Рослинам не подобається, коли їх їдять

Рослинам не подобається, коли їх їдять

Нове дослідження показує, що рослини «знають», що будуть з’їдені. І їм це не подобається.

Дослідники з організації «Сучасний фермер» ще кілька років тому виявили, що рослини мають зачатки інтелекту. Але нове дослідження Університету Міссурі показує, що вони навіть можуть відчувати страх смерті. І намагаються задіяти свої захисні механізми для того, щоб уникнути своєї гіркої долі.

Реклама

Дослідження проводилося на капусті Arabidopsis – це один з різновидів брокколі. Її часто використовують для різного роду наукових експериментів, оскільки вчені вже розшифрували її геном. Це до певної міри спрощує спостереження за цими видами живих організмів. В рамках свого експерименту дослідники спостерігали за тим, як гусінь поїдає листя капусти, за допомогою спеціальних приладів, які фіксують непомітні для людського вуха звукові коливання.

Виявилося, що капуста не тільки відчуває біль, але і виділяє спеціальні гірчичні масла, які мають слабку токсичність. А поява гусениці вона відчуває по шелесту її кінцівок. Так рослина намагається запобігти своїй смерті і відігнати хижаків. Більш того, коли вчені відтворювали спеціально для рослини в лабораторії ті ж звуки, які видає при русі гусениця, то капуста тут же починала виділяти свою «отруту» з метою відлякати комаху, яка, як їй здавалося, вже почала її їсти. При цьому на інші подібні вібрації Arabidopsis не реагує. Тобто, по суті, рослина вміє розпізнавати звуки хижаків і визначати, що, з того, що вона чує, небезпечно, а що – ні. «Ми також виявили, що коли рослину їдять комахи, в організмі капусти відбуваються зміни в метаболізмі клітин», – робить висновок Хайді Аппель, Старший науковий співробітник Bond Life Sciences Center УНІВЕРСИТЕТУ Міссурі.

Реклама

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *