“Танки” древності

“Танки” древності

Якщо вірити древнім індійським епосам і ведам, то слонів стали використовувати у військових цілях ще в п’ятому тисячолітті до н.е. Втім, вчені інших країн сильно сумніваються в цьому, і на їх думку, бойові слони з’явилися лише на початку першого тисячоліття до н.е. Однак, незважаючи на таку значну різницю в датах, в описі боїв за їх участю вчені повністю погоджуються з древніми індійськими джерелами.

У Стародавній Індії «танки давнини» найчастіше застосовувалися проти кінноти. Відбувалося це з однієї простої причини – коні, ледве углядівши гігантську і незнайому їм тварину, ставали некерованими і вже не підкорялися наказам людини. На кожному з бойових слонів, як правило, розміщувалося три людини: наїзник, стрілок з луком (або метальник отруєних дротиків) і воїн з списом. У той час, як стрілець раз за разом вражав ворога пострілами з лука, списар не давав піхотинцям підійти впритул до черева і ногам тварини.

До слова, сам слон теж брав найактивнішу участь в бою. Крім того, що одними своїми розмірами він придушував моральний дух супротивника, він топтав піхотинців ногами, душив хоботом і пронизував бивнями. Не рідко на бивні надівали спеціальні залізні наконечники, які помітно їх подовжували і робили ще більш гострими, а отже і більш небезпечними.

Одним з найяскравіших прикладів використання бойових слонів на полі бою є битва між військом сирійського царя Антіоха і кельтським плем’ям галатів. Противник помітно перевершував армію Антіоха в чисельності, галати були набагато краще озброєні, і сирійський цар вже збирався відступати, як один з радників запропонував використовувати проти галатів індійських бойових слонів, що були в наявності. Антіох погодився.

Ледь побачивши наближаючихся слонів, кіннота галатів у паніці розбіглася по полю бою. Піхотинці, перебуваючи в ступорі, природно, не змогли нічого протиставити «древнім танкам» і були буквально розтоптані в лічені хвилини. Ті з галатів, яким все ж таки вдалося врятуватися від долі бути розтоптаним, стали легкою ціллю для стрільців, які перебуваюли на слонах. Сам Антіох, незважаючи на таку тріумфальну перемогу, волів не згадувати цю битву, кажучи буквально наступне: “Чи можна пишатися перемогою, якщо в цьому заслуга одних звірів”.

Справедливості заради варто згадати і про слабкості бойових слонів. По-перше, для того, щоб мати велику кількість цих тварин, необхідно було подбати і про їх харчування, а його слонам, само собою, було потрібно дуже багато. Не менш поганою їх якістю можна вважати і їх чутливість до гучних звуків. Нехай це звучить трохи дивно, але гігантські тварини, що з легкістю затоптували як піхоту, так і кінноту, боялися звуків горна, барабанів і т.д. Саме цей їх недолік і використовував великий Цезар під час свого походу в Африку у битві поблизу міста Талса. Перелякані і приголомшені гучними звуками бойові слони кинулися навтіки в свій табір, куди слідом за ними і попрямували війська Цезаря.

Не менш цікава історія і ще одних «древніх танків» – бойових колісниць. «Екіпаж» кожної колісниці складався з візника і одного-двох воїнів з луками. Заповзятливі перси значно вдосконалили колісниці, прикріпивши до осей обох коліс гострі як бритва серпи – це рішення перетворило їх на справжню грозу для кінноти противника. Колісниці одночасно добре застосовувалися як в якості маневреної підтримки для піхоти, так були корисні і при фронтальних атаках на противника.

Саме бойові колісниці були головною ударною силою в арміях Стародавнього Єгипту і Хетської держави, причому їх наявність вирішувала не тільки результат окремо взятих боїв, а й долю цілих держав. Так, достеменно відомо, що в битві при Кадеш (1296 до н.е.) в арміях Рамзеса II і хетського царя Муваталліса налічувалося не менше ніж по дві тисячі бойових колісниць у кожної зі сторін. Війська Рамзеса II вже на самому початку битви виявилися в оточенні в надзвичайно важкій ситуації, і лише наявність швидких і маневрених колісниць дозволило єгиптянам уникнути поразки.

Однак, як і у випадку з бойовими слонами, незабаром було знайдено протиотруту і від колісниць. Винайдені македонцями саріссамі (п’яти-семиметрові списи) зробили даремними фронтальні атаки бойових колісниць. Якнайкраще це підтверджує перемога македонців над персами при Гавгамелах. Перси дуже розраховували на свої «бойові машини», але незабаром переконалися, що їх час вже пройшов.

Так що, як ми бачимо, незважаючи на те, що спочатку бойові колісниці й слони були практично непереможні, то незабаром проти них була знайдена потрібна тактика, повністю виключа доцільність їх застосування. При цьому, пам’ятаючи про славні часи, багато римських полководців використовували колісниці під час різних урочистостей, а в Індії і по сей день можна побачити бойових слонів на військових парадах, що йдуть попереду танків та інших сучасних видів бронетехніки.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *