Джейн Хорні

Джейн Хорні

Як і Мата Харі, вона не відрізнялася помітною красою, проте користувалася величезним успіхом у чоловіків. У її коханцях ходили відомі дипломати та представники розвідок декількох протиборчих держав. Ким же була насправді Джейн Хорні – першокласною шпигункою або шукачкою пригод? Швидше за все, на це питання ми вже не отримаємо точної відповіді. Відомо тільки одне – її, як і Мату Харі, стратили за шпигунство і зраду.

Стокгольм у роки Другої світової війни був справжньою столицею шпигунів. Швеція, нейтральна країна, примудрялася торгувати з усіма воюючими сторонами. На території Швеції дипломати конфліктуючих держав мали можливість вести таємні переговори, а також плести інтриги.
На відміну від інших столиць, шпигуни всіх мастей почувалися в Стокгольмі набагато більш вільно і часто навіть знали своїх супротивників в обличчя. У 1943 році, коли перелом у війні вже намітився, таємні дипломатичні контакти в Швеції помітно активізувалися, а протиборство розвідок відповідно досягло напруження.

Реклама

У самий розпал цього протистояння в Стокгольмі з’явилася Джейн Хорні, рудоволоса красуня, яка всього за кілька тижнів стала справжньою зіркою шпигунсько-дипломатичних «тусовок». Вважають, що Хорні була шведською підданою, хоча ходили чутки і про її англійський родовід. Як і у Мати Харі, її реальне походження вміло ховалося під чорною вуаллю таємниць, вигадок і недомовок.

Немов бджоли на мед, до Джейн зліталися досить помітні фігури з дипломатичного світу, водила вона дружбу і з агентами секретних служб різних країн. Не дивно, що британські контррозвідники вважали Хорні німецьким агентом, такої ж думки дотримувалися і данці, які знайшли притулок у Швеції після окупації їхньої країни. Як з’ясувалося набагато пізніше, німці в свою чергу припускали, що Джейн працює на британську розвідку …

Реклама

Згадаймо, що і Мата Харі в Першу світову війну виявилася в лещатах двох розвідок, французької і німецької, і ця двоїстість її положення закінчилася вельми плачевно. Чи знала Хорні про сумний досвід своєї знаменитої попередниці чи ні, але вона вперто вела небезпечну гру, залучаючи до себе підвищену увагу всіх стокгольмських шпигунів.

Влітку 1943 року коханцем Хорні стає 54-річний Хорст Гільберт, житель Данії, а крім того, майор абвера і велика шишка шостого відділу, який займався контррозвідкою в Скандинавських країнах. Джейн неодноразово відвідувала Данію, щоб побачитися з Гільбертом. Цікаво, що добиралася вона до свого кавалера не зовсім звичайним способом: Хорні користувалася секретними шляхами, які налагодив для переправлення через протоки Каттегат і Скагеррак датський опір. Це дозволяє зробити висновок, що рудоволоса покорителька сердець, можливо, була все ж пов’язана з антифашистами.

Незабаром Джейн завела вельми близькі стосунки з декількома високими чинами з гестапо, причому один з гестапівців на прізвище Хоффман брав активну участь у розробці операцій по боротьбі з Опором. Не уникнув чар Джейн і начальник шостого відділу оберштурмбанфюрер СС Зайбольд.
Використовуючи такі знайомства, Хорні отримує спецпропуск, що дозволяє їй вільно пересуватися в межах окупованих німцями країн. На початку 1944 року новоявлена Мата Харі зробила кілька поїздок до Німеччини. Після цих поїздок вона передала шведській владі вельми секретну інформацію про німецьку розвідувальної мережу в Скандинавських країнах.

Як і у Мати Харі, в житті Хорні одного разу трапилася справжнісінька любов. У березні 1944 року її серце підкорив майор британської розвідки, якого на час прикріпили до англійського посольства в Стокгольмі. Швидше за все, близьке знайомство з екстравагантною дамочкою бравий майор здійснив за завданням власного керівництва – він дуже наполегливо домагався прихильності Джейн і досяг успіху на цьому терені: Хорні в нього закохалася.

Реклама


Кілька місяців вони були нерозлучні. Очі Джейн сяяли, а німецькі агенти скреготали зубами, згадуючи, чи не бовкнули вони чого зайвого, коли серця їх перебували в полоні у рудоволосої красуні. Проте щастя Джейн тривало недовго. Раптово красень-англієць припинив з нею стосунки. Ймовірно, він добув у неї якісь потрібні британській розвідці відомості, тому й зник з її життя.

Серце Джейн було розбите. Вона дуже сильно страждала і навіть перестала відвідувати вечірки і світські заходи. Кілька тижнів вона уникала будь-якого спілкування, але потім все ж взяла себе в руки і знову з’явилася в стокгольмському бомонді.

Після невдалого роману з британським розвідником Джейн явно стала приділяти німцям більше уваги. Керівництво данського Опору було впевнене, що вона активно співпрацює з фашистами і є німецькою шпигункою. Агенти датчан встановили за Джейн стеження і фіксували буквально кожен її крок. Проводилась навіть фотозйомка всіх осіб, з якими вона зустрічалася. Закінчилося це тим, що восени 1944 року з подачі датчан шведські спецслужби заарештували Хорні. Три тижні йшли допити, а 13 жовтня Джейн випустили. Або Хорні насправді не мала відношення до жодної з розвідок, або їй зарахували відомості, які вона свого часу повідомила шведським спецслужбам, у всякому разі, датчан оповістили, що жінка поза підозрою.

Однак данські контррозвідники були впевнені, що Хорні – німецький агент, тому Опір виніс рішення – покарати шпигунку. Можливо, для цього були вагомі підстави. Згадаймо, що Джейн були відомі канали для переправлення зброї і втікачів. Може, провал одного з таких каналів і викликав підозри датчан?

Як відомо. Мату Харі засудив до смерті суд, але у випадку з Джейн Хорні офіційного процесу не було. Залишалося зовсім небагато часу до закінчення війни, коли в січні 1945 року в Стокгольмі з’явилася група із семи осіб із завданням привести у виконання смертний вирок. Операція була розроблена досить ретельно. Данці прибули до столиці Швеції різними шляхами. Була серед них і красива рудоволоса дівчина, якій належало зіграти роль Джейн, щоб збити зі сліду шведську поліцію.

Якимось чином датським агентам вдалося вмовити Хорні поїхати з ними в Мальме – столицю регіону Сканія на березі затоки Ерісунд. 16 січня з Центрального вокзалу в Стокгольмі Джейн у супроводі двох данців відправилася в свою останню подорож. У Мальме вони зупинилися в Гранд-готелі, а в сусідньому номері з Джейн поселили її двійника. Рудоволосу датчанку переодягли в одяг Хорні.

Пізніше шведські поліцейські встановили, що співробітники готелю бачили, як лже-Джейн сідала на стокгольмський поїзд. Тим часом справжня Джейн і її супроводжуючі сіли на пором, який відпливав в Данію.

Але до Данії Джейн не допливла, на півдорозі її пересадили в рибальський човен, де смертний вирок і був приведений у виконання. Тіло Хорні скинули в воду. Разом з Джейн на дно пішла і її таємниця. Подробиці вбивства стали відомі від датського агента, захопленого шведською поліцією, який зізнався у своїй участі у страті Джейн Хорні. Правда, пізніше він відмовився від своїх слів, і через відсутність доказів шведам довелося його відпустити.

Ким же була Джейн Хорні? Те, що вона не намагалася втекти або попросити про допомогу, сідаючи на пором з датчанами, дозволяє припустити, що жінка якимось чином все ж була пов’язана з Опором. Можливо, вона вважала. що їй вдасться виправдатися перед антифашистським керівництвом, тому покірливо виконувала всі вимоги данців. Коли війна закінчилася, шведські спецслужби без видимих причин засекретили зібране на Джейн досьє, британці зробили вигляд. що взагалі не знали про її існування. Зберігали мовчання і захоплені в полон офіцери абверу, які особисто водили дружбу з Хорні.

Як припустив Роберт Джексон у своїй книзі «Друга світова. Нерозгадані таємниці», мовчання спецслужб «могло означати, що Джейн Хорні була агентом вищого класу або навіть подвійним агентом». Однак, на думку цього ж автора, існує й інше пояснення. Джейн могла виявитися просто шукачкою пригод, авантюристкою, яка водила за ніс секретних агентів і вела блискуче світське життя за їх рахунок.
Відсутність інформації про Джейн говорить більше на користь другої версії Джексона: Хорні була випадковою людиною в смертельній шпигунської грі. Жодній з розвідок просто не хочеться визнавати, що зваблива красуня по випадковості перехитрила стількох асів шпигунського ремесла.
Швидше за все, вона легковажно влетіла в шпигунські мережі, навіть не припускаючи, що її любовні пригоди закінчаться стратою серед студеного моря.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *