Торпеди-камікадзе

Торпеди-камікадзе

Під час Другої світової війни камікадзе широко використовувалися у всіх бойових діях японської імператорської армії. «Міни, що біжать» кидалися під танки противника і підривали загородження, льотчики-камікадзе направляли свої літаки на ворожі кораблі. А вже ближче до кінця війни, в кінці 1944 році з’явилися і почали свою страшну діяльність підводні камікадзе.

Думка про створення торпед-самогубців народилася ще в 1942 році після жорстокої поразки Японії в битві біля Мідуей. Втрата імператорським флотом чотирьох авіаносців і безлічі інших кораблів порушила баланс морських сил. У ході війни стався перелом. Американський прапор впевнено вознісся над Тихим океаном, а в рядах імператорських офіцерів і генералів настала глибока зневіра. І ось тоді двом молодим морякам-підводникам – молодшому лейтенанту Секіо Нісина і лейтенанту Хіросі Куроки, прийшла ідея використовувати проти флоту Сполучених штатів торпеди, керовані людьми.

Взявши за основу найбільшу японську торпеду і малий підводний човен, офіцери заходилися креслити, але швидко зрозуміли, що з технічною стороною їм самостійно не впоратися. Новоявлені винахідники звернулися за допомогою до конструктора Військово-морського арсеналу Хіросі Судзукаве. Тому сподобалася новаторська ідея, і вже до січня 1943 року докладні креслення страшної зброї були готові. Справа залишилася за малим – довести нововведення до Генерального штабу флоту.

Однак тут виникли серйозні проблеми, в цей важкий для Японії момент нікому не було діла до самоучок-винахідників. І тоді офіцери вчинили в суто самурайському дусі: вони написали звернення до військово-морського міністра власною кров’ю.

У подібних питаннях японці – народ вкрай делікатний, лист, написаний кров’ю автора, обов’язково буде прочитано, незалежно від його змісту. Так сталося і цього разу. Мало того, зміст листа настільки зацікавив адміралів, що вже через вісім місяців почалася споруда перших дослідних екземплярів «чудо-зброї».

Новинка отримала назву «кайтен», що в перекладі означає «воля небес», однак для японця в цій назві схований набагато більш глибокий зміст. Кайтен – це щось, що вносить кардинальні зміни протягом справи. І самураї-самогубці пишалися своєю місією …

“Мої дорогі батько, брат і сестри! Я повинен сказати вам правду: вже кілька місяців я не вчуся на льотчика. Замість цього мене навчають водінню нової зброї, керованої торпеди, яку я повинен буду повести на ворога. Я пишаюся, що був обраний для такої місії. Я загину в той момент, коли торпеда вдариться в борт ворожого корабля …»

Что ж являв собою «кайтен»? По суті справи це була величезна, довжиною більше дванадцяти метрів торпеда, здатна з допомогою потужного двигуна, який працював на чистому кисні, розвивати швидкість до сорока вузлів і підтримувати цей темп протягом цілої години. Така висока швидкість дозволяла наздогнати будь-який існуючий в той час корабель.

Усередині торпеди крім двигуна і потужного заряду було передбачено посадочне місце для потенційного смертника. Треба сказати, що простір цей був дуже тісним навіть для людини тендітної статури. Прямо перед водієм розташовувався перископ. Праворуч знаходилася рукоять для його підйому і опускання. вгорі стирчав важіль швидкості, регулюючий подачу кисню в двигун, поміщений за спиною камікадзе.

Вгорі зліва мався важіль для зміни кута нахилу горизонтальних рулів торпеди. Відхиляючи їх у ту чи іншу сторону на більший або менший кут, можна було змінювати швидкість, занурення або спливання. Зліва внизу, біля самих ніг водія, знаходився вентиль клапана для впуску забортної води в баластову цистерну. Це було передбачено для стабілізації ваги «кайтена» в міру витрати кисню.

І, нарешті, праворуч розташовувалося кермо напряму руху. Пульт управління був з циферблатами гірокомпасу, годинника, глибиноміра, покажчика витрати пального і манометра, що показує тиск кисню. Під сидінням водія в кожному «кайтені» лежала невелика коробка з недоторканним запасом продовольства на випадок аварії. Серед продуктів там була й фляжка з віскі. Весь носовий відсік торпеди був призначений для бойового заряду. Вибух більше півтори тонни тротилу, а це майже в п’ять разів більше, ніж заряд будь-якої торпеди того часу, здатний був відправити на дно великий авіаносець.

Всім цим господарством необхідно було навчитися керувати і, спочатку на острові Оцудзіма, а потім і в інших місцях були організовані особливі секретні бази «кайтен» – школи смертників.

Охочих віддати своє життя за імператора було предостатньо і школа швидко заповнилася учнями. В основному сюди прямували льотчики-камікадзе, що так і не побачили свої літаки, знищені американцями в ході операцій на Філіппінах і у Мідуей. Перевчитися з літака на торпеду виявилося не так складно, і вже через кілька місяців перші підводні човни озброєні «кайтен», вийшли на пошуки противника.

Спочатку «кайтен» призначався для знищення кораблів, що стояли на якорях у бухтах. Його дії планувалися таким чином: спеціально обладнаний підводний човен з закріпленими зовні на корпусі чотирма або шістьма, залежно від можливостей субмарини, торпедами-смертниками, відправлявся в бойовий похід. Виявивши гідну мішень, командир віддавав наказ водіям-камікадзе. Підготовленим смертникам вистачало тридцяти секунд, щоб по вузькій, трохи більше півметра в діаметрі трубі пробратися в «кайтен», закрити за собою люк і приготуватися до свого останнього бою.

Командир субмарини направляв свій корабель носом на ціль і передавав смертнику по телефону всю необхідну інформацію, після чого віддавав наказ випустити «кайтен». Моряки від’єднували чотири троси, що утримували торпеду на корпусі підводного човна, після чого камікадзе запускав двигун і вже самостійно рухався в бік противника. Торпеда йшла на глибині чотирьох-шести метрів. Практично всі дії водій здійснював наосліп, він міг собі дозволити тільки один раз підняти перископ і то не довше трьох секунд. Вчасно помічений «кайтен» ворог просто розстріляв би з кулеметів, не давши камікадзе навіть наблизитися до корабля.

Перші виходи в море показали, що «кайтен» – потенційно серйозна зброя, однак успіхи японців на цьому терені дуже швидко зійшли нанівець. У першу чергу підвели самі торпеди. Занадто довгі подорожі під водою приводили до того, що нашвидку зібрані механізми «кайтен» покривалися іржею, часто двигуни просто відмовлялися запускатися або заклинювало рулі, і смертник безславно йшов на дно. Корпуси «кайтен», виготовлені зі сталі товщиною близько шести міліметрів, були досить слабкі, вже на глибині близько сімдесяти п’яти метрів їх просто розплющувало тиском води.

Не покращували ситуацію і ворожі есмінці, що нишпорили по поверхні. Сам підводний човен ще міг врятуватися але, за описами очевидця, після атаки глибинними бомбами «наші шість” кайтен “нагадували целулоїдні іграшки, які випадково опустили в окріп. Вони були покриті вм’ятинами, немов навколо кожного з них зімкнулась якась гігантська п’ятірня, намагаючись зім’яти його ». Природно, ні про яке використання таких торпед-смертників мови вже бути не могло.

Другою проблемою стала наростаюча міць американського флоту. Зникла можливість непомітно підбиратися до стоячих в бухтах бойових кораблів – їх занадто ретельно охороняли. Пошуки одиноких транспортів у відкритому океані також не принесли значного успіху. Як вже говорилося, «кайтен» не витримували довгих подорожей. До того ж на великій океанській хвилі ними було надзвичайно важко керувати. Часто через хвилі камікадзе не міг скористатися перископом і проходив мимо цілі, або торпеду буквально викидало на поверхню, і ворог виявляв її задовго до нападу. Отже ця зброя не могла радикально вплинути на подальший хід війни.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector