Гармата Велика Берта

Гармата Велика Берта

Заводи Круппа поставляли німецьким військам більшу частину інноваційних гармат. В ході Першої світової війни кілька гармат цього типу прекрасно себе показали на полях Франції та Бельгії. «Велика Берта» – чи не єдиний приклад вдалої конструкції колосальної гармати, що залишилася в історії як найдивніша та одна з найнебезпечніших.

Ця мортира потрібна була для руйнування міцних фортифікаційних споруд. Взагалі, було створено цілих два типи «Великої Берти»: напівстаціонарних (тип Гамма) і буксируєма (тип М), з вагами в 140 і 42 тонни відповідно. Всього було випущено дев’ять мортир такого класу і тільки чотири з них були буксируваними.

Щоб зібрати Велику Берту типу М, інженерам було потрібно багато часу. Але цей час окупався сторицею руйнівною силою снарядів гармати. Важкі снаряди типу М мали масу в 810 кг і летіли на відстань до 9 кілометрів. Застосовувалися три види зарядів: фугасні, осколкові і бронебійні – кожен з них був здатний просто знищити захисників самої укріпленої фортифікаційної споруди.

Велика Берта прекрасно показала себе на полях Першої світової війни. Французькі і бельгійські фортеці не могли нічого протиставити цій руйнівній силі. Німецькі офіцери навіть билися об заклад, скільки протримається той чи інший форт: рідко який гарнізон витримував більше доби постійного артобстрілу.

Але ця колосальна мортира просто не могла стати масовою гарматою, аж надто багато грошей доводилося витрачати на виробництво одного екземпляра.

Ще в кінці Першої світової війни стало зрозуміло, що час Великої Берти йде безповоротно. Монолітний армований бетон сучасних укріплень виявився не по зубам масивним снарядам німецького колоса. Крім того, стволи Типу М зношувалися досить швидко, а заміна їх була дуже дорога. За умовами Версальського договору всі «Великі Берти» були знищені – два збережених примірника були переправлені в США, де в середині 50-х років відправилися на переплавку.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Adblock
detector