Лінкор “Імператриця Марія”

Лінкор “Імператриця Марія”

Лінкор “Імператриця Марія” вважався флагманом Чорноморського флоту. Це був дредноут, тобто корабель, що мав на озброєнні тільки гармати великого калібру. На судні розташовувалося 12 гармат калібру 305 мм, 20 гармат калібру 130 мм і 5 гармат калібру 75 мм. Це була справжня плавуча фортеця, що розвивала швидкість майже 40 км / год (21 вузол). Довжина корабля становила 168 метрів, ширина дорівнювала 23 метрам.

Будівництво лінкора почалося влітку 1911 року на верфях міста Миколаєва. До складу Чорноморського флоту могутній броненосець увійшов на початку липня 1915 року. Він відразу взяв активну участь у бойових діях. Адже йшла Перша світова війна, яка за своїми масштабами анітрохи не поступалася Другій світовій війні. У 1916 році командування Чорноморським флотом було покладено на віце-адмірала Колчака. Новий командувач зробив дредноут флагманським кораблем. А той вже під адміральським прапором продовжував трощити ворога і наводити на нього жах.

20 жовтня 1916 року корабель стояв на Севастопольському рейді. О 6 годині 20 хвилин пролунав сильний вибух. Рвонуло в погребі під першою вежею, де зберігалася частина боєкомплекту снарядів калібру 305 мм. Вгору зметнувся величезний стовп полум’я. Вибухом рознесло палубу за першою вежею, знищило бойову рубку, розвернуло носову трубу і повалило фок-щоглу. Прямо за вежею утворилася величезна діра, з якої валив дим.

У носовій частині судна в цей час знаходилося багато нижніх чинів. Всі ці люди були або вбиті, або обпалені. Велика частина тіл опинилася за бортом, викинута туди вибухом величезної сили. В довершення до всього відключилося електро постачання і вийшли з ладу пожежні насоси.

Відразу ж після вибуху команда лінкора затопила льохи 2-ї, 3-ї і 4-ї веж. До корабля підійшли катери з пожежними шлангами. Почалися роботи з гасіння дредноута. Все було зроблено швидко, чітко й оперативно, тому до 7 години пожежа вже почала стихати. Судно стояло на рівному кілі, і у людей з’явилася впевненість, що флагман і гордість Чорноморського флоту буде врятований.

Але о 7: 0 7 пролунав другий вибух. За своєю потужністю він нічим не поступався першому. Корабель здригнувся і почав осідати носом у воду, з’явився крен на правий борт. Після того, як носова частина зникла під водою, дредноут перевернувся догори кілем і швидко затонув на глибині 18 метрів. В цілому загинули 225 осіб, поранення отримали 85 осіб.

Трагічна загибель корабля викликала великий резонанс в імперії. У Севастополь були направлені кращі фахівці. Вони негайно почали розробляти заходи з підйому судна. Було створено кілька проектів, але вибрали самий простий і ефективний. Він передбачав витіснення води з корпусу стисненим повітрям. Дредноут повинен був спливти догори кілем. У такому стані його планувалося відвести в док і спробувати перевернути, заповнюючи відсіки водою по одному борту.

У грудні 1916 року вода була витіснена з кормових відсіків. Корма з’явилася з води, а на початку 1917 року над темною водною поверхнею з’явився весь корпус. Але тут почалися політичні перетрушування. Тому лише в серпні 1918 року лінкор “Імператриця Марія” відбуксирували в док. З нього зняли гармати калібру 130 мм і частину устаткування. Але перевертати судно в умовах Громадянської війни ніхто не став. Дредноут залишався в доці догори кілем аж до 1923 року. Потім його вивели і поставили на мілину прямо біля виходу з бухти.

Протягом 3-х років нове керівництво Чорноморським флотом намагалося вирішити долю корабля. Нарешті, було прийнято рішення його розібрати. У 1927 році судно повернули в док і розібрали. Зняті з дредноута гармати були відремонтовані і згодом взяли участь у Другій Світовій війні у складі берегової оборони.

Але чому ж все-таки затонув флагманський корабель, що послужило причиною 2-х потужних вибухів? У 1933 році на судноверфі міста Миколаєва були скоєні диверсії. Співробітники ОГПУ затримали агентів іноземних розвідок. Серед заарештованих опинився якийсь Віктор Верман. Ще в 1908 році він був завербований німецькою розвідкою, а потім поміняв господарів і почав служити Великобританії.

Треба відзначити, що чекісти тих років вміли «допитувати» заарештованих шпигунів. З Верманом сильно не церемонилися. Міцний кулак слідчого вкарбувалися йому в щелепу. Виплюнувши згустки крові і уламки зубів, ворожий агент розповів вірним ленінцям все, що знав. Шепелявим голосом він повідав, що в 1916 році був керівником німецької агентури в Севастополі. Саме під його керівництвом був організований вибух “Імператриці Марії”.

Проти Вермана Радянська держава застосувала вищу ступінь соціального захисту. Ворожого агента розстріляли. Але чи можна вірити його свідченням? Тут складно щось сказати. У чекістів зізнавалися всі і приписували собі не тільки те, що було, а й те, чого не було. Проте кожен погодиться, що просто так льохи на військових кораблях не вибухають. Тому диверсія є найбільш прийнятним варіантом у даному випадку. А ось хто її зробив і як – тут залишається тільки гадати і будувати припущення.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *