Річард Левине Серце

Річард Левине Серце
Річард Левине Серце, син Генріха II Плантагенета й Елеонори Аквитанської, народився 8 вересня 1157 року. Спочатку Річард не розглядався як прямий спадкоємець престолу, що певною мірою вплинуло на формування його характеру. У 1172 році Річард був проголошений герцогом Аквитанським, що змусило майбутнього короля повною мірою відчути всі принади феодальної міжусобиці. Дуже скоро до класичних дрібнофеодальних чвар присовокупились і протистояння з власним батьком і братом. У 1183 році Річард був поставлений перед непростим вибором: принести присягу старшому братові і повністю втратити політичну незалежність або вибрати шлях самостійного правителя. Річард вибрав друге. У відповідь на зухвалість старший брат Річарда Генріх вторгся в його володіння, але незабаром захворів і помер. Незважаючи на те, що трапилося між дітьми, батько Річарда Генріх II велів йому віддати Аквітанію своєму молодшому братові Джону. Річард став проти волі батька і пішов на загострення конфлікту, в ході якого між ним і його молодшими братами Джеффрі і Джоном вибухнула справжня війна. Усвідомивши непривабливу суть того, що відбувається, та загрожує перерости в безглузде братовбивство, король Генріх II вирішив припинити братський спір за землі герцогства, передавши його у володіння матері Ричарда. Незважаючи на відносне примирення, добрих родинних стосунків у сім’ї Річарда відновити так і не вдалося. Виною тому послужили чутки, що Генріх II в порушення звичаїв має намір передати владу молодшому синові Джону.
Розбратами в англійській королівській сім’ї поспішив скористатися французький король. У 1187 році він продемонстрував Річарду текст таємного послання його батька, у якому Генріх II просив дозволу Філіпа видати заміж за Джона його (Філіпа) сестру Алісу (перш заручену з Річардом), після чого передати в його володіння Анжуйське і Аквітанське герцогства.
Так в королівському сімействі назрівав новий конфлікт,що в результаті змусить Ричарда виступити проти батька. У 1189 році в союзі з французьким королем Річард почав відкрите протистояння з батьком, в результаті Генріх II позбувся всіх континентальних володінь, крім Нормандії. Уже влітку 1189 Генріх II здав усі свої позиції, після чого помер.
3 вересня 1189 року відбулася коронація Річарда у Вестмінстерському абатстві. Отримавши владу, Річард почав приготування до Третього хрестового походу, організованого з благословення папи Климента III. Крім Річарда в цьому поході брали участь німецький імператор Фрідріх I Барбаросса й французький король Філіп II Август.
Річард I переконав французького короля в перевагах морського шляху в Святу Землю, що позбавило хрестоносців від багатьох неприємностей. Початок походу відбувся на весні 1190 року, в цей час хрестоносці через Францію й Бургундію відправилися до берегів Середземного моря. На початку липня в Везелі сталася зустріч Річарда Англійського і французького короля Філіпа Августа. Монархи і їхні воїни, привітавши один одного, на деякий час продовжили подальший шлях разом. Однак від Ліона французькі хрестоносці рушили в бік Генуї, а Річард відправився в Марсель.
Завантажившись на кораблі, англійці почали похід на схід, а 23 вересня вже зробили першу зупинку в Мессіні на Сицилії. Проте їм довелося затриматися через вороже ставлення місцевого населення. Жителі Сицилії не просто обсипали хрестоносців насмішками і грубою лайкою, але і не упускали можливості нападу і жорстокої розправи над беззбройними хрестоносцями. 3 жовтня нікчемне зіткнення на ринку послужило приводом для справжньої війни. Нашвидку озброївшись, городяни приготувалися до бою, розташувавшись на вежах і стінах міста. Незважаючи на те що Річард намагався запобігти розоренню християнського міста, англійці зважилися на штурм. І після розпочатої городянами на наступний день вилазки, король очолив своє військо, і англійці, загнавши противника назад в місто, захопили ворота і суворо обійшлися з переможеними.
Ця затримка змусила відкласти похід до наступного року, до того ж дурно відбившись на взаєминах двох монархів. Періодично між ними виникали дрібні сутички, в результаті вони покинули Сицилію, остаточно посварившись. Філіп рушив прямо до Сирії, а Річарду довелося зробити ще одну зупинку на Кіпрі.
Справа в тому, що під час бурі частину англійських кораблів хвилі прибили до критського берегу. Правитель Кіпру імператор Ісаак Комнін привласнив їх, спираючись на берегове право, яке формально було на його боці. Зрозуміло, це не припало до вподоби хрестоносцям, що висадилися на Кіпрі 6 травня 1191 року. Почався бій, але греки швидко відступили, не витримавши удару. Бій був відновлений на наступний день, Річард хоробро боровся в першому ряду, йому навіть вдалося захопити прапор Ісаака, ударом списа збивши з коня самого імператора. Як і в попередній битві, греки зазнали поразки.
Менш ніж через тиждень, 12 травня, в захопленому місті відбулося весілля короля Річарда і Беренгарії Наваррської. Тим часом Ісаак, який усвідомив власні прорахунки, почав переговори з Річардом. Умови мирного договору зобов’язували Ісаака не тільки до виплати контрибуції, а й до відкриття перед хрестоносцями всіх фортець, також греки повинні були виставити допоміжні війська для хрестового походу.
Однак Річард не збирався позбавляти Ісаака імператорської влади до тих пір, поки Ісаак не втік в Фамагусту, звинувативши Річарда в посяганні на своє життя. Розгніваний віроломством, король наказав флоту охороняти берега, щоб Ісаак знову не втік. Після цього Річард направив армію в Фамагусту, захопивши яку він відправився в Нікосію. По дорозі у Треміфуссіі відбувся черговий бій, після перемоги в якому Річард урочисто увійшов до столиці, де його на деякий час затримала хвороба.
В цей час в горах Кіпру хрестоносці під командуванням єрусалимського короля Гвідо захопили найбільш міцні замки, а серед бранців опинилася і єдина дочка Ісаака. Під гнітом всіх цих невдач 31 травня імператор здався на милість переможців. Так, менш ніж за місяць війни Річард захопив острів Крит, стратегічне значення якого складно переоцінити .
Подальший шлях Річарда лежав у Сирію. На початку липня Річард прибув у розташування осадного табору під стінами міста Акри. З прибуттям лицарів Річарда облога міста активізувалася. У стінах міста були пробиті проломи, і 11 липня обложені погодилися вести переговори про здачу міста. Вже наступного дня лицарі увійшли в місто, що тримав облогу протягом двох років.
Перемога породила в рядах хрестоносців суперечки. Виникло питання, хто повинен стати єрусалимським королем. Кожен з союзників пропонував власну кандидатуру і не бажав поступатися. Затьмарив всезагальний тріумф і скандальний епізод з австрійським прапором. Більшість істориків описують його так. Після взяття Акри за наказом австрійського герцога Леопольда над його будинком було піднято австрійський штандарт. Побачивши це, Річард розгнівався і наказав зірвати прапор і кинути його в бруд. Справа в тому, що Леопольд розташувався в будинку в англійському окупаційному секторі. Підсумком скандалу, що розгорівся стало відбуття значної частини хрестоносців додому. З їх від’їздом Річард став одноосібним командувачем війська хрестоносців.
На перший погляд прізвисько «Левове Серце» вказує на царську хоробрість його носія і було дано за якийсь сміливий подвиг. Проте це абсолютно не так. Річард уславився вкрай жорстоким , гнівливим і навіть абсурдним керівником. При капітуляції Акри Саладіну було висунуто умови: звільнити всіх полонених хрестоносців і виплатити контрибуцію в 200 тисяч золотих марок. Саладін не відмовлявся від виконання цих вимог, однак не поспів до заздалегідь обумовленого терміну. Дізнавшись про це, Річард прийшов в сказ і наказав стратити перед воротами Акри близько 2000 мусульманських заручників. За цю воістину звірячу жорстокість, яка, крім іншого, прирекла на аналогічну долю багатьох полонених християн, Річард I Англійський і отримав своє знамените прізвисько «Левове Серце». Крім того, в руках мусульман залишилася і одна з головних християнських святинь – Животворячий Хрест.
Незабаром Річард приймає рішення про початок наступу на Єрусалим. Зібравши 50-ти тисячну армію хрестоносців, він виступив в похід. Саме в єрусалимському поході був повною мірою розкритий полководницький геній Річарда, що поєднував в собі талант військового стратега і найбільшого організатора, який зумів об’єднати під своїми знаменами різноплемінний натовп лицарів, які звикли до феодальних чвар.
Похід був організований найсуворішим чином. Річард категорично заборонив своїм бійцям вступати в дрібні сутички і тим самим йти на поводу у противника, який намагався порушити маршовий стрій хрестоносців. Для віддзеркалення загрози, що виходить від мусульманських кінних лучників, Річард наказав організувати надійний заслін з арбалетників.
Найбільш помітний бойовий епізод в ході маршу армії Річарда на Єрусалим мав місце 7 вересня 1191 року біля населеного пункту Арзуфа. Саладін влаштував засідку і атакував тили колони Річарда. Спочатку Річард наказав арьергарду не відповідати і продовжувати марш. Через деякий час, послідкувала організована контратака хрестоносців, котра визначила результат битви протягом декількох хвилин. Втрати хрестоносців склали 700 осіб, у той час як мамелюки Саладина втратили убитими в десять разів більше – 7000 бійців. Після цього Саладін більше не вступав у відкритий бій з лицарями Річарда.
Однак дрібні сутички хрестоносців з мамелюками тривали. Одночасно з вялотекучими бойовими діями Саладін і Річард вели переговори, які, втім, закінчилися нічим, і взимку 1192 року Річард відновив похід на Єрусалим. Однак і цього разу похід не був завершений, хрестоносці повернулися в Аскелон, відновивши зруйноване місто і зробивши з нього потужну фортецю.
Річард взяв Дарум – потужну фортецю південніше Аскелона, після чого знову виступив на Єрусалим. Але в цей раз похід завершився у Бейтнуба. Причиною тому стали сумніви ватажків хрестоносців з приводу доцільності майбутнього штурму Єрусалиму. Висловлювалися пропозиції повернути до Єгипту або на Дамаск. Як би там не було, хрестоносці почали поступово залишати Палестину.
За договором, підписаним противниками у вересні, Єрусалим і Животворячий Хрест залишалися за мусульманами, доля полонених хрестоносців також була в руках Саладіна, а фортецю хрестоносців Аскелон демонтувати. Усі військові успіхи Річарда в регіоні практично зводилися до нуля.
Після укладення договору Річард відплив до Англії. І тут йому згадалися старі образи. Полювання за Річардом почав його заклятий ворог – австрійський герцог Леопольд. Крім того, через те що Річард підтримував близькі стосунки з Вельфами і норманами, давніми ворогами Гогенштауфенів, противником Річарда ставав ще й Генріх VI -німецький імператор.
У італійських берегів корабель Річарда сів на мілину, і він був змушений зійти на берег. Про це незабаром дізнався герцог Леопольд, і 21 грудня 1192 року Річард був заарештований.
Про захоплення Річарда дізнався німецький імператор Генріх VI, і герцог Леопольд передав бранця йому. Річард був змушений принести Генріху VI присягу і тільки після цього був відпущений. У березні 1194-го він, нарешті, досяг Англії. Лондон зустрів короля урочистостями. Однак, не пробувши в Англії навіть до літа, відбув до Нормандії.
У роки поневірянь Річарда королю Франції Філіпу II вдалося значно потіснити англійців на континенті. Річарду не терпілося сплутати карти французам. В ході норманської експедиції Річарду вдалося здобути кілька великих перемог і взяти ряд фортець. Філіпу довелося підписати мир, за умовами якого французи позбавлялися східної Нормандії. Однак за ними все ще залишалося кілька стратегічно важливих фортець на Сені. 26 березня 1199 в ході облоги замку Шалю-Шаброль Річард був серйозно поранений арбалетною стрілою. І хоча стріла не зачепила жодного важливого органа, поранення і подальша операція спричинили зараження крові, яке і стало причиною його смерті. Король Річард I Левине Серце помер 6 квітня 1199 року.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *