Фінські агітаційні листівки часів радянсько-фінської війни

Фінські агітаційні листівки часів радянсько-фінської війни

Вашій увазі підбірка фінських агітаційних листівок часів радянсько-фінської війни.

“Величезний могутній Радянський Союз здобув перемогу в цьому змаганні, а маленька хоробра Фінляндія зайняла почесне друге місце” – фінська приказка.

50 років радянська влада стверджувала, що в 1939 році Фінляндія напала на Радянський Союз. І це не піддавалося сумніву переважною більшістю радянських громадян. Ну напала одна країна із населенням 3,5 мільйона на іншу, з населенням 180 мільйонів, ну і що тут такого?

Коли радянська влада «постаріла», громадяни дізналися, що виявляється не Фінляндія напала на СРСР, а навпаки.

Час початку сухопутної операції проти Фінляндії було вибрано ідеально. Радянське командування резонно розраховувало, що в цей час грунт буде схоплений морозами, численні фінські озера, річки, болота покриються льодом. І при цьому сніговий покрив ще буде невеликий. Таким чином, це повинно було дозволити широко застосувати численні радянські танки і доставляти в зону бойових дій артилерію і припаси.

Максимальна тривалість війни була твердо визначена: 12 днів. Тобто передбачалося, що “звільнення” Фінляндії буде справою не важкою.

Для таких розрахунків у більшовиків були певні підстави. Фінська армія технічно і матеріально не була готова до серйозної війни.
Фіни розраховували малими силами обороняти свій кордон, сподіваючись на непрохідність боліт, лісів і численні водні перешкоди. Тодішній прем’єр-міністр Фінляндії Каяндер волів більше витрачати бюджетних коштів на освіту та медицину, ніж на оборону. Тому у фінської армії не тільки не було танків і майже не було авіації і артилерії, не було достатньої кількості боєприпасів, навіть не було запасів обмундирування на випадок мобілізації.

У серпні 1939 у Фінляндії проводилися військові навчання, було задіяно близько 100 тисяч резервістів. Більшість з них носили свій цивільний одяг. Після параду фінських військ, фінський прем’єр Каяндер виголосив промову, в якій серед іншого сказав:

Ми горді тим фактом, що у нас немає маси зброї, іржавіючої в складах, і що наші сховища не забиті гниюючою і пліснявіючою військовою формою. Зате у нас високий рівень життя і чудова система освіти …”
Природа зіграла з більшовиками злий жарт. Замість звичайних в цей час року несильних морозів і невеликого снігу весь перший тиждень грудня денна температура на Карельському перешийку була плюсовою або всього лише нульовою, але при цьому йшли сильні снігопади, що чергувалися з туманами. Радянська артилерія застрявала в багнюці, танки грузли в непомітних болотах і провалювалися крізь тонкий лід озер і річок, авіація не могла прицільно бомбити фінські позиції. Радянські бомбардування житлових районів призвели до небувалої раніше консолідації фінського суспільства. Всі ідеологічні та соціальні чвари були геть забуті. Фінам вдалося боронитися, наносячи великих втрат радянським військам 105 днів. Після чого попросили миру.

В результаті – Фінляндія позбулася значних територій на південному сході і сході країни, одного з найбільших своїх міст – Вііпурі (Виборг), фінам довелося евакуювати з відторгнутих регіонів майже півмільйона людей.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *