Сім чудес світу

Сім чудес світу

Чому саме Сім чудес світу, а не 9 або 12? Все впирається в магічні властивості цифри 7. У стародавні часи вважалося, що сімка є найдосконалішим і закінченим числом. Тому з усіх найбільших архітектурних пам’яток старовини до чудес віднесли лише маленьку їх дещицю.

У I столітті до н. е. жив грецький історик Страбон. Саме він і склав остаточний список, який до цього мав безліч найрізноманітніших варіантів, починаючи з часів Геродота, що жив в V столітті до н. е. Список Страбона пережив 2000 років. За весь цей час він жодного разу ніким не оспорювався.

Реклама

Храм Артеміди

Хто така Артеміда? Це завжди юна богиня полювання і родючості. Вона уособлювала жіночу чистоту і цнотливість. Саме у неї стародавні гречанки просили допомоги при пологах і щастя в шлюбі. Її шанували на всій території Балканського півострова і західному узбережжі Малої Азії. Популярність вічно молодої богині була величезною. По давньогрецькій міфології вона була зачата від любовного зв’язку Зевса і богині Літо. Остання мала статус коханки поза шлюбом, в той час як дружиною громовержця вважалася горда Гера. Вона чинила багато перешкод своїй суперниці і навіть намагалася перешкодити тій народити. Але Літо все ж привела на світ двох дітей від Зевса. Народилися вони в один день: брат і сестра – близнюки. Це були Артеміда і Аполлон.

Артеміда народилася на годину раніше, тому вважалася старшою сестрою. Саме їй сентиментальні стародавні греки і спорудили величезний храм з чистого білого мармуру. Споруджений він був у місті Ефесі в першій половині VI століття до н. е. У той час ці землі належали Лідії. Досить великій державі, яка займала майже половину території Малої Азії. У ній царював цар Крез. Він вважався найбагатшим владикою в той час. З його ім’ям пов’язана приказка: «Багатий, як Крез». Цар і виділив гроші з казни на будівництво величезного храму. У довжину той досягав 100 метрів, у висоту 18 метрів. Його ширина складала 50 метрів. Мармурових колон налічувалося 127. Вони підтримували дах. Як виглядала скульптура самої Артеміди – невідомо. Згідно з переказами зробили її зі слонової кістки, а сандалі богині виготовили з чистого золота. Бивні слонів довго відмочували в оцті, поки кістка не ставала м’якою. Потім кожен бивень розшаровували на безліч тонких смужок і надавали їм потрібну форму. На повітрі смужки тверднули і знову набували властивості слонової кістки. Так і була створена скульптура, про красу якої можна лише здогадуватися.

Реклама

Архітектором храму вважається грек Херсифрон. Будівництво зайняло кілька десятків років. Закінчували роботи вже інші люди. У літописах згадуються імена Пеон і Деметрій. Велична споруда радувала людей більше ста років. Але в 356 році до н. е. в ніч, коли народився Олександр Македонський, храм Артеміди підпалили. Здійснив це святотатство якийсь Герострат. Він був громадянином міста Ефеса, а за віком був зовсім молодою людиною. Його схопили і жорстоко катували. Під тортурами Герострат зізнався, що підпалив храм заради слави. Він хотів, щоб його ім’я залишилося жити у віках. Цією людиною рухало честолюбство, і жерці спробували зробити все можливе, щоб Герострата забули. У всіх містах Середземномор’я було заборонено називати це ім’я під страхом жорстокого покарання. Давньогрецький історик Феопомп, сучасник тих далеких подій, згадав прокляте усіма ім’я у своїх роботах. Згодом Страбон ознайомився з ними, і також назвав палія по імені. Таким чином, Герострата не забули. Він добре знаний і в наші дні, будучи символом хворого честолюбства, що межує з безумством.

Згорілий храм Артеміди відновили. Активну участь у цьому взяв Олександр Македонський. Він виділив гроші, знайшов хорошого архітектора. Ним виявився Хейрократ. Але нова будова, звичайно, була вже гіршою за стару. Вона поступалася в розмірах, а мармур поєднувався з каменем. У скульптури зникли з ніг золоті сандалі. Жовтий метал замінили слоновою кісткою. У III столітті вже нашої ери найбільше творіння людських рук розграбували готи. Храм після цього прийшов в запустіння. У IV столітті його зруйнували і побудували християнську церкву. Мармур весь розікрали для особистих потреб, а колони, що залишилися, обрушилися. Зникли всі сліди колись величезної споруди.

У 1869 році англійський археолог Вуд виявив фундамент храму Артеміди. Вдалося зібрати з уламків і відновити одну колону. У наші дні лише вона нагадує про колишню велич одного з Семи чудес світу.

Висячі сади Семіраміди

Висячі сади Семіраміди також входять до переліку Семи чудес світу. Знаходилося це архітектурне творіння в місті Вавилоні, а створено було за часів правління царя Навуходоносора II. Правив він вавилонським царством з 605 по 562 рік до н. е. Висячі сади згадує тільки Страбон. Більше жоден древній історик не написав про них ні слова. Існували вони насправді чи ні – сказати важко. У наші дні немає, не те що садів, але й самого Вавилона. Після смерті Олександра Македонського місто дуже швидко занепало. Знаходилося воно в 110 км на південь від Багдада і 1500 років вважалося одним з найкрасивіших і найбільших міст Стародавнього світу. Сади же розташовувалися на території царського палацу поруч з річкою Євфрат.

Реклама

Як описує Страбон, створили їх за наказом царя після перемоги над Ассирією. Навуходоносор II уклав союз з Мідією – державою, розташованою між Межиріччям і Каспійським морем – і одружився на дочці мідійського царя. Звали дівчину Амітіс. Але величезне місто не припало до серця молодій дружині. Воно було порошним, галасливим і нічим не нагадувало потопаючу в зелені Мідію. Амітіс затужила за батьківщиною. І тоді всемогутній цар розпорядився створити чудові сади і посадити в них зелені рослини з тих місць, де пройшли юні роки його дружини. Наказ владики було виконано.

Ми не знаємо ні імені архітектора, ні часу, скільки зводився архітектурний шедевр. Відомо лише сам устрій садів, а також ті технічні засоби, за допомогою яких здійснювалося поливання зелених насаджень. Високо над землею розташовувалася 4-х ступінчаста піраміда. Утримувалася вона за допомогою колон, вкопаних в грунт. Висота колон становила 20 метрів. На такій висоті від землі перебувала сама нижча із ступенів. Кожна з них представляла собою широку платформу. Підлогу устеляв очерет. На нього було покладено товстий шар родючої землі. Саме в нього і садили квіти, чагарники і дерева, привезені з Мідії. З боку піраміда нагадувала собою величезний зелений пагорб серед піщаної рівнини, на якій і стояло місто Вавилон. Вода надходила з вод Євфрату на саму верхню піраміду за допомогою ручних насосів. При цьому були задіяні сотні рабів. Вони цілодобово качали воду, а та текла по трубах, захованих в колонах. На самій піраміді будівельники зробили штучні русла струмків. Вода, дзюркочучи, збігала по ним вниз до першого ярусу. Так здійснювалося поливання рослин.

Сади Семіраміди представляли собою грандіозну споруду, як в архітектурному, так і технічному плані. З урахуванням дешевого рабської праці в той далекий час цілком можливо було звести такий будівельний шедевр. Незрозуміло лише одне – чому сади називалися ім’ям ассірійської цариці? Причому Семіраміда була не історичною особою, а міфологічною. Її прообразом була ассірійська цариця Шаммурамат. Вона жила в IX столітті до н. е. і правила сильною військовою державою. Але яке відношення ця жінка мала до Вавилону? Висячі сади простіше було б назвати садами Вавилона або садами Навуходоносора, але вони отримали зовсім іншу назву з волі давньогрецького історика Страбона. Як би там не було, але в 539 році до н. е. могутня держава впала. Її підкорили Ахеменіди, і створили величезну Перську імперію. Їх столицею спочатку було місто Пасаргад при Кірі Великому, а потім цей статус отримало місто Персеполь при Дарії I. Вавилон залишився не при справах, а стало бути, і царський палац разом з садами Семіраміди занепав. Дуже рідко перські царі відвідували колись велике місто. Зелену рослинність перестали поливати, і вона засохла. Палац спорожнів і занепав. Життя в нього вдихнув Олександр Македонський, який зробив Вавилон столицею своєї імперії в IV столітті до н. е. Але благополучний період тривав всього кілька років. Великий завойовник помер в кімнаті, яка знаходилася саме під самим нижнім ярусом колись висячих садів. Після цього не тільки сади, а й усе місто стрімко занепало.

Минуло 2,5 тисячі років. Природно, що ніяких слідів від одного з Семи чудес світу не залишилося. Про висячі сади нагадує лише рукопис Страбона. Але його оповідання швидше схоже на красиву казку, ніж на історичну правду. Втім, будь-яка казка може стати бувальщиною. Доказів цьому в історії дуже багато.

Мавзолей у Галікарнасі

Сім чудес світу нерозривно пов’язані з мавзолеєм в Галікарнасі. Галікарнас – це місто в історичній області Карії. Знаходилося воно на узбережжі Середземного моря в південно-західній частині Малої Азії. У наші дні на місці Галикарнаса розташовується турецьке місто Бодрум. А в IV столітті до н. е. в цих місцях перебувала сатрапія Ахеменідів. Саме нею і управляв цар Мавсол (377-353 до н. Е.). Він хоч і вважався сатрапом, але ніякого гніту з боку перських владик не відчував. Це дало цареві можливість накопичити незліченні багатства, збираючи величезну данину зі своїх підданих.

Але куди подіти гроші? Ось Мавсол і вирішив побудувати собі гігантський надгробний пам’ятник. У цьому його гаряче підтримала дружина і рідна сестра Артемісія. У той час інцест був широко поширений серед царюючих династій. Вважалося просто немислимим змішувати свою «напівбожественну» кров з кров’ю нижчої якості. Тому рідні братися і сестри поєднувалися шлюбом. Іноді це позначалося фатально на дітях, і династія вироджувалася. Але частенько бувало навпаки. Кровозмішення ніяк не впливало на здоров’я владик, а на світ з’являлося здорове і міцне потомство. Мабуть Мавсол з Артемісіею належали як раз до такої групи людей. Вони були абсолютно здорові, хіба що надмірно пихаті. Але це властиво більшості сильних світу цього і не має ніякого зв’язку з кровними шлюбами.

Зведення мавзолею почалося в останні роки життя Мавсола. Після його смерті роботами керувала Артемісія. На зведення гробниці були залучені найвідоміші в той час архітектори і скульптори. Це Пифей – блискучий архітектор, що поєднує в собі талант скульптора. Леохар – скульптор, став надалі придворним скульптором при дворі Олександра Македонського. Саме він створив статую Аполлона Бельведерського – найдосконаліше людське тіло, в якому були ідеально дотримані всі пропорції. Слід згадати і знаменитого скульптора Скопаса. Він досяг досконалості у створенні мармурових скульптур. Причому Скопас першим став зображати душевний стан своїх творінь. Це підкреслювали насуплені лоб, зморшки, губи. Ось така талановита команда працювала над створенням мавзолею в Галікарнасі. Природно, спорудження вийшло величним. Це була майже квадратне будова, складена з обпаленої цегли і облицьована мармуром. Довжина його становила 38 метрів, ширина – 32 метри. У висоту архітектурний шедевр досягав 40 метрів. Підставою був величезний прямокутник. Зверху розташовувалися скульптури в кількості 400 штук. За скульптурами височіли 39 колон. Їх висота досягала 11 метрів. Вони оточували периптер – усипальницю. Дахом служила піраміда. Вона мала ступінчасту форму. Ступенів всього нараховувалося 24. Всю цю пишноту вінчала квадрига. Представляла вона собою мармурову колісницю, запряжену четвіркою коней. У колісниці знаходилися скульптури Мавсола й Артемісії. У висоту квадрига досягала 6 метрів. Таким чином, повна висота мавзолею становила 46 метрів.

Ця будова нічим не походила на архітектурні споруди того часу. Тому його назвали по імені Мавсола – мавсолеем. Згодом назва дещо видозмінилася. У наш час подібні споруди називають мавзолеями.

Мавзолей у Галікарнасі простояв 1800 років. У XIII столітті його зруйнував наймогутніший землетрус. Через 200 років будівельний матеріал споруди використовували лицарі Мальтійського ордена для зведення оборонної споруди – фортеці св. Петра. У середині XIX століття руїни досліджували вчені з Англії. Вони склали кілька варіантів первісного вигляду мавзолею. Який з них в точності збігається з дійсним – сказати дуже складно.

Статуя Зевса в Олімпії

Олімпія – це найбільше історичне місце, розташоване на північному заході Пелопоннесу. Воно поєднувало в собі місто й святиню. Саме в ньому з 776 року до н. е. по 394 рік н. е. кожні 4 роки проводили Олімпійські ігри. Вони охопили величезний історичний період довжиною більш ніж в 1000 років. У своєму спортивному мистецтві змагалися спочатку стародавні греки, а потім і древні римляни. Олімпійських чемпіонів шанували майже як богів, а головним покровителем олімпіад вважався Зевс.

Ігри проходили одні за іншими, а величного храму, присвяченого громовержцеві, не було. Лише на початку V століття до н. е. стародавні греки нарешті вирішили звести храм поруч з місцем, де проходили Олімпійські ігри. Побудували споруду в середині V століття до н. е. досить швидко. На все про все пішло 10 років. Побудували храм з білого мармуроподібного вапнякв, а зверху нанесли мармурову штукатурку. Довжина будови становила 66 метрів. Ширина дорівнювала 27 метрам. А у висоту храм досягав 18 метрів. Будова була по істині величною, але їй не вистачало найголовнішого – статуї Зевса. Цілих 20 років храм стояв без громовержця. Нарешті люди зібрали гроші і запросили в Олімпію відомого скульптора Фідія. У першу чергу той був примітний тим, що був другом Перікла – батька афінської демократії.

Статую ліпили не в самому храмі. Для її створення побудували спеціальну майстерню, висота якої в точності відповідала висоті храму. У ній Фідій і створив свій шедевр, що став одним з Семи чудес світу. Як потім затягували статую в храм – невідомо. Можливо, конструкція була розбірна, і її заносили по частинах. З даного питання Страбон та інші історики стародавності не дають ніякої інформації. Так що залишимо це питання без відповіді.

Статуя Зевса в Олімпії досягала заввишки 12 метрів і зображала громовержця, що сидить на троні. Фігура була зроблена зі слонової кістки. На голові бога спочивав вінок із золота. Права рука небожителя тримала Ніку (богиня перемоги). Ліва рука стискала скіпетр, на якому сидів золотий орел. Ноги Зевса скульптор взув в золоті сандалі, а на плащі бога зобразив тварин і квіти.

Основним матеріалом трону був мармур. У видимих ??місцях його покривало червоне дерево, прикрашене золотом. Біля ніжок «танцювали» Ніки. Всього їх налічувалося 16 – по 4 на кожну ніжку. Прямо перед статуєю знаходився прямокутний басейн, наповнений водою. У неї наливали оливкову олію, і вона утворювала тонку плівку на поверхні рідини. Сонячне світло падало на плівку, відбивалося і висвітлювало верхню частину скульптури. Складалося враження, що статуя випромінює сяйво. Цей оптичний ефект приводив людей у ??стан повного захоплення.

Храм і статуя Зевса в Олімпії сильно постраждали під час сильного землетрусу в II столітті до н. е. Після цього найбільше спорудження відреставрували, але в IV столітті н. е. його закрили християни. Їм не потрібні були язичницькі культи. Спорудження поступово розікрали на особисті потреби. Золоті деталі скульптури зникли в першу чергу.

На самому початку V століття все, що залишилося від статуї, перевезли до Константинополя. Де там зберігали історичну цінність – неясно. Але наприкінці п’ятого сторіччя одна з найбільших скульптур людської цивілізації згоріла під час пожежі. Що за пожежа, в якому храмі вона була – про це немає жодної інформації.

Колос Родоський

Сім чудес світу і Колос Родоський – нерозривне ціле. Представляв собою цей шедевр величезну статую з бронзи, яка, як стверджують легенди, височіла прямо біля входу в бухту портового міста Родосу. Передумовою для створення величезної споруди послужила війна. У 305 році до н. е. місто обложили македонські війська. Цілий рік жителі Родосу відбивали атаки загарбників. Ті були численні й мали на озброєнні облогові знаряддя. Але городяни вистояли. Ворог з ганьбою відступив.

Мужні захисники приписали перемогу не тільки своїй стійкості, а й допомозі Геліоса – бога Сонця. Люди вирішили, що без нього вони б не змогли перемогти македонян. Відповідно до традицій небожителя необхідно віддячити. І городяни вирішили побудувати величезну статую бога. Запросили грецького скульптора Хареса. Той і спорудив величезну статую, що отримала назву Колос Родоський. Її зведення почалося в самому початку III століття і тривало 12 років. Закінчилися всі роботи орієнтовно в 280 році до н. е.

Споруда була грандіозною. Висота статуї становила близько 30-35 метрів. Каркас зробили із заліза, глини та каменю, а зверху покрили бронзою. Бог Сонця Геліос стояв на мармуровому постаменті, висота якого досягала 5 метрів. На голові небожителя знаходився вінець з променями. Скільки було променів – невідомо. З урахуванням постаменту споруда сягала у висоту не менше 36-38 метрів.

Але люди не довго милувалися богом Сонця. Минуло 60 років, і потужний землетрус струсонув прибережні землі острова Родос. Підземні поштовхи позначилися на Колосі Родоському найсумнішим чином. Гігантська статуя підломилися в колінах і звалилася прямо на житлові споруди. При цьому було зруйновано кілька будинків.

Купа з каменів, бронзи і заліза лежала на землі дуже довго. Спочатку люди хотіли підняти статую, але вона була така величезна, що ініціатори, зрештою, відмовилися від своєї затії. Як результат, матеріал почали поступово розтягувати. Як свідчать перекази, останні камені, що залишилися від Колоса, забрали в X столітті.

З будівництвом і руйнуванням все зрозуміло. Але досі немає відповіді на одне з найважливіших питань – де конкретно стояв Колос Родоський?

Багато істориків, які й в очі не бачили величезну статую, стверджують, що вона знаходилася прямо біля входу в бухту. Тобто кораблі пропливали повз неї. У Середні століття існувала думка, що Колос спирався ногами на два протилежні береги, а суда потрапляли в бухту, минаючи простір між ногами. Все це мало схоже на правду. Як вже говорилося, статую зводили 12 років. При цьому навколо неї зробили насип із землі. Піднімався увись Колос, збільшувалася і висота насипу. Потім всю землю прибрали, а майданчик розрівняли. Зрозуміло, що якби такі роботи організували в бухті, то повністю паралізували б її на термін більше 10 років. А адже місто Родос було одним з найважливіших торгових центрів Стародавнього світу.

Отже, гігантська статуя бога Сонця стояла не у входу в бухту. А де ж тоді? Існує два найбільш вірогідних місця, здатних прийняти на свою площу величну споруду. Це фортеця св. Миколая та храм Геліоса.

Фортеця в наші дні знаходиться в кінці молу, спорудження якого датується античною епохою. Цілком можна припустити, що в III столітті до н. е. на цьому місці і стояв Колос Родоський. Але є одне маленьке «але». Древні історики стверджували, що коли статуя впала, вона зруйнувала житлові будинки. На молу таких ніколи не було. Стало бути, величезна споруда стояла в іншому місці.

Ідеальною ділянкою землі вважається храм Геліоса. Він знаходився на пагорбі в глибині міста. У наші дні це вулиця Лицарів Іоаннитів. На ній розташовується палац Великих магістрів. Раніше тут височіла фортеця, побудована візантійцями. А от якраз тут і стояв храм бога Сонця, який вважався покровителем міста. Поруч з ним Харес і встановив величезну статую. Вона була чудово видною з моря. Навколо неї стояли житлові споруди. Під час землетрусу, коли Колос впав, він зруйнував частину житлових будинків. Тобто дане місце повністю співпадає з тими описами, які викладали в своїх працях стародавні історики.

Олександрійський маяк

Олександрійський маяк був найбільшою спорудою Стародавнього світу. Він простояв 16 століть і по праву вважається одним з Семи чудес світу. Спорудили його в III столітті до н. е. під час правління династії Птолемеїв.

Будівництву маяка передувало виникнення міста Олександрії в дельті річки Нілу. Заснував його Олександр Македонський в 332 році до н. е. Після смерті великого завойовника владу в Єгипті взяв у свої руки Птолемей Лаг – один з воєначальників Олександра Великого.

Ця людина безсумнівно володіла великим розумом. Він став ініціатором Олександрійської бібліотеки і наказав побудувати величезний маяк поблизу міста. Величну споруду моряки повинні були бачити за багато десятків кілометрів. Тобто за задумом правителя маяк в першу чергу зобов’язаний був служити орієнтиром для мореплавців. Навіть у наші дні берег Олександрії не можливо було б побачити з моря, якби не висотні будинки. Аналогічна ситуація спостерігалася і в давні часи. Екіпажі суден могли б тиждень шукати місто. Тому будівництво маяка було життєво необхідним завданням.

Спорудили величезну споруду на острові Форосі, а з берегом його з’єднали рукотворним насипом (дамбою). Довжина дамби становила 1,3 км. На її спорудження пішло близько 15 років. Сам же Олександрійський маяк звели за 5 років. Архітектором був Сострат Кнідський. Заробив маяк в 280 році до н. е. вже при сині Птолемея Лага Птолемеї II.

Що ж являло собою найбільше архітектурне творіння? Це 3 кам’яні башти, поставлені одна на іншу. Нижня вежа спочивала на червоному Асуанському граніті. Саме ж спорудження було зроблено з вапняку і облицьоване білим мармуром. Нижня вежа мала чотирикутну форму і досягала заввишки 60 метрів. Довжина кожної сторони становила 30 метрів. По краях вежі стояли статуї Тритона – сина Посейдона і Амфітрити. Середня вежа була восьмикутньою. Її висота становила 40 метрів. Верхня вежа форму мала круглу. Вінчав її куполоподібний дах. На ньому височіла зроблена з бронзи статуя Посейдона. Це давньогрецький бог морів. Купол тримався на восьми колонах.

Вся висота споруди досягала 130-140 метрів. Але деякі історики називають іншу цифру. Вони наполягають на висоті 180 метрів. У наші дні важко щось стверджувати з цього питання. Ясно тільки одне – маяк був значно вище 100 метрів. На верхній вежі вночі запалювали вогонь, а вдень здіймався стовп диму. Обслуговуючий персонал налічував сотні людей. Це було ціле виробництво. Але воно вартувало тих грошей, які в нього вкладали. Адже, завдяки маяку, торгові судна безпроблемно потрапляли в олександрійський порт. А це мито, товарообіг, а отже, і прибуток, причому дуже значний.

Олександрійський маяк справно виконував свої функції аж до 956 року, коли стався сильний землетрус. Руйнування були значними, але величну споруду відремонтували. Наступний землетрус трапився вже в XIV столітті. Він знищив маяк повністю і перетворив його на руїни.

Але свої безпосередні функції величезна споруда перестала виконувати ще в XI столітті. Справа ж полягала в тому, що кораблі перестали заходити в бухту, бо її затягнуло мулом. В кінці XV століття руїни великого рукотворного творіння послужили матеріалом для будівництва турецької фортеці. В даний час це місце використовують єгипетські збройні сили для своїх потреб.

Великі піраміди в Гізі

Це єдині споруди з Семи чудес світу, що дійшли до наших днів. Звичайно, вигляд у них досить непрезентабельний, але треба враховувати, що пройшло 45 століть, а це величезний термін навіть за історичними мірками.

До чудес світу відносяться 3 піраміди. Піраміда Хеопса, піраміда Хефрена і дуже скромна на вигляд піраміда Мікеріна. Власне, дивом вважається не кожна піраміда окремо, а весь комплекс. Він вражає своїми розмірами і викликає безліч суперечок з приводу способів будівництва величних споруд.

Деякі дослідники дотримуються думки, що комплекс побудувала якась інша, більш розвинена цивілізація. Мотивують вони це тим, що технологія обробки кам’яних блоків не відповідає тим технічним досягненням, які існували 45 століть тому.

Величний комплекс розташовується на плато Гіза і знаходиться в 25 км від центру Каїра. Найбільшою є піраміда Хеопса. Її первісна висота становила 146 метрів. На сьогоднішній день вона дорівнює 138 метрам.

Піраміда Хефрена мала первинну висоту 143 метра. Сьогодні в наявності налічується 136 метрів. Тобто вона незначно поступається усипальниці фараона Хеопса. Піраміда Мікеріна – це малятко по-порівнянні зі своїми більш величними побратимами. Її первісна висота становила 65 метрів. Зараз спостерігається лише 62 метра.

Куди ж поділися верхівки єгипетських споруд? Кожну з них вінчав пірамідіон. Це мініатюрна пірамідка. Відповідно з переказами всі 3 пірамідіони були зроблені з чистого золота. Тому неважко припустити, що їх просто вкрали. За 45 століть знайшлися відчайдушні голови, які не злякалися величезної висоти. Але, швидше за все, ці конструкції робилися з граніту, шліфувалися і покривалися позолотою. Хоча, хто його знає, цілком можна припустити, що вони на всі 100% складалися з жовтого металу.

Зверху загострені кам’яні конструкції були облицьовані плитами з білого вапняку. На сьогоднішній день весь цей матеріал розкрадений. Його розтягнули жителі Каїра на будівництво своїх будинків. Тільки на самій вершині піраміди Хефрена залишилися жалюгідні залишки колись розкішного облицювання.

Як же будувалися ці величезні споруди? Тут – скільки людей, стільки й думок. Передбачається, що кам’яні блоки, вагою 2-3 тонни, затягували на верх по пандусу (земляному насипу). Але ось що являв собою цей пандус – можна тільки гадати.

Уявімо собі висоту в 140 метрів. На неї потрібно затягнути кам’яний блок в 3 тонни. Стало бути, насип повинен мати таку ж висоту з мінімальним кутом нахилу, рівним приблизно 7 градусам. І яка ж у нього могла бути довжина? Тобто розміри пандуса перевершували розміри споруджуваної конструкції. Насип будівельники могли зробити і не прямий. Він, наприклад, обгинав піраміду по периметру. Але в кожному разі його розміри вражали, а через величезний земельний пагорб усипальницю просто не було видно. Все це видається занадто громіздким, незручним, незграбним, і навряд чи мало місце насправді.

Існує безліч інших припущень, але всі вони грішать серйозними вадами. Таким чином, можна зробити висновок, що сучасна історія не знає, як побудували Великі піраміди в Гізі. Прикро, але це факт. Не знає також історія, які технології застосовувалися при обробці кам’яних блоків. Всі вони ідеально підігнані один до одного і мають абсолютно рівні поверхні. Так що одні загадки та питання – відповідей на які немає.

Інші піраміди Стародавнього Єгипту, хоча і були зведені значно пізніше, будувалися за примітивними технологіями. Вони збиралися з погано оброблених каменів і обпалених цеглин, які зв’язувалися між собою розчином. Тут все пояснюється просто і легко. У наші дні ці рукотворні творіння виглядають, як безформні купи, і нічим не нагадують величні споруди.

Хочеться звернути увагу ще на одну дивну деталь. Піраміда – це усипальниця фараона. Але, наприклад, в тій же піраміді Хеопса не знайдено мумію грізного правителя. По-всій видимості її взагалі там ніколи не було.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *