Королева піратів Грейн О’Меллі

Королева піратів Грейн О’Меллі
Дата народження цієї великої жінки відома лише приблизно – близько 1530 року. Дівчинка була дочкою голови ірландського клану О’Меллі – Оуена. Клан був войовничий, піратством теж не гребували. В юності дівчина зажадала взяти її в море, навіть обрізала волосся, щоб не вважатися «жінкою на кораблі». Жвава дівиця припала до душі і батькові і сокланівцям.
Коли помер батько, главою роду повинен був стати Адульф, молодший брат Грейн, але сестра викликала його на поєдинок і перемогла. Більше питання про верховенство в клані не піднімалося. Грейн зміцнювала родовий замок, водила своїх воїнів в набіги, захоплювала здобич і топила кораблі флотилією легких баркасів. Старійшини клану підшукали Грейн чоловіка. Важко сказати які саме цілі вони переслідували, швидше за все хотіли позбутися владної дівиці.
Вибір старійшин припав на Доннела Ікотліна. Він очолював клан О’Флагерті, який користувався поганою славою далеко за межами Ірландії, його представників вважали жорстокими, безпринципними головорізами. Доннел повністю відповідав цьому опису аж до 1553 року, коли він загинув в черговому абордажі купецького судна. За заповітом його вдова отримала клан з флотом і армією у своє повне розпорядження.
Наступні 40 років Грей тримала залізною рукою обидва клани і всі навколишні землі. Вона встановила власні податі, які виплачувалися набагато активніше, ніж королівські. Адже до Лондона так далеко, а до замку О’Меллі лічені години. До неї приходили авантюристи з Ірландії, Шотландії, Англії та Уельсу, її флот доходив до 30 галер, її люди корилися кожному її слову і готові були вмерти за неї.
Багато чоловіків намагалися домогтися її руки, але Грейн віддавати владу не збиралася. Вона вийшла заміж за безстрашного і розумного Річарда Берка, відомого піратського ватажка Південної Ірландії. Але практично відразу після весілля Річард зіткнувся з шаленим темпераментом Грейн, а потім її люди зайняли всі його замки, після чого О’Меллі просто викинула чоловіка геть, оформивши розлучення. Було один час у Грейн захоплення якимсь кастильским бранцем, мабуть взаємне, бо він багато років супроводжував даму в її походах.
До 1576 року купці і місцеві землевласники завалили королівську канцелярію скаргами на О’Меллі. Владі довелося активно зайнятися наведенням порядку в окрузі, забезпеченням безпеки проходу торгових суден. А сама Грейн вирушила в гості до королеви.
Вона увійшла в Лондон на трьох галерах. Ставна рудоволоса жінка з королівською поставою увійшла в королівський палац. Так в одному залі зійшлися дві великі жінки – Єлизавета І Тюдор і некоронована повелителька ірландських морів Грейс О’Меллі. Манірність і розкіш наряду однієї і простота і безпосередність другої. Єлизавета цінувала сильних людей, їй імпонувала поривчастість Грес, як назвали на англійський манер О’Меллі. В результаті придворні були шоковані тим, що королева не просто відпустила піратку, але і наділила ту землями в Ірландії. Хоча не варто забувати, що влада британської корони на Зеленому острові особливо сильною не була ніколи. Грейн проводили на кораблі і порадили більше не пустувати та в Лондон не повертатися.
Грейн повернулася, але тепер уже маючи новий статус. І з новими силами взялася за проведення своїх операції. Вона знала все про пересування всіх і торговців, їй вдавалося захоплювати навіть кораблі з королівською скарбницею. І якщо інші набіги ще можна було спустити з рук, то таке корона не прощає. На Грейн почалося полювання, яке очолив її колишній чоловік Берк. Завдяки його знанням про систему укріплень і тактики О’Меллі, карателям вдалося наздогнати Грейн в морі. А вона прийняла рішення здатися, щоб не губити своїх людей в нерівній битві.
Півтора роки йшов розгляд у справі Грейн, судді вислуховували нескінченні свідоцтва, весь цей час вона перебувала у в’язниці. Але зате її соратники встигли передати Грейн досить цінностей, щоб дама змогла підкупити охорону і втекти.
Чергова битва з урядовим флотом з 4-х кораблів під командування Вільяма Мартіна відбулася на траверзі резиденції Грейн – Карігаулі. Після кількох тижнів погоні Мартін нарешті зустрівся з піратами, але перевагу мав не надто велику, та й корсари проявили незвичайну волю до перемоги. Половина королівської ескадри загинула, і Мартіну довелося відступити. Тоді Єлизавета застосувала саму дієву зброю – золото. Величезний розмір нагороди не залишив байдужим одного з колишніх капітанів Грейн, якого вона вигнала за якусь провину. Капітан видав О’Меллі, а через тиждень був виявлений заколотим в своєму ліжку.
Грейн засудили до повішення, але вона відправила королеві прохання про помилування. Взамін О’Меллі обіцяла віддати накопичені багатства і сприяти встановленню миру в Ірландії, де знову почалися заворушення. Саме друга частина пропозиції підкупила Єлизавету, Грейн відпустили, залишивши в заставу двох її дітей. Що цікаво – острів після звільнення О’Меллі дійсно затих.
У 1593 році королева Англії навіть запросила О’Меллі в гості! У цей приїзд Грейн вела себе належно скромно, отримала запрошення вступити в королівський військовий флот, королева повернула їй дітей і більшу частину статків.
По дорозі додому Грейн потрапила в шторм, кораблям вдалося пристати в гавані Хаут.
Грейн спробувала сховатися з людьми від негоди в замку місцевого лорда Лоуренса, але їм відмовили у притулку, у зв’язку із зайнятістю лорда прийомом їжі. Грес не засмутилася… майже. Вона просто вирушила до найближчого селища, де жив син лорда у годувальниці, забрала немовля і відвезла до себе в Карігаулі. Взяти замок штурмом Лоренсу не вдалося, сам лише дивом залишився живий. Тільки через півроку Грейн повернула дитину, за умови, що в замку будуть завжди відкриті ворота для подорожніх під час трапези лорда. Розповідають, що ця традиція збереглася дотепер.
Померла Грейн у себе в замку Карігаулі і похована поруч зі своїм батьком.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *