Мері-Диліжанс

Мері-Диліжанс

Коли думаєш про піонерів Дикого Заходу, перше, що спадає на думку – досвідчені стрілки в стилі Мальборо, безкомпромісні судові виконавці, суворі шерифи. Тим не менш, є й інший образ. Уявіть собі чорношкіру жінку зростом 182 см, вагою близько 90 кг, що палить сигари і п’є віскі, під фартухом вона носить револьвер, а в руці тримає «вінчестер», а ще вона любить побитися. Дозвольте представити – співробітник Поштової служби США Мері Філдс, на прізвисько «Диліжанс».І хоча немає відомостей, що вона порушувала закон, ми все ж розповідь про неї вирішили помістити в рубрику “Авантюри й авантюристи”.

За легендою, до своєї смерті в 1914 році у віці 82 років «Мері-Диліжанс» готова була поставити в місцевому салоні п’ять баксів і склянку віскі на те, що може нокаутувати будь-якого ковбоя в містечку Каскад, в штаті Монтана одним ударом. І ніби як бажаючих це перевірити було не багато.

Тітка була серйозна, з міцними нервами і залізним здоров’ям, але дуже життєрадісна. Та інша б і не змогла б стати єдиною чорношкірою жінкою-візником на поштовому диліжансі та ще й на Дикому заході. До речі, вона була тільки другою американської жінкою, яка працювала на Поштову службу Сполучених Штатів.

Мері народилася рабинею в 1832 році і була звільнена з рабства в 1865-му, після чого змінила кілька занять. Потім потрапила на роботу в монастир, де займалася різними господарськими питаннями і з часом стала бригадиром. У 1894 році, через кілька скарг і перестрілку з чоловіком-підлеглим (вона його здорово попсувала), єпископ попросив її залишити монастир. Після невдалої спроби відкриття ресторан, в 1895 році, у віці 63 років, Мері була найнята Поштовою службою США возити пошту між містечком Каскад в штаті Монтана і прилеглими поселеннями. Незважаючи на стать і вік, Мері продемонструвала таке вміння поводитися з упряжними кіньми, що її прийняли як виняток.

Зараз вже не розібрати, де правда, а де легенда, але пишуть, що Мері завжди доставляла пошту з неймовірною пунктуальністю. Індіанці, бандити, вовки – ось кого все ще можна було зустріти в ті часи на дорогах Заходу. Але, незважаючи на заметіль, спеку, злива і вітри Мері ніколи не пропустила жодного дня роботи, ніколи не втратила жодного листа, і ніколи не спізнювалася. Якщо сніг опинявся занадто глибоким для її коней, вона доставляла пошту на снігоступах, несучи мішки на плечах.

Одне з найбільш відомих оповідань про Мері оповідає як одного вечора на повозку напала зграя вовків, коні злякалися, віз перекинувся. У возі було продовольство і медикаменти для монахинь. Філдс розпрягла коней і, використовуючи перекинутий віз в якості прикриття з тилу, з дробовиком і револьвером, відбивала атаки лютих звірів протягом всієї ночі. Вранці вона змогла поставити віз назад у вертикальне положення, розшукала і запрягла назад деяких коней і доставила вантаж за призначенням.

За свою точність і надійність їй і дали прізвисько «Диліжанс». Філдс, не дивлячись на труднощі і небезпеки, водила свій фургон, озброєна «вінчестером» до 70 років і своєю роботою заслужила повагу в місті. У ті часи жінкам-неповіям не дозволяли пити в салонах, але Мері отримала спеціальний дозвіл від мера, згідно з яким їй повинні були наливати в будь-якому барі в місті у будь-який час доби. У барах вона не дозволяла насміхатися над собою або проявляти до себе неповагу і не раз «надирала дупу» черговому «ковбоєві». Якось, в 72-х річному віці, вже на пенсії, проводячи звичайний вечір для «бабусі» в барі за склянкою віскі і покером вона зустріла хлопця, який заборгував їй за прання білизни. Вона поклала його парою ударів, повідомивши лежачому тілу, що це доставило їй набагато більше задоволення, ніж повернення боргу. Незважаючи на грубу зовнішність і крутий норов її так любили у рідному Каскаді, що, коли її будинок згорів в 1912 році, городяни зібралися і побудували їй новий.

Ось так, навіть в 60 років, незважаючи на дискримінацію, можна стати кращим у своїй справі і увійти в історію, ставши легендою.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *