Американські танки часів 1 світової війни

Американські танки часів 1 світової війни

Є загальновизнана думка, що танк як бойова одиниця з’явився на світ як засіб подолання затяжної «окопної» кризи в Першій світовій війні. Озброєна броньована машина дійсно переламала ситуацію, але сама її концепція виношувалась задовго до великої війни. Десь в 1904 році у Великобританії з’явилися перші екземпляри самохідних артилерійських платформ. Машини були покликані виступати в ролі мобільного укріплення, здатного пересуватися і по пересіченій місцевості. Ідеальною відправною точкою для британців послужив сільськогосподарський трактор з гусеничним шасі і більш потужним, ніж у автомобілів, двигуном. У той же час перетворення трактора в бойову машину йшло натужно, що не заважало їх використовувати на фронті як звичайні тягачі.

Американська фірма Holt (прабатько Caterpillar) викупила патент на виробництво і щосили почала постачати англійську армію цими самими тягачами. Тим часом концепція нової зброї неквапливо витесувалися в горнилі затяжних боїв.

Реклама

Коли Експедиційна армія США прибула до Європи, у неї не було власних танків. Та чого вже там, у всій Америці їх не було. Перший серійний бронеавтомобіль компанія Armored Motor Car Company виготовила тільки до 1915 року, і на момент вступу у війну в Штатах був сформований тільки один 1-й ескадрон кулеметних бронеавтомобілів, що складався з восьми одиниць техніки, які входили до складу корпусу морської піхоти США.

Маючи цілком стандартну компоновку для того часу, ця машина примітна тим, що її можна було розібрати на модулі і перевезти катерами. Ну, для морпіхів робили все ж таки. Командувачу експедиційними силами генералу Джону Першингу пропонували взяти з собою пару екземплярів, але той відмовився. У першому ж бою при Камбре, побачивши в дії британські танки, Першинг вражений, в достатній мірі оцінив потенціал і призначив полковника Джорджа Паттона керувати формуванням американського танкового корпусу. До вересня 1918-го корпус був готовий. Всього було створено 8 важких батальйонів з британськими танками Mark VI на озброєнні і 21 легких, які використовували французькі Renault FT-17.

Реклама

У боях взяли участь тільки 4 з них. За час своєї присутності експедиційні війська використовували тільки іноземну техніку. Рідної, американської, так і не завезли. Хоча на території Штатів вже велися інтенсивні розробки, робилися спроби й помилки і взагалі формувалася власна школа танкобудування. Пропонуємо ознайомитися з тим, що в них виходило або не виходило. У даній статті охоплено період до 1918 року включно, тобто коли інженери ще толком не знали що і як правильніше зробити.

«Холт 75» – це популярна модель напівгусеничного трактора того часу. Ось трактор вирішили обшити бронею і отримати танк. Конструкція повинна була вийти досить кумедною, величезні звіси сильно обмежували прохідність, а сам танк нагадував швидше самохідний ангар. Потужність холтовського чотирициліндрового двигуна складала 75 сил, але це на маховику, а до приводного вала доходило тільки 50. Важив трактор 12 тонн і в зв’язку із відсутністю фрикціонів управлявся за допомогою невеликого висунутого вперед на рамі колеса. З озброєння планували поставити одну курсову гармату калібру 75 мм, туди ж два кулемети, ще два кулемети в корму і один на башту встановлену зверху.

Бронювання близько 2-3 мм, а приблизна швидкість 7-13 км / ч. Далі прототипу справа не пішла, та й той зробили мало не з жерсті. Холт у всьому цьому процесі брав участь тільки тим, що у нього взяли трактор.

Holt Three-wheeled Steam Tank of 1917

Реклама

Триколісний паровий танк вже не на базі холтовского серійного трактора, а побудований і розроблений фірмою Холт. Паровий, до речі, не на дровах, а на гасі, з двома двоциліндровими двигунами потужністю 75 л.с. кожен. Рухатися по полю бою він повинен був заднім ходом. Розробляти його почали ще в 1916, але готовий танк був тільки до 1918 року. В комплект озброєння входила курсова 75-мм гаубиця і кулемети Браунінга в кількості від 2 до 6 (за різними даними). Цікаве бронювання, товщина його досягала значних на той час 16 мм і тільки корма, днище і дах – 6 мм. Історія машини подібна зі знаменитим танком Лебеденко. Коли взимку 1918 року американські військові приступили до випробувань на полігоні в Абердіні, цей плід геніальної конструкторської думки проїхав 15 метрів і «загруз». 75 коней на кожне колесо виявилося замало.

Best 75 prototype 1917

Все той же трактор Холт 75 1909 року народження, тільки випускався за ліцензією фірмою Бест, тому називається Best 75 Tracklayer. Ось Бест і сотворили власну конструкцію, як вони її бачили. Громіздкий корпус з розміщеними макетами озброєння десь в районі рульового колеса і надбудовою на кормі. Модель вийшла нежиттєздатна, і військові, знову відмовилися.

CLB 75

Не зупинившись на першій невдачі, інженери фірми Бест вирішили, що вся проблема в компонуванні і перенесли озброєння в башту, розташовану на кормі. Тепер там, крім водія, розміщувалися дві гармати і кілька отворів для кулеметів. Також змінили форму корпуса, і модель танка стала виглядати дуже стильно. Коли військові знову відмовилися, за машину взялися пропагандисти. Якщо танк не можна використовувати за призначенням, але при цьому він виглядає грізно і красиво, то чому б його не використовувати в цілях рекламних? Виходячи з цих міркувань, CLB 75 встиг попрацювати натурщиком для демонстрації потужності збройних сил США. З’явилася серія фотографій і навіть листівок, на яких він був присутній. Після війни прототип пропав. Швидше за все, був розібраний на металобрухт.

Caterpillar G-9 of 1917

Чергова холтівська спроба зробити класний танк. Все теж саме. Трактор Холт, накритий бронекорпусом. Тільки двигун на цей раз був потужністю 150 к.с. G-9 нагадував пересувний бліндаж. Мав по п’ять бійниць на борт і одну в кормі. Гармати розміщувалися в баштах і одна на кормі, причому відомо два варіанти компонування танка: одно- і двухбашенне. Випробування машини на полігоні біля Лос-Анджелеса в черговий раз показали неспроможність конструкції. Швидкість танка навіть по прямій не перевищувала 5 км / год, а про прохідність навіть не йшлося. Не обійшлося і без пригод. У якийсь момент водій не впорався з керуванням «танктором» і загнав машину в кювет, що спричинило руйнування корпусу.

Holt Gas-Electric of 1917

На цей раз холтівці досить серйозно підійшли до завдання і побудували вже танк, а не бронетрактор. Рульове колесо скасували, а гусеничне шасі істотно переробили. Фрікціонів не було і поставили на кожну гусеницю свій електродвигун, щоб можна було ними управлятися, а 90-сильний мотор поєднали з генератором. Хоча танк вдало повертав, така схема приводів переускладнила конструкцію, та сильно грілася і часто виходила з ладу. Але сама ідея, ймовірно, підглянута у французів, була цікавою. Корпус являв собою звичайну бронекоробку з товщиною листа від 6 до 15 мм. Для кращого охолодження в кормі поставили відкидний лист, але відкритим його в бою тримати ніхто б не став. Озброєння танка становили два кулемети Browning 0.30, встановлені по бортах, і 75 мм гармата Vickers, розміщена в лобовому листі корпуса. Випробування показали, що 90 к.с. для 25-тонної машини явно недостатньо. Від подальшого доопрацювання проекту відмовилися.

US Army Corps Steam Tank of 1918

Перший випадок, коли в справу включилися безпосередньо армійські інженери. Цілком природно, що танк мав велике лобі і активно проштовхувався на всіх рівнях. За основу була взята конструкція британських ромбовидних Mark і, в принципі, машина вийшла схожою, але мала дві характерні відмінності. В силу того, що бензинові та дизельні двигуни знаходилися в зародковій стадії, перевагу було віддано відпрацьованій паросиловій установці, яка працювала на гасі. До того часу розвиток парових двигунів був якщо не на піку, то на дуже великій висоті, і такий мотор цілком міг конкурувати з системами внутрішнього згоряння. Досить того факту, що сумарна потужність спарених двоциліндрових паровиків досягала 500 к.с. Кожен двигун мав привід на своє провідне колесо, і управління танком здійснювалося простим «газу правим – газу лівим».

Другою цікавою особливістю стало озброєння. В якості основного замість гармати вибрали вогнемет. Ймовірно, цей танк став одним з перших вогнеметним. У конструкції «головного калібру» для викиду вогнесуміші замість балонів зі стисненим газом використовували окремий бензиновий двигун потужністю 35 к.с., який створював тиск близько 110 атм. і дозволяв метати заряд на відстань до 27 метрів. Додатково в бортах встановили 4 кулемети Browning. Екіпаж налічував 8 осіб, бронювання – 15 мм, бойова маса – 45 т.

Перша презентація широкій публіці відбулася 17 квітня 1918 року на параді в Бостоні і все б добре, але танк зламався. Причиною поломки стала ненадійність силової установки. Після ремонту машину завантажили на пароплав і відправили на випробування в Європу, але й там до поля бою він не доїхав. Просто побоялися відправляти. Надалі роботи по проекту згорнули і підсумкова доля прототип невідома.

Skeleton Tank

Без сумніву, один з найцікавіших «військових» американських танкових проектів. Ретельно проаналізувавши практику застосування британських «марків» на полях битв, конструктори прийшли до висновку, що хоча великі лінійні розміри і дозволяють долати величезні траншеї з воронками, вони ж і сприяють істотному збільшенню площі ураження, а також збільшенню маси. Інженери запропонували винести шасі в окрему конструкцію, а двигун і екіпаж помістити в серединку невеликої коробочки, підвішеної між гусеницями.

Ідея, звичайно, хороша, але довести її до логічного кінця не вийшло. Танк був істотно легше прототипу, мав меншу масу, більшу прохідність, але при цьому мав поруч і власних конструктивних недоліків. Таких як: винесений окремо вузол трансмісії, слабке озброєння і зайво «тряску» ходову. «Дитячі» хвороби конструкції можна було вилікувати, але війна закінчилася, і військові втратили інтерес до машини, віддавши перевагу власній версії французького FT-17. Дослідний екземпляр «скелетного» танка, на щастя, зберігся і нині зберігається в Абердинському танковому музеї.

Ford 3-ton mod. 1918

Надивившись на успіхи французів з їх Renault FT-17, дядечко Форд теж захотів собі такий. Перші роботи над легким танком розпочалися в 1917 році, а перший прототип був готовий до середини 1918 року. Машина вийшла схожою на свого ідейного натхненника як по компоновці, так і по влаштуванню шасі. Єдиною принциповою відмінністю була відсутність башти, а 37мм гармата й кулемет розташовувалися в лобовому листі корпусу. Бронювання чола – 13, а бортів 10 мм. Двигунів стояло цілих два, але автомобільних, потужністю по 45 к.с. кожен. Метою була максимальна уніфікація з автомобілями марки, щоб згодом виробляти нові танки тисячами. І урядове замовлення на 15 тисяч зробили б, от тільки війна не вчасно закінчилася. Цілком природно, що машина взяти участь у бойових діях не встигла. До 11 вересня 1918 року виготовили лише 15 примірників, з яких 10 поїхали у війська, де швидко довели свою ненадійність і слабку прохідність. До середини 20-х їх списали і замінили на М1917.US Mark 1

US Mark 1

Коли остаточно визначилися з вадами легкого танка Форда, військові замовили нову машину, в якій ці помилки повинні були бути усунені. Маса нового танка зросла до 7,5 т, але зате він отримав поворотну башту з тим же набором озброєння (37-мм гармата й кулемет) і більш потужні (по 60 л.с.) спарені двигуни. Бронювання збереглося на колишньому рівні. У зв’язку із закінченням війни роботи по проекту були згорнуті, і перевагу віддали більше вдалому «американському Рено».

Hamilton Tank або Oaklend «Victoria» Tank

Теж вельми цікава машина, яка включила в себе кілька передових рішень і цілком здатна була стати першою серійною власною американською розробкою. Перші роботи з нею почали ще в грудні 1915 року на Oakland Motor Car Company під орудою головного конструктора Гамільтона. Вже тоді для нового танка розробили власне гусеничне шасі, відійшовши від звичної практики використання тракторного. Шасі вийшло вдалим і досить надійним. Ходову частину захистили бортовими бронелистами (!), А лобова деталь і командирська башточка були встановлені під кутами, що для того часу теж було вельми передовим рішенням. Розміщення основного озброєння (гармата 37 мм або кулемет) планували в лобовому листі корпусу. Наприкінці 1917 року дослідний зразок надійшов на випробування, але його банально «проігнорували» через конкуренцію з фордовськім 3-тонним і вдалим французьким FT-17. Через безперспективність подальші роботи над машиною були припинені.

Studebaker Supply Tank

Відома американська контора Студебеккер, яка вже в першу світову спеціалізувалася на випуску вантажівок, запропонувала і свій варіант броньованої машини. Цей «танк» спочатку планувався виключно як броньований грузовоз, але вийшло щось схоже на британські ромбічні «Марки», тільки нижче і довше. Цілком природно цю платформу спробували опрацювати і як танкову, але нічого путнього з обох варіантів не вийшло. Гусеничний броньований Студебеккер так і залишився в єдиному дослідному екземплярі.

M1917 6-ton Tank

За славною традицією ліцензію на французький Renault FT-17 купували всі кому не лінь, дуже вже танк був гарний. Так і в США, побачивши перспективу наживи (а виробничі потужності французів не могли забезпечити всіх бажаючих), швидко купили документацію і пообіцяли наробити цілу купу танків за короткий термін, всім роздати ще й собі залишити. Виробничий процес закономірно зіткнувся з купою проблем, починаючи від несумісності метричних креслень з дюймовими, неготовністю промисловості виготовляти ряд вузлів, ну, і банальні «розпил та відкат» суттєво віддалили терміни тріумфу. Серійне виробництво налагодили тільки до осені 1918 року, коли війна наближалася до фіналу, воюючі держави планували скорочувати військові бюджети, а танки, окрім США, вже нікому не були потрібні. Раз нікому не треба, а гроші вкладені, почали робити для себе. Всього наробили 950 одиниць, з яких: 526 з кулеметами Browning, 374 з гарматами Vickers 37 мм і ще 50 машин зв’язку (TSF).

Танки конструктивно майже не відрізнялися від прототипу, за винятком декількох несуттєвих деталей. У бойових діях участі «американські Рено» не приймали.

Mark VIII «Liberty» Tank

Спільна американо-англо-французька розробка. Фактично з американського там були тільки двигун Liberty, елементи ходової, трансмісії та електрообладнання. Танк повинен був вийти досить вдалим сам по собі, так, наприклад, в ньому вперше застосували систему створення надлишкового тиску для захисту екіпажу від ЗМУ. Також схема розміщення озброєння виконана за найбільш раціональної схемою, а подовжений корпус дозволяв долати траншеї довжиною до 5,5 метрів. Двигун відокремили від бойового відділення перегородкою, щоб «поберегти» екіпаж. Для складання запланували будівництво заводу в 200 милях від Парижа. Але, як це часто буває з спільними проектами, війна закінчилася швидше, ніж очікували і інтерес у спільній роботі миттєво згас. З готових комплектів з 1919 по 1920 США побудували близько 100 танків, які в бойових діях участі не брали й до початку Другої світової були всі передані в Канаду в якості навчальних.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *