Афера з Ейфелевою баштою

Афера з Ейфелевою баштою

Віктор Ластіг, за національністю чех, був мандрівним гравцем і аферистом. У злочинному світі він був відомий на прізвисько Граф.

Одного ранку Ластіг сидів у кафе, пив каву та гортав газету. Зовсім нічого цікавого: лише нудна політика та дешеві скандали, ремонту потребує Ейфелева вежа… Стоп! Фахівці вважають, що відремонтувати може не вдасться і тоді доведеться зносити! .. Так народилася зухвала ідея.

Ластіг народився в 1890 році в чеському місті Хостіна. До моменту закінчення середньої школи він вже вільно говорив на п’яти мовах – чеською, англійською, французькою, німецькою та італійською. Продовж він навчання, далеко б пішов, обдарований був хлопчик. Але навчання його не цікавило. Його найбільше привертали дві речі – гра і гроші. Причому гра – сильніше, ніж гроші. А ще, як з’ясувалося трохи пізніше, людські слабкості і пристрасті. Грі на них Ластіг присвятив все своє бурхливе і ефектне життя. Відразу по закінченні школи він пішов з дому і відправився подорожувати по Європі.

Після кількох арештів за дрібні витівки і незліченні зміни місць проживання Віктор Ластіг влаштувався, звичайно ж, в Парижі – культурному, а головне, гральному центрі Європи того часу. Якраз в середині 20-х в Парижі розгортається знаменитий гральний Грецький синдикат, який незабаром перетвориться на найбільшу гральну імперію світу. Тут в ті роки постійно грають російські емігранти Владислав Ходасевич і Георгій Адамович. Грають часто по-крупному.

У Парижі Ластіг досконало опанував покером і бриджем, перетворившись на класного гравця. Він так опанував в ці ігри, що вони забезпечували йому цілком пристойне існування. Респектабельний, із чудовою посмішкою, в костюмах від найкращих кравців світової моди, Ластіг заводив свої знайомства з жертвами у фешенебельних ресторанах, в театрах, на бігах, на виставках та концертах.

Він стає постійним пасажиром трансатлантичних пароплавних рейсів. Роз’їжджаючи з Європи в Америку і назад в каюті люкс, Ластіг “розважає” грою тупуватих і азартних американців, аристократів і нових європейців, які розбагатіли після Першої світової війни на будівельних підрядах і біржових угодах.

Надути їх, обвести навколо пальця – для Ластіга було вищою насолодою. Нові багатії – люди хитрі, витончені, сильні і агресивні, – таких на полові не провести. Але слабкості є у всіх. Головна слабкість цих людей – пристрасть до наживи і ризику. Але по частині цих талантів рівних Ластігу не було.

Будь-яка гра, будь-яке шахрайство були для Ластіга не тільки і не стільки комерційним підприємством, скільки роботою режисера і актора одночасно. Обдурювання приваблювало його не тільки тим, що приносило непогані доходи; воно давало ні з чим не порівнянне відчуття переваги над жертвою. Кому подобається полювання, той знає, про що йде мова .

Ластіг, прочитав в газеті замітку що потребує ремонту національна гордість Франції і прийшла в голову одна з найгеніальніших афер століття. Вискочивши дощовим весняним ранком 1922 року з кафе, він уже знав, що потрібно робити. Це було осяяння! Він продасть Ейфелеву вежу!

Було йому тоді 32 роки. Вежі – тільки на один рік більше. Вони ж так підходили один одному. Про мотиви цієї затії можна тільки здогадуватися. Може бути, Віктор Ластіг програв (що робити, і так бувало). Або закохався. А може бути, це була лише чергова партія в нескінченній гонці за ризиком і удачею природженого авантюриста і професійного гравця.

Від імені високопоставленого чиновника він послав запрошення на урядових бланках ряду найзаможніших сталеливарних магнатів Європи, й запропонував їм взяти участь в обговоренні подальшої долі Ейфелевої вежі. Для зустрічі зняв люксовий номер в найдорожчому готелі Парижа.

– Панове! Напевно, немає необхідності зайвий раз підкреслювати конфіденційність нашої зустрічі. Є рішення уряду про демонтаж Ейфелевої вежі – занадто великі витрати на ремонт. Але преса! Уявляєте, який галас влаштують патріоти! Національний символ Франції і все таке … Резонанс буде величезним і дасть занадто сильні козирі в руки опозиції … Одним словом, я уповноважений оголосити тендер.

Ділки зосередились,затамувавши подих: адже загальна вага вежі рівнялась близько 9-ти тисячам тонн, вага одних металевих конструкцій – десь 7,3 тисячі тонн. Причому стартова ціна, що була пропонована урядом, була нижче від вартості металобрухту. Про такого дарунка долі можна було лише мріяти. Ластіг їм запропонував контракт на тендерній основі. Ще раз акцентувавши увагу на тому, що діяти потрібно лише в обстановці найсуворішої конфеденційності.“Для об’єктивності” він приймав заявки в запечатаних конвертах.

Ніхто не мав права порушувати обітницю мовчання до самого початку демонтажу, що повинен був трапитися зненацька, в день, призначений урядом після підведенних підсумків конкурсу, – щоби поставити громадськість перед фактом.

За бесідою з комерсантами Ластіг зробив ще один надзвичайно потужний психологічний хід. Він тонко натякнув на незаможність “скромного державного службовця”, а після, вже по ходу прийому заявок, зображуючи повну невинність, отримував хабарі від самих “кмітливих” претендентів (отримав практично з усіх). Чим зайвий раз переконав магнатів в реальності пропозиції і розвіяв останні сумніви у серйозності заходу.

Потім серед “конкурсантів” Ластіг вибрав саму вигідну за ціною пропозицію та видав щасливому переможцю тендера фальшиву ліцензію на повний демонтаж вежі й взяв з нього чек на $ 50 тисяч. На ті часи значні гроші (виходячи з нинішніх цін на металобрухт, ця сума зараз була б як мінімум в разів тридцять-сорок більше).

В зазначений у «документі» день представник переможця тендера на чолі монтажної бригади з’явився біля Ейфелевої вежі і пред’явив урядову постанову з гербом та печатками на папері. Печатки виглядали як справжні – адміністрація та охорона башти були розгублені: ніяких розпоряджень від вищих інстанцій не надходило. А документи, що пред’явлені дійсно виглядали досить правдоподібно.З’ясування зайняло певний час. А скандал після короткого розгляду тихо зам’яли. Ніхто не був зацікавлений у розголосу, не виключаючи і потерпілих.

Чек на $ 50 000 Ластіг перевів у готівку у Відні – задовго до початку “демонтажу” і тут же відправився в Сполучені Штати, де наприкінці 20-х років провернув ще кілька зухвалих афер в Нью-Йорку та Чикаго. Історія зберегла один з його американських сюжетів, що межує майже з безглуздям, проте, як і всі його афери, заснований на тонкому розрахунку й знанні психології «клієнта». Але цього разу потерпілим від його афери був знаменитий гангстер Аль Капоне.

Тоді були часи сухого закону та золотого століття бутлеггера. Аль Капоне був серед них найщасливішим, найкривавішим і самим нещадним. З відомим американським ганстером Ластіг зустрівся у Чикаго та запропонував йому частку в своїй новій справі. Від Капоне необхідно було $ 50 тисяч, які Ластіг за 2 місяці обіцяв подвоїти. Капоне був підозрілим і обережним проте відрахував п’ятдесят тисячедоларових банкнот і, передаючи їх Ластігу, сказав погрозливо: “Ну, Граф, дивись, подвоюй суму”. Ластіг ствердно кивнув.

Рівно за 60 днів він повернувся до Чикаго. “Висловлюю свої вибачення, містер Капоне, але мій план провалився і я лишився в дурнях “. Він дістав з валізи $ 50 тисяч дрібними купюрами (ніби зібраними на паперті) і повернув їх Капоне промовивши: “Ось, сер, це ваші гроші, все до копійки. Було не легко зібрати їх, щоб повернути вам. Я вельми жалкую “. – Так ти чесний, чорт забирай! – Вигукнув Капоне. – Якщо ти на мілині, тоді візьми п’ятірку. Відрахував п’ять тисяч і простягнув Ластіг. Ластіг подякував не моргнувши, взяв гроші і пішов (за два місяці він вже вигідно прокрутив отримані від Капоне 50 тисяч). Важко сказати, чого було більше в історії з Капоне: спраги наживи, бажання перевірити свій артистичний дар або любові до смертельному ризику. Великий Аль міг би й не пробачити таких витівок по відношенню до себе …

В середині тридцятих років Ластіг знову повернувся до Парижу та вдруге продав Ейфелеву вежу. Цього разу – вже за 75 тисяч доларів. Нічого не поробиш – інфляція. У передвоєнній Європі був високий попит на метал … І вкотре афера зійшла йому з рук. Ластіг спокійно повернувся в США. Там у віці сорока п’яти років він був заарештований та засуджений до 20 років в’язниці. А на волю Віктору Ластігу вийти вже не судилося. У 1947 році від запалення легенів він помер у в’язниці і був похований у загальній могилі.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *