Джозеф Уейл – король афер

Джозеф Уейл – король афер
Герой цієї статті – людина-легенда, самий “безбашений” з усіх шахраїв – за своє сторічне життя надихнув чимало американських письменників, сценаристів і аферистів.
Навряд чи половина того, що відбувалося на вулицях Чикаго в двадцятих роках минулого століття, вкладалося в рамки закону. Втім, звичайні вбивства і грабежі становили лише невелику частину злочинного життя міста. А ось незаконна торгівля алкоголем, нелегальні гральні будинки і борделі, а також шахрайство цвіли буйним цвітом.
Королем аферистів того часу по праву вважався Джозеф Уейл на прізвисько Жовтий хлопець. Він їздив по місту на надзвичайно дорогих машинах, як правило, у супроводі рудих дівчат, з величезним діамантом в краватці і в бездоганному костюмі, зшитому лондонськими кравцями. За одну аферу він заробляв від 10 до 500 тисяч доларів, причому ніколи не обманював бідних людей, за що його прозвали Робін Гудом шахраїв.
Що стосується народження нашого героя, то сталося воно самим непримітним чином в 1875 році в сім’ї скромних європейських емігрантів (мати – француженка, батько – німець), що мали магазин бакалійних товарів. Джо треба було вставати о п’ятій ранку і весь день стояти за прилавком, перериваючись тільки на відвідування школи. Це виявилося нестерпно для спритного білявого хлопчиська, тому іноді він влаштовував бунт. Замість того щоб йти зі школи в магазин, Джозеф пробирався на іподром: там він бачив прекрасне доросле життя, в якому ніхто не працював, а гроші були в таких кількостях, що дух захоплювало.
У 17 років Джозеф кинув навчання і влаштувався колектором в банку. Однак це заняття ніяк не задовольняло амбіцій нашого героя. Справа в тому, що він вирішив одружитися – на першій красуні і розумниці у всій окрузі. Коли він привів дівчину додому, мама відвела його в куточок і сказала: «Синку, вона занадто гарна для тебе. Такій дівчині потрібен багатий чоловік ». «Я зароблю на все, що вона тільки може побажати, і ще залишиться», – заявив Джо. І не обдурив.
Незабаром він познайомився з людиною, яка, що називається, дала Уейлу путівку в життя. Це був доктор Меріуейтер, творець унікальних лік від «шкірних, шлункових та інших хвороб». «Еліксир Меріуейтера» приготовлялся у величезному чані в підвалі докторського домау і на 95 відсотків складався з дощової води, в яку додавалися настій кори крушини, що діє як проносне, і солодкий лікер для смаку. Головним чином засіб рекламувався як сильнодіючі ліки від глистів, яких у ті часи підозрювали у себе багато жителів Чикаго, особливо жіночої статі. Ледь у пані робився нездоровий колір обличчя або траплялися проблеми зі шлунком, як вона тут же винила в усьому паразитів, і чарівний доктор Меріуейтер зі своїм еліксиром був тут як тут. Уейла доктор взяв на роботу в якості асистента для виїзних сесій в передмістях, де юнак грав підставного покупця. Він приходив і оголошував, що врятував своє життя за допомогою чудового засобу, після чого купував еліксиру на всю сім’ю. За сезон Джо з доктором обробили весь Іллінойс, Айову і Вісконсін, так що наш герой повернувся додому багатою людиною, готовим до одруження. Весілля зіграли по самим вищим чиказьким стандартам.
Уейл пристрасно любив перегони, породистих коней і все, що з цим пов’язано. Він розбирався в усіх тонкощах іподромного життя, але … ніколи не грав на тоталізаторі. «Я дуже швидко зрозумів, що перегони, як і казино, влаштовані для того, щоб забирати у людей гроші, і залишитися в плюсі тут неможливо, – писав Джо в автобіографії. – Проте це чомусь було за межею розуміння більшості відвідувачів іподрому. Це-то мене і приваблювало ». В атмосфері тоталізаторної лихоманки люди були готові платити будь-які суми, і Джо розробив кілька вірних схем, як перенаправити ці дурні гроші у свою кишеню.
Прекрасний приклад – афера, головним героєм якої став власник найбільшого чиказького театру Макалистер. Джо почав з того, що розмістив в «Чикаго трібьюн» оголошення, в якому пропонував можливості інвестування в надзвичайно вигідну справу. За часів неляканих мільйонерів на такі речі відгукувалися не тільки маргінали, а й власники міських театрів. Макалистер зустрівся з Уейл і запитав, у чому справа. На умовах найсуворішої конфіденційності наш герой повідомив, що чоловік його сестри працює на телеграфі «Вестерн юніон». Саме до нього приходять результати великих перегонів по всій країні. Він може дати інформацію, який кінь переміг, за пару хвилин до того, як ставки будуть закриті! Макалистер був пристрасним гравцем – Уейл бачив його на іподромі. Він відразу ж заковтнула наживку, очі його заблищали. Ніщо так не збуджує гравців, як можливість отримати інсайдерську інформацію і поставити на «вірного» коня, – в цьому Джо переконувався раз від разу. Вони домовилися, що Макалистер заплатить «чоловікові сестри» Уейла 2500 доларів, ще 5 тисяч – людині на телеграфі в Нью-Йорку, яка буде знати, що Чикаго затримує результати забігу, але нікому не скаже. Як тільки інформація про переможця прийде в «Вестерн юніон», оператор пошле повідомлення: «Такий-то кінь затримується з виходом на старт». Це означатиме, що він виграв. Макалистер швидко зробить ставку, і через пару хвилин оператор надішле офіційні результати забігу. Природно, ніякого «чоловіка сестри» в «Вестерн юніон» не було. У призначений день Макалістера відвели в зал, де шахраї організували фальшивий тоталізатор – встановили каси, найняли дрібних шахраїв і повій, щоб вони імітували масовку. Фальшивий оператор фальшивого телеграфу в призначений час повідомив: «Колорадо затримує старт». Макалистер кинувся до каси. Але тут двоє спеціально навчених людей з масовки почали бійку прямо у віконечка. Як не намагався театральний продюсер пробитися через них – марно, він не встиг зробити ставку до офіційного оголошення результатів. На наступний день Уейл чекав його в призначеному місці. Коли він дізнався про невдачу, то заходився рвати на собі волосся: як же бути, адже тепер вони повинні п’ять тисяч нью-йоркському оператору! З братом дружини ще можна домовитися, але тут … Засмучений Макалистер погодився заплатити всім – за умови, що вони спробують повторити аферу. «Немає проблем! – Заявив Уейл. – Тільки не відразу, інакше можуть запідозрити! »
Звичайно ж Джо повторив! Десь через півроку невдачливий продюсер інвестував 12 тисяч в «спеціальний прилад для зчитування повідомлень з телеграфних дротів» – абсолютно марну важку залізну коробку, з якої стирчали пучки проводів, але поліція нібито накрила установників приладу на місці злочину, тому нічого не вийшло.
Провернувши кілька подібних афер, Уейл купив собі величезний особняк в центрі Чикаго і завів власних бігових коней. Більшу частину грошей він віддавав дружині, яка інвестувала їх у нерухомість, а на решту все ще чималих сум закочував божевільні вечірки, спускаючи іноді по тисячі за вечір на танцівниць кабаре. Втім, дружина була не в претензії.
Джо відчував себе абсолютно безкарним, оскільки знав, що жертви його афер ніколи не підуть в поліцію зізнаватися, що хотіли незаконним шляхом отримати інформацію про біга. Однак все зіпсувала жінка. Одного разу Уейл обдурив бандершу, коханцем якої був голова великого детективного агентства. Вона вирішила помститися, наскаржилась, і за Джо вдень і вночі стали стежити детективи. Вони назбирали достатньо доказів на першу тримісячну відсидку Уейла – закони того часу не рахували шахрайство серйозним злочином.
Вийшовши з в’язниці, Джо вирішив змінити напрямок і звернувся до ще одного невичерпного джерела афер – торгівлі нерухомістю. Він організував девелоперську компанію «Мічиганський Елізіум». Задешево було куплено болото на озері Мічиган (озеро було традиційним місцем літнього відпочинку чиказьких багатіїв). У розкішному офісі з шкіряними кріслами повісили панорамний фотоколаж, зображавшого яхт-клуб, тенісні корти, мисливські угіддя та інші міфічні принади нікчемного шматка землі, який перебував у розпорядженні «Елізіум». При цьому Джо зовсім не збирався торгувати паями на болоті. Все було обставлено набагато тонше: потенційній жертві в конфіденційній бесіді пропонувалося стати членом закритого клубу «Елізіум» і побудуватися на його землі. Це була виключно дружня безкоштовна пропозиція самим респектабельним людям міста. Єдиний нюанс: щоб оформити власність на ділянку, треба заскочити в спеціальну контору, де все зроблять буквально за 300 доларів (при цьому собівартість болотних ділянок не перевищувала долара). Протягом місяця Джо кожен день безперестанку дарував і оформляв – і ні в одного з учасників угоди не виникло бажання подивитися в зуби коню. Однак через місяць перші цікаві клієнти все-таки доїхали до болота, після чого офіс «Елізіум» таємниче зник за одну ніч. Його засновник вирішив відсвяткувати цю справу поїздкою в Париж, де розважився з кращими рудими танцівницями кабаре з усіх можливих і повернувся найдосконалішим шанувальником Європи.
Коли Джо, до нитки промотався в Парижі й повернувся в Чикаго, йому конче потрібні були гроші. Він вирішив провернути одну з класичних схем свого арсеналу. Шахрай у кращому паризькому костюмі, зі своїм знаменитим діамантом у краватці і величезним перснем на пальці, приходив в ресторан з напарником, роблячи вигляд, що вони не разом. Уейл сідав осторонь, а друг вставав до барної стійки і починав всіх питати, чи знають вони, хто сидить у кутку. Це спадкоємець однієї з кращих сімей Чикаго, але досконалий шибеник і завсідник злачних місць! Шибеник замовляв розкішну вечерю, пригощав дівчат, знайомився з господарем, який всіляко намагався догодити мільйонерові. Під кінець в явному угарі Джо просив господаря потримати його фамільний перстень у сейфі, бо там, куди він вирушає з цією феміною, діамантам не місце. На наступний ранок Джо звідкись із глибин злачних місць надсилав господареві ресторану записку з проханням відправитися в ломбард і взяти під перстень 500 доларів, бо він щось промотався. Ресторатор був радий зробити таку послугу і заодно переконувався, що перстень справжній. Десь через тиждень у тому ж ресторані все з точністю повторювалося на правах старого знайомого. От тільки, отримавши 500 доларів, «спадкоємець» так і не приходив за перснем, який цього разу опинявся дешевою підробкою. Один з рестораторів заявив на Джо в поліцію. Детектива, який взявся все це розслідувати, звали Бакминстер. Він був знавець своєї справи і досить швидко вистежив Уейла. Одного разу Бакминстер зупинив шахрая на вулиці після чергової афери. Він заявив, що Джо заарештований і повинен пройти за ним до відділку. Уейл не заперечував, але на розі вулиці несподівано витягнув з кишені пачку грошей і сунув її в руку Бакмінстера. «Що це?» – Запитав злегка ошелешений поліцейський. «Вісім тисяч доларів, – відповів Джо, – дрібниця, яку я заробив за ранок. Можу взяти в напарники ».
Так Уейл познайомився зі своїм кращим другом і основним подільником на найближчі пару десятків років. Бакмінстеру дали кличку Диякон – за фізіономію святенника. Саме колишній поліцейський і був партнером Джо в його класичній афері з собаками, яку приписують багатьом знаменитим шахраям.
Отже, історія починалася з того, що Джо з вимитою і мало не надушеною елегантною собачкою на модному повідку заходив у який-небудь бар. Він випивав стаканчик і розповідав господареві, що пес – переможець всіляких виставок, чистокровний представник своєї породи і взагалі рідкісний скарб. Потім він давав 10 доларів чайових і просив залишити собаку за стійкою на півгодини, оскільки йому потрібно сходити на ділову зустріч. Незабаром після відходу Уейла в барі з’являвся Бакминстер, який, побачивши собаку, починав голосити і хапатися за серце. Виявляється, саме таку собаку він шукає вже п’ять років і готовий віддати за неї п’ятдесят, ні, сто чи навіть триста доларів! Господар бару відмовлявся і просив почекати, коли прийде власник пса. Бакминстер залишав 50 доларів застави і просим передзвонити йому в готель, якщо господар собаки погодиться на угоду. Незабаром з’являвся Уейл з похмурим обличчям: він був розорений прямо щойно, на діловій зустрічі. Згнітивши серце, власник чистокровного представника породи погоджувався віддати його бармену за 250 доларів. Однак, коли той зі своїм придбанням приходив в готель, там, звичайно, ніякого Бакминстера і в помині не було. Ну а собака виявлялася чистокровною дворнягою, яких Уейл з Дияконом підстригали і відмивали в товарних кількостях.
Однак це, звичайно, були дрібниці. «Афери на чорний день», як їх називав Джо. До двадцятих років він вийшов на такий рівень, що прибуток в 100 тисяч з оборудки здавалася йому рядовими. Більш того, його шахрайства досягли міжнародного масштабу. Наприклад, одного разу Уейл дешево купив прогорілий банк – всього за 75 тисяч. Під поручительство цього банку він написав кілька боргових розписок, подібних сучасним дорожнім чекам. Як правило, американці їздили з такими паперами в Європу. Саме туди Джо і відправився з Бакмінстер і ще чотирма товаришами. У Парижі компанія познайомилася з шістьма карколомними дівчатами модельної зовнішності, які охоче погодилися брати участь «у справі». Втім, хто б сумнівався: воно представляло собою похід по найдорожчим хутряним і ювелірним салонам європейських столиць, де дівчата вибирали собі подарунки. Їх багаті американські друзі розплачувалися 100-тисячними банківськими розписками. Продавці охоче давали здачу готівкою – Європа тоді беззастережно вірила в платоспроможність американських туристів. До кінця турне особисто Уейл заробив 292 000 доларів.
До речі, у Джо не було необхідності купувати любов, він подобався жінкам і не гидував використовувати свою інтелігентську зовнішність, особливо люб’язну перестиглим вдовам, в комерційних цілях. Приміром, одного разу приятель-спіритистів продав нашому аферистові абсолютно готову до вживання багату пані, яка прийшла до нього на сеанс з питанням, куди їй інвестувати 200 тисяч доларів. Дамі було передбачено, що в її долі з’явиться бородатий чоловік, який вирішить всі питання. Уейл, якраз відростив бороду з метою конспірації, охоче придбав «концесію». Він узяв карту Техасу і між землями двох нафтових гігантів, де в оригіналі був пустир, намалював кілька робочих свердловин. А далі темної суботньої ночі розкішний «Фіат-Родстер» Джо «зламався» прямо біля воріт величезного маєтку любительки спіритичних сеансів. Звичайно, викликати механіка можна було тільки в понеділок. Неділя пройшла в томлінні, а в понеділок вдова стала покупницею неіснуючих нафтових свердловин за 200 тисяч доларів.
У 1925 році Джо виявляє, що у нього накопичилося близько мільйона доларів в рухомості та нерухомості. У свій 50-річний ювілей, дивлячись на підростаючу дочку, він вирішив стати чесним бізнесменом, шанованим в місті. Для цієї мети Уейл купив шестиповерховий готель «Мартініка» на 215 кімнат у колоніальному стилі. Все було оформлено самим витонченим чином, включаючи підпільний бар з кращими напоями (на дворі стоїть сухий закон). На якийсь час готель стає одним з наймодніших місць міста, де влаштовують вечірки високопоставлені політики, богема, ну і кращі танцівниці кабаре, природно. Однак, як згодом напише сам Уейл, «всі шахраї прогорають саме на тому, що намагаються зайнятися чесним бізнесом». Джо підвели його старі друзі з злочинного світу. Коли вони дізналися про готель, то стали навідуватися туди на правах старих приятелів, бронюючи кращі номери і частенько розплачуючись підробленими чеками. Вони знали, що Уейл не видасть їх поліції, і готель отримав в певних колах популярність як «тихе місце для залягання на дно». Лічені клієнти, бачачи таку велику кількість підозрілого зброду, поспішно виселялися. Готель приносив дедалі більші збитки, а Джо ніяк не хотів вірити в провал цього підприємства. Він продавав нерухомість, яхту, колекційні автомобілі, вкладав свої готівкові гроші в цей проект, але все даремно. У якийсь момент один з постояльців запропонував Уейл купити крадені цінні папери. Той погодився, оскільки терміново потребував грошей. Однак папери опинилися з гучного пограбування, яке було оперативно розкрито. Джо взяли за співучасть і посадили на п’ять років – його найдовший термін у в’язниці.
Коли Уейл вийшов з в’язниці, світ уже стояв на порозі війни. Джо вирішив в спішному порядку навідатися в Старий Світ – так би мовити, поки не почалося. Він поїхав з Бакмінстером (звичайно ж злегка заробивши перед цим аферами на чорний день). На кораблі аферисти представилися багатими власниками мідних копалень на півдні США. Для переконливості у Джо навіть була пара книжок якогось доктора Руела, інженера-геолога, який дійсно був мільйонером. Під обкладинку книжок було акуратно вклеєно підроблений фронтиспіс з фотографією Уейла в окулярах і завитими вусами. Вуса і копі справили надзвичайно позитивне враження на юну чорнооку красуню під вуаллю, яка подорожувала з подругою – англійською аристократкою високих кровей. Бакминстер і Уейл проводили з дівчатами весь вільний час і незабаром дізналися приголомшливу історію таємничих «чорних очей». Виявилося, це французька герцогиня, сестра останнього герцога Орлеанського. Вона займалася організацією втечі брата з Франції. Вже в Лондоні, де знайомство приємно продовжилося, красуня опинилася в скрутному становищі і позичила у багатих американських друзів 10 тисяч доларів – буквально на тиждень, до благополучного прибуття брата. Під заставу вона дала розкішне перлове намисто. На наступний день Бакминстер прийшов у готель чорніше хмари.
«Уейл, – сказав він, – ти знаєш, що відчуває людина, коли стає жертвою шахраїв?» «Ні … – відповів толком ще не прокинувшийся Джо. – А що? »« Ну так зараз дізнаєшся, – повідомив Бакминстер і кинув йому на коліна намисто. – Це підробка за двадцять п’ять доларів! » Природно,« аристократки »зникли без сліду. Та й весь вояж пішов зовсім не так, як було задумано. Європі, охопленої передвоєнної панікою, було не до американських туристів.
Незабаром після повернення Уейл знову потрапив у в’язницю, і знову через безглузду випадковість: через те, що його бачили в компанії людей, які вчинили аферу з цінними паперами. Після цього Джо вирішив остаточно відмовитися від свого ремесла. Він став надто відомий в США, щоб продовжувати займатися аферами. Смутні часи початку століття змінилося післявоєнним розквітом, закони посилилися, Америка стала країною легального бізнесу. У п’ятдесятих роках Уейл працював простим агентом, який по телефону збирав кошти для політиків, благодійних фондів та церков. Здібності умовити кого завгодно у нього було не відняти. В цей же час він надиктував свою автобіографію одному журналістові. Книга розійшлася величезними тиражами, і Джо став свого роду американською легендою. На жаль, багато з письменників і сценаристів, що запозичили його класичні афери, не згадували першоджерело, так що великих грошей наш герой з цього не отримав. А ті вісім мільйонів, які, згідно з найскромнішими підрахунками, він заробив за свою шахрайську кар’єру, розчинилися як дим.
Наприкінці своєї біографії Уейл зізнається: «Головне полягало в тому, що гроші потрібні мені були зовсім не заради грошей, як багатьом багатіям, а виключно заради задоволень, які можна за них купити. Тепер я стара людина, і єдині задоволення, які мене дійсно приваблюють, – прогулянки з собакою і розмови з донькою. Так що той факт, що мої мільйони залишилися в минулому, мене зовсім не засмучує ».
Він помер, коли йому виповнився 101 рік, – в тверезому розумі і бадьорий духом.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *