Расовий експеримент Кларка

Расовий експеримент Кларка

Кларк давав чорношкірим дітям в роздільних і об’єднаних школах дві ляльки, що відрізняються лише кольором шкіри. Чорношкірі діти незмінно говорили, що білошкіра лялька миліша, краща і що вони хочуть грати з нею. У 2006-му Кайра Девіс повторила експеримент і отримала такий же результат.

Давайте дізнаємося детальніше про витончене психологічне дослідження, вперше проведене в США в середині 50-х і в точності відтвореному через півстоліття.

Дівчинці-дошкільниці, готовій брати участь в психологічному експерименті, нібито до його початку пропонується пограти в ляльки. Ляльок їй дають дві. Вони дуже схожі – один і той же розмір, «комплекція», схожі сукні. Різниця лише в тому, що одна білошкіра, інша чорношкіра.

– Покажи мені, яка з цих ляльок гірша? – Просить експериментатор.

Без вагань дівчинка вказує на чорненьку ляльку.

– А чому вона гірша?

– Тому що вона чорна.

– Значить, інша лялька краща?

– Так, краща.

– Чому?

– Вона ж біла!

Навіть не віриться, що в політкоректній Америці хтось насмілився поставити такий ризикований експеримент. Правда, не будемо забувати, що справа була півстоліття тому, коли ні про яку толерантність та політкоректність навіть в Америці ще не було й мови, навпаки – панувала расова сегрегація, випливаюча, зокрема, в роздільне навчання білих і кольорових дітей. Застережними табличками «Тільки для білих» рясніла вся країна, і школи тут не були винятком.

Найбільш вражаюче в цьому експерименті – те, що дівчатка-піддослідні були … чорношкірі!

– Покажи, будь ласка, яка з цих ляльок схожа на тебе?

Після недовгого коливання малятко зітхнувши вказує на чорну ляльку – ту саму, яку хвилину тому назвала поганою!

У 1954 році цей простий дослід був поставлений чорношкірими психологами подружжям Кеннетом і Меймі Кларк. В ту пору у США набирав силу рух за права меншин, і оприлюднені результати досліду тільки підлили масла у вогонь. У які ж умови соціалізації поставлені чорношкірі діти, якщо вони змалку переймаються відчуттям власної ущербності ?! Необхідно ці умови радикально змінювати!

Кеннет Кларк в якості запрошеного експерта виступив у Верховному суді США, де розглядалася гучна в ту пору справа «Браун проти Міністерства освіти» – його підсумком мало стати рішення, яке або фактично закріплювало расову сегрегацію в освіті, або поклало б їй кінець. Нехитрий переказ психологом результатів його експерименту справив на суддів сильне враження. Вердиктом Верховного суду освітні перешкоди були повалені.

Десегрегація далася нелегко – мітинги, демонстрації і навіть громадські заворушення на цьому грунті тривали в країні ще не один рік. Але перший крок був зроблений. А подружжя Кларк увійшли в історію. Нехай їх експеримент в науковому відношенні великим відкриттям не блиснув, зате в суспільному житті США він зіграв воістину революційну роль.

З тієї пори багато води витекло. Расове рівноправ’я давно проголошено одним із пріоритетів американської політики. Двері громадських освітніх установ відкриті для всіх, незалежно від кольору шкіри. У університети представників меншин беруть на пільгових умовах. Навіть голлівудська кінопродукція останніх десятиліть приторно політкоректна – в будь-який сюжет (навіть якщо дія відбувається в середньовічній Європі) вплетені кольорові персонажі, причому неодмінно позитивні. За одне лише проголошення слова «негр», яке самі чорношкірі чомусь вважають образливим, можна потрапити під суд. Здавалося б, ось воно – справжнє торжество мультикультурності! І про які забобони тут можна говорити, коли всі рівні, а чорні навіть у багатьох відношеннях «рівніші» білих!

Невідомо, якими міркуваннями керувалася юна американська студентка Кірі Кейвіс, що задумала повторити давній експеримент. Про її гіпотезу численні публікації, що з’явилися в пресі, замовчують. Можливо, дівчині просто не вистачило матеріалів для свого дипломного дослідження. А може бути, їй захотілося наочно продемонструвати, як змінилися за півстоліття суспільні настрої в Америці. Так чи інакше, не мудруючи лукаво, Кейвіс в точності відтворила дослід подружжя Кларк в одному з дитячих садків нью-йоркського Гарлема (той факт, що сама Кірі – мулатка, значно полегшив їй пошуки спільної мови з адміністрацією дитячого саду і з дітьми).

Результати її досліду не тільки були негайно опубліковані в наукових журналах, а й розтиражовані декількома національними газетами. Бо результати ці були … ті ж самі, що й отримані Кларками в 50-і роки! У суспільстві, де расова дискримінація, здавалося б, давно зжита, чорношкірі діти, як і півстоліття тому, одностайно віддають перевагу білій ляльці. Чорна – гірше, хоча сама дівчинка не може не визнати свою об’єктивну схожість з нею.

Можна собі уявити, якими коментарями вибухнули на цей рахунок політкоректні публіцисти! Знову вкотре дісталося кінематографу і взагалі масовій культурі, нібито насаждуючій расистські упередження. Правда, такі звинувачення звучать зовсім непереконливо – прикладів, коли кольорові в кіно або на естраді виявлялися б в принизливому положенні, нині вдень з вогнем не знайдеш.

Але в тому-то й річ, що при декларативній рівноправності і взаємній повазі, упередження в суспільній свідомості, судячи з усього, міцно збереглися. Навіть не будучи висловленими, вони пронизують всю суспільну атмосферу Америки, і нехитрі діти, що ще не навчилися прикидатися, краще за інших це відчувають.

А ось реальна історія:

Обурення борців за громадянські права у США викликала історія із цінами на всесвітньо відомі ляльки Барбі у одному з супермаркетів у штаті Луїзіана. Білошкіра блондинка Барбі у цьому магазині продається по 5,93 долара за штуку, а темношкіра брюнетка Барбі – всього по 3 долари.

«Збивати ціну на темношкірі ляльки рівносильно її ущемлення», – заявляла місцева правозахисниця, директор центру дитячого розвитку Тереза Дай, слова якої наводила швейцарська газета «Вен катр’ер». Видання зазначало, що ця історія стала надбанням гласності, після того як фото Барбі із цінниками з’явилося на низці американських сайтів, передає “Інтерфакс”.

Дирекція супермаркету, відбивалось від звинувачень у расовій дискримінації, пояснювала, що спочатку ляльки продавали по одній ціні, але потім вартість темношкірої Барбі було знижено через менший попиту. «Ми, таким чином, лише хотіли стимулювати наших клієнтів, аби вони активніше купували й цю Барбі», – сказав представник торгової мережі.

Дійсно, згідно із проведеними соціологічними дослідженнями, темношкірі дівчата у США охочіше купують ляльок-блондинок, відзначала швейцарська газета. Крім того, як показують дослідження, деякі батьки не купують темношкірих Барбі, що повністю копіюють блондинок. Не випадково американська компанія «Маттель» налагодила виробництво темношкірих ляльок Барбі із пухкими щоками, соковитими губами й широкими носами, підкреслювало видання.

Подібний експеримент вирішили провести й в Латинській Америці. Як відомо основне населення там це метиси – суміш європейців з корінними мешканцями індіанцями. Метиси мають коричневий колір шкіри, тому і другу ляльку взяли таку. Результат той самий. На запитання чому саме біла лялька, один хлопчик відповів – тому що я не боюся білих людей. Дивимось відео:

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *