Підробки шедеврів

Підробки шедеврів

На думку експертів, від 30 до 50% усіх творів мистецтва, що зараз продаються, є підробками. Більш того, деякі мистецтвознавці вважають, що багато картин, в тому числі й знаменита «Джоконда» Леонардо да Вінчі, через незліченні реставрації навряд чи можна вважати оригіналами. Поняття «оригінал» і «підробка» стали в наш час розпливчастими і невизначеними.

Суперечки про те, які твори слід вважати підробкою, а які оригіналом, йдуть споконвіку. Визначаючи, чи належить картина пензлю відомого майстра чи ні. помиляються і найдосвідченіші експерти. Деякі твори потрапляють в список підробок, будучи абсолютно самостійними роботами. А підробки іноді виявляються ціннішими оригіналу. Як приклад можна навести історію із “Сплячим Купідоном” Мікеланджело. Ця невелика скульптура була зроблена Мікеланджело з мармуру в стилі античних статуй, які увійшли в моду в епоху Відродження. Згідно з легендою, майстер не збирався продавати свого «Купідона», а трудився над його створенням заради освоєння техніки давньогрецьких скульпторів. Однак один з друзів Мікеланджело, Лоренцо Пополані, побачивши закінчену скульптуру, захопився. Він запропонував скористатися послугами свого приятеля на ім’я Бальтасар дель Міланезе, щоб продати «Купідона», видавши за знайдений в землі твір невідомого античного скульптора. Мікеланджело. потребувавши в грошах, погодився взяти участь в афері і навіть штучно зістарив мармур. Бальтасару вдалося продати «Купідона» кардиналу Ріаріо ді Сан Джордже. Той заплатив за “прекрасний античний мармур” 200 дукатів, з яких, втім, до жившого у Флоренції Мікеланджело дійшло всього 30 флоринів. Витівка ця вийшла маестро боком. Дізнавшись, хто справжній автор мармурового немовляти, кардинал зажадав, щоб Мікеланджело повернув виплачену йому суму – 200 дукатів, яких той і в очі не бачив…

Людям властиво недооцінювати роботи своїх сучасників. Тому багато художників бралися за виготовлення підробок і у цьому досягли успіху. У XVII столітті підробками займалися не тільки одинаки, а й цілі майстерні. У XIX столітті підробок стали виробляти ще більше, а століття XX побило в цьому відношенні всі рекорди. Наприклад, знаменитий французький художник Коро написав близько 600 картин, але тільки на американському ринку їх представлено більше трьох тисяч. У музеї Метрополітен з 66 предметів начиння, привезеного з розкопок в Туреччині і що датується шостим тисячоліттям до нашої ери, тільки 18 дійсно древні. Казимира Малевича та інших російських авангардистів імітують так часто, що на Заході їх картини перестали приймати на аукціони. Значна частина картин, приписуваних Айвазовському, – підробки. Адже художник повідомляв, що написав близько шести тисяч робіт, тоді як офіційно визнані справжніми вже 60 тисяч його картин. З роками «творів» всесвітньо визнаних майстрів стає все більше і більше. Наприклад, у 1938 році налічувалося 288 нарисів, зроблених рукою Мікеланджело Буонарроті. До 1980 року їх налічувалося 648, а кількома роками пізніше – вже 800…

Огюст Роден помер у 1917 році, а через 2 роки серед мистецтвознавців Парижа почалася паніка – несподівано з’ясувалося, що більша частина мармурових скульптур маестро були виліплені ним не власноручно. Роден обмежувався тим, що робив моделі своїх скульптур з гіпсу, а з мармуру їх висікали помічники, серед яких, втім, були майстри, що стали згодом творцями першої величини: Майоль, Бурдель і інші. Помічники продовжували створювати «скульптури Родена» і після його смерті, використовуючи створені ним моделі, що послужило приводом до початку судового процесу. В ході якого ці його твори були визнані підробками, проте, за словами експертів, їх неможливо було відрізнити від скульптур, «узаконених» за життя автора, але виконаних його учнями і помічниками.

Відрізнити підробки від оригіналів не вдається часом навіть найсучаснішими способами, і, якби не визнання самих фальсифікаторів, створені ними роботи так і вважалися б оригіналами. Тому з деяких пір по всьому світу з успіхом стали проходити виставки підробок. У 2006 році в лондонському Музеї Вікторії та Альберта відкрилася виставка підроблених предметів мистецтва. До експозиції увійшли підробки під Пікассо, Малевича, Джакометті, Далі, Кандинського, і призначалася вона для експертів і співробітників арт-аукціонів. Однак інтерес до виставки був настільки великий, що поглянути на підробки дозволили всім бажаючим. Кілька років тому в Німеччині, в Мюнхенському міському музеї, пройшла виставка підроблених творів художників-модерністів і експресіоністів. Проходили виставки підробок і в інших містах світу, але найбільш оригінальною, що регулярно влаштовується є виставка-розпродаж в місті Сан-Себастьян (Італія), де до уваги відвідувачів пропонуються “узаконені підробки відомих шедеврів”. Міністерство культури Італії видає цим роботам відповідні сертифікати, а покупці отримують гарантію, що ці полотна є «унікальними роботами, що поважають манеру і техніку оригіналу і наступними їм». В італійській галереї «Пітті Арте» експонуються і продаються узаконені підробки “Мадонни” Рафаеля. “Соняшників” Ван Гога, портретів Веласкеса. “Весни” Ботіччелі “, Балерин” Дега. “Бульвару Монпарнас” Пісарро і інших класиків. Картини на виставці коштують від однієї до 30 тисяч євро і більше, а серед тих. хто придбав тут «узаконені підробки» – принцеса Діана, Френк Сінатра. Арнольд Шварценеггер, Антоніо Бандерас і інші знаменитості.

Однією з причин популярності цієї виставки-розпродажу є те, що страхування справжніх шедеврів коштує величезних грошей, і деякі колекціонери вважають за краще зберігати оригінали в банках, а в повсякденному житті милуватися їх «законними» підробками. Принципова відмінність їх від копій полягає в тому, що останні, згідно з міжнародною конвенцією, забороняється робити того ж розміру, що й оригінал.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *