Ліцензія на друк грошей

Ліцензія на друк грошей

Це було одне з найнеймовірніших шахрайств в історії Португалії, та, мабуть, і всієї Європи. 200 тисяч підроблених банкнот, кожна по 500 ескудо ( приблизно 5 фунтів стерлінгів ) наводнили країну і були воістину бездоганні.

Людиною, яка спланувала і здійснила цю махінацію, був Артур Віргиліо Алвес Рейс, чиновник португальської колоніальної служби. Рейс перший раз зшахрайничав, коли влаштовувався на роботу інженером в Анголі. Тоді він надав диплом неіснуючого “Оксфордського політехнічного університету”.

У 1924 році він дізнався, що деякі банкноти португальського банку друкуються британською фірмою «Ватерлоо і сини». Додатково він виявив , що не існує процедури перевірки на наявність дублікатів купюр, і тоді народився його план. Він вибравши трьох спільників – Карела Маранга ван Юсселвера , голландського торговця і дипломата , Жозе Рандейру , брата португальського міністра , і Густава Хенніса, німецького бізнесмена. Маранга і Рандейру Рейс мав намір обдурити. Він сказав їм, що має доручення взяти кредит для Анголи, і показав офіційний контракт. На контракті стояли підроблені підписи верховного комісара Анголи і міністра фінансів Португалії . Тих документ цілком задовольнив і вони погодилися допомогти Рейсу.

Карел Маранга виїхав до Лондона на переговори про друкування банкнот з главою фірми Вільямом Ватерлоо. Він уклав з ним контракт, попередньо пред’явивши йому рекомендаційний лист від брата Жозе Рандейри . Маранга пояснив Вільяму Ватерлоо, що з політичних мотивів друкування банкнот має відбуватися таємно. Сер Уїльям відповів, що він все розуміє, але йому необхідна згода глави португальського банку. Маранга запевнив його, що необхідні папери будуть отримані з Лісабона негайно.

Протягом наступних кількох тижнів документи прибули в компанію “Ватерлоо і сини”. Лист керуючого португальським банком, контракти, підписані Верховним комісаром Анголи і відомими португальськими банкірами, – все було блискуче підроблено Рейсом.

У листі керуючого банком роз’яснювалося, що оскільки гроші будуть «ходиити» тільки в Анголі, вони повинні бути віддруковані з тих же форм, з тими ж серіями і номерами , що і попередній випуск. Серу Вільяму сказали , що банк Анголи додрукує слово ” Ангола ” на нових банкнотах, щоб уникнути непорозумінь.

Коли гроші були віддруковані, Маранга доставив їх в Лісабон . З митницею не виникло проблем, адже Маранга був також генеральним консулом Персії в Гаазі й користувався дипломатичною недоторканністю.

Рейс відкрив рахунки у філіях великих банків, а пізніше зняв гроші в інших філіях. Він обміняв підроблені банкноти на іноземну валюту, скупив пакети акцій промислових концернів і протягом декількох місяців перетворився на фінансового магната. Зрештою він зміг відкрити свій власний банк – Банк Анголи і Метрополії .

Але до червня 1925 року поява в обігу додаткових купюр номіналом 500 ескудо викликало чутки про підробку, і португальський банк почав розслідування . Фальшиві банкноти пройшли всі тести, але коли інспектори перевірили філію Банку Анголи і Метрополії в Опорто, то виявили пачки нових банкнот з тими ж номерами, що і попередня серія.

Афера була розкрита і Рейс був заарештований. Але навіть тоді він сфабрикував документи, з яких випливало , що за махінацію відповідальні керуючий португальським банком і деякі з його директорів, а він лише став жертвою політичної змови . Ці підробки виявилися настільки переконливі, що судовий розгляд у справі про аферу було відкладено на п’ять років .

Але в травні 1930 року Рейса все ж визнали винним, він був змушений у всьому зізнатися і його засудили до 20 років ув’язнення. Бандейра був засуджений на такий же термін . Хенніс виїхав до Німеччини, де помер в 1936 році, а Маранга судили в Гаазі і засудили до II місяців тюремного ув’язнення за ” приховування краденого “.

Рейс вийшов з в ‘язниці в 1945 році. Він хотів виїхати до Бразилії, але в цьому йому було відмовлено, і він повернувся до Португалії. Він помер від серцевого нападу в 1955 році у віці 55 років – в таких злиднях , що заповідав поховати себе загорнутим у простирадло , щоб син зміг успадкувати його єдиний костюм .

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *