Кішки-провісники

Кішки-провісники

Під час Другої світової війни повітряний простір Англії ретельно контролювалося різними технічними засобами: потрібно було запобігати нальотам армад нацистських бомбардувальників. Однак багато англійців виявили, що набагато більш надійні і чутливі системи раннього попередження небезпеки лежать, згорнувшись клубком, у їх теплих камінів. Кішки, як незабаром було з’ясовано, мають надприродню здатність передчувати, коли з неба готова обрушитися смерть. Багато хто з них починав не тільки виявляти ознаки занепокоєння ще задовго до виття сирен, але, здавалося, вони знали, в який будинок прийде біда. У кішок шерсть вставала дибки, вони видавали шиплячі звуки, сердиті, роздратовані крики, а деякі прямо мчали у найближче бомбосховище. Мудрі господарі слідували за своїми вихованцями, а потім на руїнах будинку дякували їм за врятоване життя.

Досить часто повторюються історії про передбачення кішок, завдяки яким людям вдається уникнути нещасть. Житель китайського міста Фулін о 4 годині ранку був розбуджений несамовитими котячими криками. Кіт носився від дверей до вікон, дряпав рами. Господар тварини з подивом дивився за дивною поведінкою свого улюбленця, а той накинувся на ще сонного господаря і почав дряпати одяг. Після цього збуджений кіт вчепився зубами в край одягу і потягнув господаря до дверей. Тільки тоді господар звернув увагу на тріщини в стелі і стінах. Двоповерховий будинок розвалився буквально через кілька секунд після того, як кіт і його господар вискочили в двір. Тільки тоді кіт нарешті заспокоївся.

На півдні Італії, біля Везувію, переважна більшість сімей, які живуть тут, тримають кішок. Звичайно ж, почасти це пояснюється любов’ю городян до цих домашніх улюбленців, але існує також ще одне міркування: коли мова йде про прогнозування вивержень, треба покладатися на домашню тварину. Безпосередньо перед тим, як вулкан оживає, кішки і деякі інші тварини починають вести себе надзвичайно дивно, кидаються з кутка в куток, голосно кричать, просяться, щоб їх випустили з дому, і, отримавши таку можливість, стрілою летять якнайдалі, тікаючи з того місця, куди піде потік розплавленої лави. Їх власники рідко відстають від них.

Йшов кінець березня 1944 року. Війна нарешті, з появою союзників, підійшла до кінця, дозволивши Джанні і його дружині Ірмі мирно спати в своєму сільському будиночку на околиці маленького містечка Сан-Себастьян біля Везувію. Будинок Джанні, як і саме містечко, лежав в улоговині, по якій, у разі виверження вулкана, лава із зони кратера стікала в долини внизу. Останнє велике виверження, яке знищило більшу частину міста і прилегле до нього село Маса, відбулося вісімдесят років тому, і ніхто в районі не вірив, що виверження подібного масштабу може повторитися ще раз. Дворічний кіт Джанні з полудня попереднього дня не міг знайти місця, не бажав їсти, відмовлявся перебувати в будинку. Незабаром після півночі 21 березня він розбудив свого господаря найефективнішим способом: дряпаючи кігтями щоку. Розгніваний на нічим не спровокований напад і ще в напівсні, старий з лайками скинув з себе кота. Але кіт не здавався, знову і знову нападав до тих пір, поки господар не зістрибнув з ліжка і не став ганятися за твариною по всій кімнаті, погрожуючи спустити з того шкуру. Нарешті Ірма, якій все це вже смертельно набридло, сказала своєму чоловікові, щоб той припинив мірятися дурістю з котом і вгамувався. Кіт був завжди дуже ласкавим і доброзичливим і ніколи не дряпав свого господаря без вагомої причини. Глибоко релігійна стара жінка сприйняла це як знак небес, яким могло бути тільки одне пояснення: вулкан ось-ось вибухне.

Через годину після їх відходу Везувій вибухнув, а через зовсім небагато часу їхній будинок був зметений потоком розплавленої лави, яка, стікаючи з кратера хвилею шириною в півмилі, націлилася своїм вогненним оком на Сан-Себастьян. Перш ніж гнів вулкана вщух, він убив майже тридцять чоловік, більшість з яких були поховані живцем під вогнедишною лавою і розпеченим попелом, знищив містечко і кілька сіл, залишивши без даху над головою понад 5000 осіб.

І такі випадки не поодинокі. Кішки також розуміються в прогнозі землетрусів, і в цих випадках їх почуття небезпеки може виявитися куди більш надійним, ніж складні прилади.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *