Покаяння за тарифом

Покаяння за тарифом

У церкві існував режим «покаяння за тарифом». Кожному гріху відповідало певне покарання, розмірне з тяжкістю гріха. Один з перших «каталогів гріха» був складений у 1008-1012 роках Бурхардом, єпископом Вормським. Він називався «Декретом». Особливий розділ у книзі – плотські гріхи. Покарання за них відносилися виключно до компетенції Церкви. Особливо регламентувалися інтимні радості сімейного життя.

П’ять днів на хлібі і воді за злягання з дружиною «по-собачому»
Три дні на хлібі і воді призначалися чоловікові, який наблизився до дружини, коли вона була «в слабкості».
Чотири дні за непомірність в неділю
Сорок днів за нестриманість під час посту, проте в цьому випадку можна було відкупитися за 20 су.
П’ять днів на хлібі і воді призначалося тому, хто був при цьому у стані сп’яніння.
Двадцять днів на хлібі і воді повинен був просидіти чоловік, що не утримувався протягом двадцяти днів, що передують Різдву, в усі неділі та ще в деякі святкові дні.
Двадцять днів на хлібі і воді були також ціною, яку платив неодружений чоловік, погрішивший з вільною жінкою або зі своєю служницею.
Взаємна мастурбація – двадцять днів.
Онанізм – десять днів покаяння, якщо тільки замість руки не користувалися «просвердленим деревом» – така обставина подвоювала покарання.
Найбільшої полегкості заслуговував хлопчик, який досяг повного задоволення, обіймаючи жінку: один день на хлібі і воді був достатнім покаранням, щоб змити з нього вину, якщо, звичайно, це сталося не в церкві: в цьому випадку покарання було десятикратним.
Якщо чоловік, у якого не було дружини, задовольняв пристрасть з кобилою, коровою, ослицею «або якими-небудь іншими тваринами» – він повинен був щорічно один раз постити на хлібі і воді протягом 7 років і потім умертвляти плоть протягом усього життя.
Якщо у нього при цьому була дружина, 7 років замінялися десятьма; якщо гріх увійшов у звичку – 15 років.
Якщо він зробив це будучи дитиною, гріх прощався після ста днів на хлібі і воді.

Особливістю епохи є застосування сексуальної магії, яку Бурхард не оминає мовчанням. Зрозуміло, в усі часи зустрічаються жінки, одержимі страхом, що чоловік або коханий кине їх. Однак способи боротьби з цією небезпекою виявляються різними. Бурхард описує не один такий спосіб. Він запитує каючуся жінку:

Чи не ковтала вона сперму свого чоловіка?

Не подавала вона йому на стіл рибу, яку ще живу вводила в свої інтимні органи і виймала тільки після останнього здригання в агонії?
Не давала вона йому їсти хліб, який місила на своєму голому заду?
Чи не домішувала вона до його їжі і питва свою менструальну кров?
За перший з перерахованих проступків, пов’язаних з особливою хтивістю, належало 7 років покаяння, за два наступних всього по два роки, за останній – 5 років.
Особливий випадок: коханка одруженого чоловіка, бачачи, що він готовий кинути її і повернутися до дружини, робить його імпотентом за допомогою засобів, які, на жаль, не описані.
І що ви думаєте? Виходить, що ця жінка куди менш винна, ніж якби вона постаралася утримати його біля себе: вона могла звільнитися 40 днями на хлібі і воді. Справа в тому, що для Бурхарда, як і для всіх християнських моралістів будь-якої епохи, акт любові в будь-якому випадку недоброчесний. Чим менше цим займаються, тим краще. Без сумніву, саме тому настільки помірне покарання осягало дружину, яка намагалася викликати у чоловіка хворобу і зробити його імпотентом наступним чином: роздягнувшись догола, вона обмазувалась медом і каталася по тканині, всіяною хлібними зернами; потім вона збирала всі зерна, які прилипли до її шкіри, молола їх, обертаючи млин проти сонця, і робила з отриманого борошна хліб, який подавала своєму бідному чоловікові.

Едмон Поньон. «Повсякденне життя Європи в 1000 році»

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *