Дерев’яні танки Німеччини

Дерев’яні танки Німеччини
Великий інтерес викликає розвиток німецьких танкових військ напередодні Другої світової війни. У не спокушеної в історії людини може виникнути враження, що Німеччина, раптом з нічого, за кілька років проектує і створює танки, які за деякими характеристиками якщо не перевершують, то, принаймні, не поступаються кращим зразкам сусідніх країн. Насправді “танкового чуда” не було, і історія розвивалася послідовно. У Німеччині ще до приходу до влади нацистів таємно будувалися прототипи важких і легких танків. А Рейхсвер (збройні сили Веймарської республіки) вже в 20-і роки на маневрах використовував фанерні макети, для навчання солдатів взаємодії з бронетехнікою. Ось так, ще до Гітлера закладалася основа для майбутніх панцерваффе (німецькі танкові війська).
Програвши Першу світову війну, Німецька імперія позбулася частини своїх територій, всіх заморських колоній і зобов’язана була виплачувати величезні репарації переможцям. Всі ці умови накладав Версальський мирний договір. Там же було прописано про істотне скорочення збройних сил, і заборону на розробку і виробництво танків, бойових літаків і ще деяких видів зброї.
Керівництво Рейхсверу розуміє всю небезпеку технічного відставання від провідних армій світу, і шукає способи обійти Версальські обмеження. Уже в середині двадцятих років створюються перші прототипи німецьких танків, які таємно випробовуються на території Радянського Союзу.
СРСР постачав до Німеччини сировину і продовольство: пшеницю, бавовну, метал, нафтопродукти, хутро. Німці везли в Радянський Союз верстати та обладнання для заводів, фабрик, електростанцій. Військове співробітництво двох країн почалося з підписання договору в 1922 році.
В умовах обмеження виробництва озброєнь Німеччині доводилося вести всі роботи таємно, ризикуючи отримати санкції за порушення Версальського договору. Тим не менш, в 1925 році Рейхсвер доручає трьом машинобудівним гігантам Daimler-Benz, Krupp і Rheinmetall спроектувати і побудувати по два прототипи важких танків. Проект отримує кодову назву “Armeewagen 20” (у перекладі – армійська машина), але незабаром його замінюють на Grosstraktor (великий трактор). З цього часу і до відмови дотримуватися умов Версальської угоди, сільськогосподарська тема буде тісно пов’язана з розробкою німецьких танків.
У 1928 році ті ж самі фірми отримують замовлення на розробку прототипу легкого танка. Спочатку новий проект називається Kleintraktor (у перекладі – малий трактор). Але в процесі роботи його перейменовують в Leichttraktor (легкий трактор).
Всі побудовані машини з обох проектів в розібраному вигляді були відправлені в Радянський Союз на полігон німецької танкової школи “Кама”. В ході випробувань у всіх прототипів виявилася велика кількість недоліків. Перший післявоєнний досвід для німців виявився негативним. Жоден варіант так і не був доведений до серійного виробництва. Зате конструктори в Німеччині побачили, які рішення і знахідки будуть корисні для танків, а які були помилковими.
Тим часом невелика армія Німеччини на маневрах використовує макети танків. Бойових машин ще немає, і не може бути, але війська вже відпрацьовують взаємодію різних родів військ. Хоча багато німецьких офіцерів старої школи живуть в полоні традицій і не розуміють таке “навчання”, але у окремих прогресивних військових вже зароджуються ідеї бліцкригу – блискавичної війни.
Ось як згадує цей час Гейнц Гудеріан: “Після того як я прийняв підрозділи свого батальйону, полковник Лутц надав мені сприяння в переформування останнього, 1-а рота була забезпечена бронемашинами, а 4-а – мотоциклами; таким чином, дві роти могли стати ядром майбутнього моторизованого розвідувального батальйону, 2-а рота була виділена як танкова і забезпечена макетами танків, 3-а рота призначалася в якості протитанкової, тому була забезпечена дерев’яними макетами гармат. Хоча 1-а рота і мала старі бронемашини, дозволені нам Версальським договором, проте під час занять ми в цілях економії моторесурсів користувалися макетами. Одна тільки мотоциклетна рота мала озброєння – кулемети. “
Погляньте на фотографії, як німецькі солдати тягають дерев’яні макети танків, і зрозумієте, який сміх викликало це у англійських і французьких військових. Сьогодні ми знаємо, що багато з них потім заплачуть. Але тоді мало хто, навіть в самій Німеччині, сприймав ці “іграшки” всерйоз. Макети робилися з фанери або дерева. Іноді дерев’яний каркас обтягувався брезентом. Таку “техніку” потрібно було тягати в ручну, зображуючи танкову атаку. Для зручності, фанерні корпуси оснащувалися велосипедними колесами. Ще одним варіантом навчального танка був автомобіль, на який встановлювався дерев’яний макет. Така техніка володіла потрібною маневреністю, правда були проблеми з прохідністю, але для навчальних завдань вона цілком підходила.
Треба сказати, що для навчання німецької армії, дерев’яні макети танків використовувалися ще під час Першої світової війни. Ця практика продовжилася і в ході Другої світової. Зразки радянських Т-34 і КВ виконувалися в натуральну величину. На них Вермахт тренував молоде поповнення боротися з бронетехнікою супротивника. Правда, причини використання дерев’яних макетів, замість справжніх танків змінилися. У сорокові це робилося для економії пального. “Бензиновий голод” був серйозною проблемою для Третього рейху.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *