Пауль Маузер та його дітища

Пауль Маузер та його дітища

Пауль Маузер – знаменитий німецький конструктор стрілецької зброї, який заснував фірму з його виробництва. Він народився 27 червня 1838 року в невеликому містечку Оберндорфі-на-Неккарі. Серед його розробок є зразки зброї, які надовго пережили свого творця. Серед створених ним зразків озброєнь найбільшу популярність здобули гвинтівка Mauser 98, пістолет Mauser C96, а також револьвер «зиґзаґ».

Він помер до початку Першої світової війни, а його гвинтівка Mauser 98 залишалася основною зброєю німецької піхоти до самого кінця 2-ї світової війни.

Реклама

Пауль Маузер не випадково став зброярем. Він з’явився на світ у місті Оберндорфі-на-Неккарі в сім’ї коваля-зброяра Вюртембергського Королівського збройового заводу. При цьому Маузер був 13-ю дитиною в сім’ї. З 12-річного віку він почав працювати на тій же збройовій фабриці, де працював його батько. Працювати він почав раніше, ніж закінчив початкову школу, що відбулося тільки в 1852 році. Закінчивши шкільне навчання, майбутній конструктор продовжив навчання майстерності зброяра. У 1859 році його призвали на військову службу. Маузер потрапив в артилерію і проходив службу на базі Людвігсбергського арсеналу, що лише сильніше затвердило його у виборі майбутньої професії. За службовим обов’язком він досконально вивчив механізм і схему роботи артилерійських гармат, а після демобілізації почав роботу над створенням гармати невеликих розмірів з казенним заряжанняжанням.

Саме ця гармата і снаряд для неї стали першими винаходами інженера-конструктора Маузера. У 1865 році йому вдалося удосконалити механізм казенної частини прусської голчастої рушниці, пізніше він допрацював даний винахід, значним чином поліпшивши його запальний пристрій. Це був час широкого впровадження патронів із металевою гільзою, які вже набули поширення у мисливців і вперше були використані в боях в 1861-65 роках під час громадянської війни у США.

Реклама

У 1868 році конструктор спільно зі своїм братом Вільгельмом і американцем Чарльзом Норрісом запатентував в США нову казенозарядну гвинтівку, яка отримала бойову пластинчасту пружину в рукоятці затвора. В цей же час брати Маузери працювали над вдосконаленням конструкції рушничного затвора, перебуваючи в бельгійському Льєжі. Одночасно з цим у всьому світі йшло зменшення калібрів гвинтівок до 4 ліній. Тоді така стрілецька зброя цікавила всі європейські армії. У цей час Вільгельм, який виявляв велику тягу до комерції, намагався отримати державні замовлення від німецьких держав. З 1867 по 1870 роки він провів переговори з Австрією, Пруссією і Баварією.

Своє нове дітище – 11-мм (4,3-лінійну) гвинтівку – брати продемонстрували в 1871 році на базі Прусської Королівської стрілецької школи, розташованої в Шпандау. Представлена братами гвинтівка справила дуже хороше враження на військових і після внесення в її конструкцію низки змін була прийнята на озброєння під позначенням Gewehr 1871 (Гевер). У тому ж році її прийняли на озброєння Пруссія і Вюртемберг, що замовили відразу 100 тисяч примірників гвинтівки.

Визнання вдалою гвинтівки і велике замовлення на неї, комерційні таланти брата Вільгельма Маузера, а також допомога Федерального банку сприяли тому, що брати викупили в уряду Вюртемберга Королівський збройовий завод в їх рідному місті, на якому працював ще їх батько. Так на світ з’явилася відома на весь світ фірма під назвою «Брати Маузер і Ко». У цей період брати активно працюють над новими зразками стрілецької зброї. Пауль Маузер в 1877 році презентує 9-мм однозарядний пістолет, оснащений вертикально ковзаючим затвором. У 1878 році компанія випускає револьвер, який був оснащений рамкою, що розкривалася і піднімала вгору казенну частину ствола і барабана. На ньому була реалізована можливість одночасного вилучення всіх стріляних гільз (так звана переломка).

Після поширення бездимного пороху Пауль Маузер створює малокаліберну гвинтівку, за подобою якої в подальшому будуть виготовлятися практично всі наступні види стрілецького озброєння. Головною особливістю новинки стала наявність у неї магазинної коробки з обоймою. Патрони в обоймі розташовувалися в шаховому порядку, вони досилались в патронник за допомогою спеціальної рукоятки, яка розташовувалася в задній частині затвора гвинтівки. Через нетривалий час різні модифікації даної гвинтівки було прийнято на озброєння понад 20 країн світу.

Реклама


Цей період життя конструктора затьмарила лише смерть його брата Вільгельма

До того часу заслуги збройової компанії Маузер були загальновизнані, завдяки випуску добре зарекомендувавшої себе довгоствольної зброї. Керуючим і керівником експериментальної майстерні на збройовому підприємстві Маузера був призначений Фідель Федерле, який разом зі своїми братами почали конструювання самозарядного пістолета.

Їх робота над створенням пістолета проходила без відома Пауля Маузера, а судячи з деяких документів навіть проти його волі. Згідно тенденції епохи магазин пістолета брати розташували перед спусковою скобою, аналогічно конструкціям перших пістолетів Бергмана, Рейгера або Лаумана. Зовсім природно, що в якості боєприпасу для свого пістолета брати спочатку використовують доступний і поширений в той час патрон з пляшкової гільзою 7.65 мм Borchardt. Саме на основі цього патрона незабаром був спеціально для пістолета розроблений патрон 7.63 мм патрон Маузер . Пістолет спочатку носив назву P-7,63 або пістолет Федерле (Feederle Pistol). До того часу як Пауль Маузер випадково виявив проведену братами Феберле роботу зі створення пістолета, зброя була вже майже готова. Ділова хватка Пауля Маузера взяла верх над амбіціями і він не тільки не заборонив продовжувати роботу над створенням пістолета, а й сам підключився до роботи щодо його вдосконалення. Він розумів перспективу даної зброї і можливий комерційних успіх, усвідомлював, що у разі зволікання його потенційні конкуренти Браунінг і Люгер могли зайняти нішу на ринку короткоствольної зброї. 15 березня 1895 прототип пістолета зробив свій перший постріл.

Пістолет отримав свою назву Mauser C96 , щоб не плутати його з пістолетом Маузер калібру 6,35 мм, але в специфікаціях підприємства він по колишньому називався «Mauser-Selbstlade-Pistole» (нім. – Самозарядний пістолет Маузера).

Намагаючись отримати військове замовлення Маузер розробляє кілька різновидів пістолета. З’являється більш полегшений Mauser C96 з магазином на 6 патронів, а так само зброя із магазином збільшеної місткості до 20 патронів. Магазини в пістолетах були відокремлені, заряджалися зверху або по одному патрону або спеціальними обоймами по 10 патронів, за аналогією з гвинтівками. Патрони в магазині розташовувалися в шаховому порядку. Безумовно маркетинговим ходом було збільшення розмітки секторного прицілу до 1000 метрів, оскільки при стрільбі на дану відстань розліт куль як по вертикалі, так і по горизонталі досягав декількох метрів.

Пістолет Mauser C96 мав дуже непогані балістичні характеристики і точність стрільби на дистанції 100-150 метрів, тобто значно перевищував дальність стрільби звичайного пістолета. Пістолет з пристебнутою дерев’яною кобурою, що використовувалася в якості приклада , перетворювався на карабін.

Маузером був випущений так само пістолет-карабін на основі Mauser C96. У даної зброї ствол був довший і забезпечений цівкою, пістолетна рукоятка могла змінюватися на приклад, перетворюючи зброю в повноцінний самозарядний карабін.

Виробництво пістолета Mauser C96 було розпочато в 1896 році, і спочатку нагадувало напівкустарне. Випуск зброї тривав до 1939 року, всього було виготовлено більше 1 мільйона пістолетів. Всього за цей період конструкція пістолета змінювалася не суттєво, проте Mauser C96 налічує більше сотні різновидів. Хоча пістолет не був офіційно прийнятий на озброєння в жодній країні світу, але він користувався популярністю на ринку цивільної зброї. Пістолети з задоволенням купували мандрівники і дослідники, а так само заможні цінителі зброї. До слова сказати ціна пістолета була дуже високою. Згідно з прейскурантом «Торгового дому Я. Зіміна вдова і С. Никифоров» револьвер Нагана коштував 25 рублів, пістолет Браунінг 1900 – 18 рублів 50 копійок, а пістолет-карабін Маузер з прикладом, шомполом, зарядною обоймою з 10-ма холостими патронами для вправ 40 рублів.

Пістолет Маузер охоче купували і офіцери, використовуючи його в якості особистої зброї самооборони. У Росії Mauser C96 був у числі рекомендованих до придбання для військових офіцерів крім штатного револьвера Наган.

Пістолет Mauser C96 став яскравою сторінкою в історії короткоствольної зброї. Пістолет мав незаперечні переваги: величезна потужність, висока дальність і точність стрільби, наявність дерев’яної кобури, яку можна було використовувати замість приклада. Висока вартість пістолета, незвичайний і впізнаваний силует, надійність зброї надавали його власнику особливий статус, наявність подібної зброї свідчило про заможність людини або про його військові досягнення.

Пістолет мав і ряд серйозних недоліків: велика маса і габарити зброї, складність виготовлення і висока вартість, незручність заряджання і розрядки, складність збирання-розбирання, чутливість до забруднення, що не дозволило офіційно прийняти його на озброєння в жодній країні.

Пістолет Маузера починаючи з англо-бурської війни, використовувався в різних війнах і багатьох локальних військових конфліктах. Уїнстон Черчілль, згодом прем’єр-міністр Великобританії, в своїх мемуарах писав, що саме Mauser C96 врятував його під час бою з суданськими дервішами в битві при Омдурмані 2 вересня 1898 року. Пістолет пройшов кількох громадянських воєн, і обидві світові війни.

Багато моделей пістолета високо цінуються серед колекціонерів, ціна на Mauser C96 рідкісних різновидів іноді перевищує 20 тисяч доларів.

Цікаво, що цей його найвідоміший пістолет спершу програв два конкурси. Спочатку він виявився не потрібен військовим в Турині, а потім і в Берні. Незважаючи на те, що пістолет спочатку не був прийнятий на озброєння жодної з європейських армій, він отримав досить широке поширення і швидко став популярним. На озброєння армії Німеччини, Чехословаччини та ряду інших країн даний пістолет був прийнятий тільки в 1908 році після проведення його модернізації. Даний пістолет широко відомий нам, головним чином, за художніми картинами. «Маузер» став популярний, оскільки був невід’ємною частиною образу комісарів часів Громадянської війни чи чекістів. Німецький пістолет був частиною їхнього атрибуту на телеекрані, як шкіряна куртка з неодмінним нагрудним бантом червоного кольору.

Характерний зовнішній вигляд пістолета забезпечувала його кобура-приклад, виконана з горіхового дерева. На передньому зрізі приклада розташовувалася сталева вставка з механізмом фіксації і виступом для примикання приклада до пістолетної рукоятки. Застосування такого приклада дозволяло довести дальність прицільної стрільби з «Маузера» до 100 метрів, що є серйозною дистанцією для будь-яких пістолетів.

Проте ще більшу славу конструктору принесла гвинтівка Mauser 98, яка була прийнята на озброєння німецької армії 5 квітня 1898 року. У німецьких джерелах вона носить позначення Gewehr 98 або скорочено G98. Ця гвинтівка стала одним з найбільш вдалих зразків стрілецької зброї всього XX століття. Вперше в бойовій обстановці вона була випробувана в 1900-1901 роках в Китаї під час придушення так званого «повстання боксерів». На сьогоднішній день гвинтівка Mauser 98 разом із іншими конструктивно схожими з нею гвинтівками інших виробників , що мають інші офіційні найменування, вважається наймасовішою в історії неавтоматичною гвинтівкою. Всього, за підрахунками експертів, у світі було випущено більше 100 млн. подібних гвинтівок, включаючи як військові, так і цивільні зразки (наприклад, мисливські). З таким обсягом випуску може посперечатися лише ще один зразок стрілецької зброї – знаменитий автомат Михайла Калашникова.

Гвинтівка G98 стала однією з найбільш відомих серед усіх магазинних неавтоматичних гвинтівок у світі. Жодне з більш-менш великих військових зіткнень на планеті в першій половині минулого століття не обходилося без використання даного зразка гвинтівки Маузера або членів її великого сімейства. Дана гвинтівка залишалася на службі і після закінчення Другої світової війни, успішно переживши свого розробника. Сьогодні поряд з пістолетом Маузера C96 вона є неодмінним атрибутом художніх фільмів та комп’ютерних ігор про той період.

Пауль Маузер до кінця свого життя продовжував захоплюватися стрілецькою зброєю, він по-справжньому любив свою роботу. До останнього моменту він з’являвся на своєму підприємстві одним із перших в 7:00 ранку. Він особисто обговорював усі нові ідеї та задуми зі своїми провідними конструкторами. В останні роки свого життя він став володарем великої кількості нагород. У 1912 році був удостоєний титулу барона, зведений у дворянство за свої заслуги перед Німеччиною. У тому ж 1912 йому була вручена медаль від Асоціації німецьких інженерів. Крім цього, фон Маузер був кавалером прусського ордена III ступеня, титулу комерційного радника (починаючи з 1898 року) і безлічі інших нагород.

Зброяр помер 29 травня 1914року від емболії. Він помер у віці 76 років у своєму рідному місті, не доживши лічених днів до початку Першої світової війни – одного з найбільших конфліктів в історії людства і одного з найсерйозніших випробувань для розробленої ним зброї.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *