майор КДБ

майор КДБ
Була вже ніч, коли у квартирі начальника тольяттінського відділу КДБ пролунав дзвінок. Дзвонив перший секретар Автозаводського райкому партії І. Китаєв. Іван Никифорович вибачився за турботу і сказав, що йому потрібно порадитися по одній дуже важливій справі.
– Розумієте, сьогодні до мене приходили дві людини. Розмову вів один, у нього такий мандат, якого я ніколи не бачив. З дуже широкими повноваженнями.
– А що це за повноваження? – Поцікавився Кожем’якін.
– Веніамін Юхимович, не ображайтеся, але я особисто вам розповісти не можу. Я підписку дав.
– Яку підписку?
Про нерозголошення розмови, яка відбулася між мною і володарем мандата.
– Добре, а що хочете від мене? Того, що ви розповіли, занадто мало, щоб дати кваліфіковану пораду.
– Радий би сказати більше, та не можу. А сумніви гризуть.
Йшов 1976-й рік. Тоді до таких речей, як підписка про нерозголошення, ставилися дуже серйозно. Тому Китаєв довго мучився, перш ніж вирішив розповісти начальника відділу КДБ деякі подробиці таємничого візиту незнайомців.
З’ясувалося, що відвідувач, прийшовши до Китаєва в кабінет, дістав з портфеля урядовий пакет. Цей пакет був адресований особисто Івану Никифоровичу. Потім гість попросив відвезти його до генерального директора ВАЗу. Перед поїздкою посланець з Москви забрав лист, адресований Китаєву, спалив його тут же, в кабінеті, а попіл ретельно розім’яв пальцями. Поки він знищував залишки письма, Іван Никифорович підписував папір про нерозголошення розмови, що відбулася …
– Візит москвича був попереджений дзвінками з міськкому, обкому партії? – Запитав Кожем’якін.
– Ні, ця поїздка секретна.
– Добре, а що за мандат у нього був?
– З Центру. Сам чоловік – майор КДБ.
– Ким підписаний?
– Першою особою.
– Андроповим? – Здивувався Веніамін Юхимович.
– Ні, першою особою країни, Брежнєвим.
– Брежнєвим ?! – Ще більше здивувався Кожем’якін.
Він-то знав, що Генсек такі мандати ніколи не підписував. Тільки Андропов міг мати документи, підписані Брежнєвим. Всі інші в могутньому КДБ були рівнем нижче, а тому щонайбільше – могли мати підпис Андропова.
– Так-так, Брежнєвим. Я сам бачив.
– У вас ще буде побачення з москвичем?
– Завтра о дев’ятій нуль-нуль у нього знову зустріч з генеральним директором ВАЗа.
– Зрозуміло. Постарайтеся завтра зустрітися з Житковим раніше, і нехай він запитає у москвича, хто конкретно з ЦК або уряду зможе підтвердити його повноваження. Якщо назве людину, нехай Анатолій Анатолійович скористається урядовим зв’язком і сам все уточнить.
Якщо не назве, то нехай Житков натисне кнопку. У приймальні будуть знаходитися наші співробітники, вони знають, що робити. Я б сам завтра під’їхав, але не можу – вранці повинен бути на колегії в обласному управлінні. У приймальні буде мій заступник, Микола Акимович Мутілін. Я зараз йому сам подзвоню.
Молодий чоловік приємної зовнішності, у якого прізвище заміняло ім’я, кличку і власне прізвище, в Тольятті приїхав з Сухумі. Відсидівши за шахрайство, Лосик за три місяці розробив нову операцію і вирішив опробувати частину плану далеко від Поволжя.
Прибувши в Сухумі, він з’явився до одного з секретарів обкому партії, показав посвідчення майора КДБ і, дотримуючись деяких правил конспірації, виклав мету свого візиту:
– У вас, як і по всій країні, йде обговорення проекту нової Конституції. Центральний Комітет КПРС і Комітет державної безпеки хочуть мати інформацію зсередини про справжнє становище справ. Тому я відряджений сюди в терміновому порядку. Надайте мені можливість побувати в трудових колективах.
Екскурсії в народ Лосику організували по повній програмі. Молодий шахрай в оточенні партійних босів ходив по цехах, розмовляв з симпатичними працівницями і сивими ветеранами. Час від часу він робив якісь позначки в блокноті, щось уточнював у супроводжуючих його осіб і майже не робив зауважень, що сприймалося організаторами екскурсій як добрий знак.
У кожному трудовому колективі Лосик прихильно приймав “сувеніри”. Іноді це були дійсно сувеніри, а частіше хабарі, закамуфльовані під них. Не відмовлявся він і від рясних частувань, які завжди вважалися ознакою кавказької привітності.
Лосик не поспішав зробити те, за чим, власне, і приїхав до Сухумі. Він прекрасно розумів: один невірний рух – і можуть виникнути підозри. Тому, узагальнюючи в обкомі підсумки зустрічей, він стримано похвалив партійних керівників:
– Непогано. Непогано. Я доповім в Центр. Думаю, там залишаться задоволені тим, як в Абхазії обговорюють проект нової Конституції.
Функціонери автономної республіки, начисто забувши класичний твір Гоголя, радісно кивали головами. Ще б пак! Нічого поганого “ревізор” в Москві не скаже, а значить, можна спокійно жити.
– До речі, зовсім забув уточнити: як ваша преса висвітлює обговорення проекту?
Функціонери стрепенулися і повезли Лосика в редакції газет. Там повторився спектакль з блокнотом і уточнюючими питаннями. Оцінка, видана пресі, не розходилася з загальною оцінкою, вже висловленою пройдисвітом в обкомі.
– Непогано. Я поставлю до відома Центральний Комітет.
Перед тим як попрощатися, Лосик на секунду задумався і запитав головного редактора головної партійної газети Абхазії:
– Ви не могли б мені ще допомогти?
– Із задоволенням.
– Мене відправили у відрядження в терміновому порядку, тому я не захопив спеціальних бланків. Самі розумієте, на зошитовому листку звіт не зробиш. Не могли б ви в друкарні віддрукувати по сто бланків та конвертів?
– Не турбуйтеся, зараз все зробимо.
Поки Лосик пив чай і вів напівсвітську бесіду, в друкарні віддрукували на найкращому папері замовлення. На кожному конверті і бланку золотими літерами сяяли слова: “Президія Верховної Ради СРСР”.
Попрощавшись з гостинними кавказцями, шахрай відбув у бік Тольятті. По дорозі він знайшов майбутнього покупця. Багатий вірменин погодився придбати у нього десять автомобілів за хорошою ціною, за що був зобов’язаний фінансувати поїздку на Поволжжя.
Приїхавши в Тольятті і обтрусивши дорожній пил, скромний комбінатор вирішив не лізти на рожен і спочатку все гарненько розвідати. Для цього він прийшов до міськкому партії. Але секретарі його поки не цікавили. Лосик зосередив свою увагу на постовому міліціонері, який охороняв спокій горкомівців. Двома-трьома влучними фразами, сухумський “ревізор” дізнався все, що йому було потрібно, аж до прізвищ та деяких звичок перших керівників.
Потім він склав два листи. Одне на ім’я першого секретаря Автозаводського райкому партії, іншого – на ім’я генерального директора ВАЗу. Видивився підходящу установу, куди заскочив в обідню перерву і сам на спеціальних бланках віддрукував листи. Кругла печатка Верховної Ради СРСР, а також факсиміле підпису Брежнєва у нього були зроблені заздалегідь. Зроблені, до речі, власноруч.
І ось, залякавши секретністю І.Кітаєва, комбінатор впевнено пройшов до кабінету генерального директора ВАЗу, де вручив Житкову урядовий пакет. Анатолій Анатолійович розкрив цей пакет і прочитав, що майор КДБ прибув до нього за дорученням Центрального Комітету і Верховної Ради. В одному із закритих режимних міст загинули люди, бо на виробництві стався вибух. В обстановці суворої секретності прийнято рішення про виплату родичам компенсації грошима і товарами. Тому ВАЗ повинен безоплатно передати на цю благородну справу десять нових автомобілів.
Лосик в двох словах прояснив ситуацію, потім відібрав “державний папір” у Житкова і спалив його. На Анатолія Анатолійовича така секретність справила враження. Тим часом шахрай, звично розминаючи попіл, зажадав від генерального директора дати підписку про нерозголошення змісту їхньої бесіди.
Коли були улагоджені всі формальності, обидві сторони домовилися, що зустрінуться завтра вранці, тоді й вирішать остаточно питання про відправку партії автомобілів.
На наступний день І.Кітаєв раніше зайшов до генерального директора і розповів про рекомендації начальника відділу КДБ. Анатолій Анатолійович погодився з доводами і вирішив розпитати московського гостя про надані йому повноваження.
У приймальню до Житкова Лосик прибув з вірменином, якого, як і в перший раз, залишив чекати, а сам жваво попрямував до кабінету. Початок розмови шахраєві не сподобався.
– Як? – Скрикнув він. – Вам мало тих документів, які я представив ?! Та ви віддаєте собі звіт в тому, що говорите? Ви будете відповідати за зволікання в Центральному Комітеті. Ось там і розкажуть про мої повноваження!
Житков сперечатися не став, він просто натиснув кнопку. До кабінету відразу ж увійшли двоє в цивільному.
– Ваші документи! – Промовив один, підходячи до Лосика.
– А ви хто такий? – З обуренням запитав аферист.
– Я заступник начальника тольяттінського відділу КДБ Мутілін. Це співробітник відділу Симонов. Дозвольте подивитися ваші документи.
– Будь ласка.
Лосик простягнув своє посвідчення співробітника КДБ. Від справжнього воно відрізнялося граматичною помилкою «маёр» і факсимільним підписом Брежнєва. Чому шахрай не продумав ці дрібниці? Помилки він, просто не помітив. Ну, “маёр” і “маёр”. А от підпис самого Леоніда Ілліча поставив спеціально – для посилення ефекту.
– О! Все ясно, – усміхнувся Н.Мутілін, – ходімо з нами.
Разом з портфелем і вірменином, Лосика привезли у відділ КДБ. Тут насамперед вивчили вміст його портфеля. Він видавав афериста з головою: бланки та конверти Президії Верховної Ради, печатки, блокноти з Сухумськими записами.
Замикався Лосик недовго, а коли виклав усі подробиці продуманої їм комбінації, то на Луб’янку відразу ж полетіла шифровка. Далі події розвивалися по накатаній колії. За фактом шахрайства було порушено кримінальну справу, а з Москви вилетів слідчий з конвоїром, щоб забрати з собою людину, яка замахнулася на верховну владу.
Подейкують, що Лосика намагалися допитувати представники інших відомств, але він з ними не церемонився. Напористість збивав декількома фразами:
– Ти хто такий? Розмовляти зі мною не вмієш.
– А хто вміє?
– КДБ. Я їм все розповів, а тобі не скажу ні слова.
Відвезли Лосика в наручниках, і більше в Тольятті його ніхто не бачив. Судили в Москві і дали п’ять років. Зі зрозумілих причин, про історію з Лосиком протягом багатьох років ніхто і ніколи не згадував.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *