півтори тисячі років. Переважна більшість літачків була вилучена з поховань індіанців племені Толіма, що жили на території сучасної Колумбії. Але деякі екземпляри були знайдені й в інших країнах Південної Америки.

Реклама


Фахівці різних областей довгий час сперечалися про походження і призначення літачків. Практично всі вони схилялися до думки, що індіанці не знали про авіацію абсолютно нічого. Це було б занадто неймовірно.

Під час цих жарких дебатів був проведений експеримент, в ході якого з’ясувалося, що колумбійські фігурки – це дійсно мінілітаки. Двоє німців, завзятих любителів авіамоделювання, Петер Белтинг і Алгумнд Енбом сконструювали точні збільшені копії двох фігурок. Копії були збільшені в шістнадцять разів і в найдрібніших подробицях повторювали оригінали. Авіалюбителя встановили на них мотори на радіоуправлінні. Випробування літачків проходили при великій кількості народу. Зібралися не тільки роззяви, а й вчені мужі. Всі без винятку глядачі були вражені аеродинамічними здібностями копій колумбійських фігурок.

Реклама

Радіокеровані копії впевнено виконували фігури вищого пілотажу, які не кожен справжній літак зміг би повторити. Навіть при вимкненому моторі літачки плавно парили за вітром. Пізніше в національному агентстві авіації і космонавтики Німеччини були проведені масові випробування копій всіх золотих колумбійських літачків. Запрошені провідні інженери всі як один визнавали, що стародавні фігурки зображували саме літаки, а не щось інше. Однак ніякі випробування не допомогли відповісти на питання «де древні індіанці побачили літаки».

Музеї також були захоплені ідеєю знайти розгадку. Деякі з них дозволили провести випробування самих золотих фігурок в аеродинамічній трубі. І тоді виявилося, що літачки здатні літати на надзвукових швидкостях завдяки дельтовидним крилам і високій вертикальній площині хвоста. Все це вразило авіаконструкторів, і незабаром на основі цих колумбійських «копалин» був сконструйований зовсім новий надзвуковий літак. З усього цього випливає, що не варто недооцінювати наших предків.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *