Альфред Нобель – торговець смертю

Альфред Нобель – торговець смертю

Мабуть всі ми чули про знамениту Нобелівську премію…

Газети називали його королем динаміту, торговцем смертю, найбагатшим волоцюгою Європи … Він був нещасним мільярдером, який не мав ні любові, ні друзів. Він був геніальним вченим, але його відкриття оберталися бідами для людей. Він був яскравим письменником, поетом-романтиком, диваком і ексцентриком. І крім того – важко хворим, страждаючою людиною.

Смерть – ось головна тема життя Нобеля. Одного разу, вже будучи жахливо багатим і знаменитим, він запропонував королю Швеції план створення Інституту самогубств у розкішному особняку на березі Середземного моря.
– Уявіть, ваша величність, -переконував короля Нобель, – у такому райському місці останні миті нещасних перетворяться на справжнісеньке блаженство: оркестр із найкращих музикантів, сигари, коньяк, прекрасна музика … Ну й миш’як на останок! Монарх був наляканий. Що коїться у душі цього багатія?

З раннього дитинства Нобель страждав тяжкою ядухою. Лікарі говорили батькам, що врятувати його може тільки диво. Альфред рано звик до повної самотності. Замість друзів – книги. Він з захопленням читає Гете, Петрарку, Байрона, а найулюбленішим стає таємничий і похмурий Шеллі. Потім Альфред і сам почне складати вірші. А у вісімнадцять років напише поему «Загадка» про своє безрадісне дитинство.

Коли брат Альфреда, Людвіг, який збирав матеріали з історії сім’ї, попросив того описати своє життя, то почув у відповідь: -Альфред Нобель – бідна напівжива істота. Милосердному доктору слід було б перервати його жалюгідне існування на першому зітханні! Основні чесноти: тримає нігті в чистоті і нікому не буває в тягар. Основні недоліки: відсутність сім’ї, велике терпіння, поганий характер, слабке здоров’я і травлення, але хороший апетит. Одне і єдине бажання: не бути похованим заживо. Найважливіші події в його житті: ніяких …

У 34 роки до Нобеля, який винайшов динаміт, прийшла слава і величезне багатство. Не було тільки самої малості – щастя, здоров’я, любові.

– По можливості я уникаю великих міст, – говорив Нобель. – Життя в містах – це спектакль, від якого з огидою відвертатюся. І тим не менше в 1873 році він переїхав до Парижа, в розкішний особняк на Малахофф-авеню.
Періоди відлюдництва змінювалися грандіозними прийомами. Іноді він міг показати себе приємним і дотепним співрозмовником. А так – важкі депресії і спалахи люті.

Він написав роман «Пан майбутнє», де міркував про ідеальну державу. Монархію Нобель терпіти не міг, оскільки передача влади так само як і грошей, у спадок – надзвичайно шкідливий винахід. Він вважав, що в житті потрібно всього домогтися самому. Але і республіку він теж не любив, оскільки зневажав будь-які вибори. Уявіть, Нобель, «король динаміту» і «торговець смертю», власник акцій безлічі військових підприємств, всерйоз вважав себе пацифістом! Одного разу він навіть брав участь в мирному конгресі, де заявив:
– Мої динамітні заводи швидше покладуть край війні, ніж усі ваші конгреси! У той день, коли дві армії зможуть знищити один одного протягом кількох секунд, цивілізовані нації, охоплені жахом, розпустять свої війська!

Нобель вірив, що мир на Землі потрібно підтримувати виключно за допомогою страху. – Речі, якими я займаюся, жахливі, – говорив Нобель. – Але вони такі цікаві, так досконалі технічно, що стають привабливими подвійно.

А незадовго до смерті Нобель зізнався: – Я працюю зараз над винаходом, який зробить мене диктатором в питаннях війни і миру на всій Землі.

Проживши 18 років в Парижі, Нобель був змушений перебратися в Італію: французька поліція звинуватила його в шпигунстві. Він купив у Сан-Ремо віллу Mio Nido («Моє гніздо»), де влаштував суперсучасну лабораторію. Нобель намагався отримати штучні дорогоцінні камені, працював над удосконаленням телефону, фонографа, ламп розжарювання; конструював літальні апарати, у тому числі бойову ракету – «повітряну торпеду», яка зможе пролетіти чотири кілометри.

І ще один винахід, над яким він трудився з особливим ентузіазмом, – апарат для безболісного самогубства, який стане прототипом електричного стільця
В Італії Нобель продовжував складати прозу, безрадісну, важку: «Я, який не знав щастя в минулому і не той, хто сподівається знайти його в майбутньому, незадоволений собою, абсолютно самотній, без сім’ї, в якій ми існуємо після нашої смерті, без друзів, яким можна було б вилити серце, і ворогів, на яких можна вилити свою жовч … » У дружні, сердечні стосунки між людьми Нобель взагалі не вірив. «Я хочу жити серед дерев і чагарників – воістину мовчазних друзів, що залишають у спокої мої нерви», – писав він.

З юності Нобель панічно боявся жіночого товариства. Але одного разу, заглянувши у салон мадам Дезрі, побачив її дочку, юну датчанку Анну, – і закохався з першого погляду. На жаль, дівчину у нього відбив математик Франц Лемарж – красень, розумник, ловелас. У день їхнього весілля у Альфреда почалася депресія, і кілька місяців він провів у ліжку на межі життя і смерті. А через багато років багато математиків світу дивувалися: як це Нобель у своєму заповіті міг забути про таку важливу науку (адже премія з математики не присуждається)? Так от: він якраз нічого не забув …

Довгі роки Нобель практично не спілкувався з жінками. Але одного разу дав оголошення у газету: «проживаючий у Парижі заможний і високоосвічений літній пан шукає володіючу мовами зрілу даму на посаду секретаря і домоправительки». З листів багатьох претенденток Нобель вибрав один – від 33-річної графині Берти Кінскі, що працювала гувернанткою у Відні. Вони стали листуватися і потім, при зустрічі, відразу сподобалися один одному.

Нобель знав, що у Берти у Відні був пристрасний роман з її вихованцем, але все ж на щось сподівався. Тільки матері Альфред зізнавався: «Я з жахом думаю, що одного разу повернуся додому, а Берти немає». Одного разу Берта дізналася, що її юний коханий Артур задумав покінчити з собою, і кинулася до Відня, залишивши Нобелю коротку записку …
Убитий горем Альфред виїхав до Баден. І там, купуючи свої улюблені орхідеї. розговорився з молоденькою квіткаркою Софі. Гарненька фігурка, наївний погляд … Нобель привіз дівчину до Італії, купив їй розкішну квартиру. Найняв служницю, кухаря, кількох вчителів. Але бідні вчителі, незважаючи на грандіозну платню звільняються один за іншим.
– Ах, мсьє Нобель, – сказав один з них на прощання, – тримаю парі, що голівка мадемуазель годиться тільки для носіння капелюшка!

Нобель подарував своїй «солодкій Софі» віллу з п’ятнадцяти кімнат на престижному австрійському курорті. Дівчина купалася в розкоші…Йому часто натякали, що у Софі є коханці, але він відмовлявся вірити. А та одного разу просто повідомила: у неї буде дитина від угорського офіцера, який давав їй уроки верхової їзди. Тому чи може милий Альфред вдвічі збільшити їй утримання? Нобель одразу ж поклав у банк на ім’я Софі цінні папери, доходи від яких дозволяли вести розкішне життя протягом найближчих двохсот років. Потім Софі, вже будучи заміжньою, багато разів вимагала ще грошей і кожен раз їх отримувала. А коли Нобель помер, вона стала шантажувати його родичів – і вони викупили у неї 216 любовних листів її нещасного вздихателя.

Після кожної особистої драми Нобель з ще більшою пристрастю занурювався в роботу. За своє життя він побудував 93 підприємства в двадцяти країнах світу. У нього було 355 патентів на різні винаходи. Майно Нобеля оцінювалося в 33 000 000 шведських крон (це більше мільярда доларів). І при цьому – постійна самотність, туга, депресія … У листах родичам він пророкував свою смерть «в оточенні найнятих лакеїв, коли поруч не буде жодної рідної душі». Так і сталося. Нобель міг говорити тільки по-шведськи. Коли він тяжко захворів, слуги-італійці його не розуміли …

На жаль, навіть нечисленні знайомі вважали Нобеля мало не породженням пекла, якому активно допомагають темні сили, – та він і сам часто давав привід до таких розмов. Наприклад, улюбленою розвагою Нобеля були вечірні прогулянки по селах на диліжансі, запряженому племінними жеребцями з заводів графа Орлова. Швидкість пересування – скажена. Але чути тільки тупіт кінських копит, оскільки колеса екіпажу оснащені одним з новітніх винаходів Нобеля – каучуковими шинами. З кучером він спілкувався за допомогою телефону. У кареті горіло яскраве світло …

Екіпаж,що світиться, блискавкою летів крізь сутінки й викликав у селян забобонний страх. Чи не сам князь тьми це мчить? А біографи Нобеля стверджують: він наповнював такі прогулянки особливим змістом. І упивався жахом, який викликав своєю появою …

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *