Гігант з Кардіффа

 

У 1869 році фермер Вільям Ньюелл з Кардіффа , що в штаті Нью-Йорк, найняв двох робітників, доручивши їм вирити колодязь на своїй ділянці. У процесі вони наткнулися на якийсь громіздкий предмет, який виявився триметровим бовваном. Газетярі вхопилися за сенсацію і відразу оголосили знахідку добре збереженими скам'янілими рештками стародавнього гіганта, «згадавши», що на цьому місці розташовані стародавні індіанські поховання. Християнські фундаменталісти також зустріли новину з великим ентузіазмом. Вже через тиждень всі розповідали один одному легенди про велетнів, що колись проживали там, індіанських пророків і тому подібне. Навіть ті, хто не вірив у природне походження гіганта, захоплювалися роботою «стародавнього скульптора».

Ньюелл, не ловлячи гав,  став стягувати по 25-50 центів з численних відвідувачів, а трохи пізніше йому вдалося продати статую за  23000 доларів (приблизний еквівалент нинішніх $ 418 000), незважаючи на вмовляння компетентних скептиків. Зацікавився «велетнем»  і так званий «король фальсифікацій» Фінеас Барнум і запропонував за статую $ 150 тисяч, але отримав відмову, після чого виготовив його точну копію і виставляв її як оригінал.

У грудні того ж року власник тютюнової крамниці Джордж Халл зізнався пресі в авторстві цієї  містифікації. А в 1870 році статуї «зустрілися» в Нью-Йорку. Розгорівся скандал, і після експертизи обидві були офіційно визнані рукотворними.

Отже, в 1868 році Халл купив гіпсовий блок, нібито для виготовлення статуї Авраама Лінкольна, найняв каменотеса, який створив для нього скульптуру оголеної  людини. Джордж «зістарив»  її і доставив на ферму свого кузена Вільяма, де вона і була закопана. А через рік статуя «випадково»була  знайдена робітниками. Підготовка обійшлася Халлу в  2 600 доларів.

Яка ж мета? Халл, будучи переконаним атеїстом, вирішив познущатись з надокучливого священика-методиста, що віщав про гігантів, які народилися від шлюбів  між «синами Божими» й «дочками людськими», з старозавітної «Книги Буття». А може, це лише витончене виправдання настільки прибуткової афери підприємливих кузенів. Помінявши кілька власників, гігант переїхав до музею фермерів в Куперстауні, де експонується й донині. Доля статуї-копії невідома.

 

Поделитесь ссылочкой с друзьями!

Написать комментарий

Ваше имя: