Тараканівський форт

Тараканівський форт

Тараканівський форт названий на честь однойменного села в 5-ти кілометрах від Дубно, по трасі Київ – Львів, де він і знаходиться.

Побачити його не так-то просто, від дороги він прихований пагорбом. Проїхавши майже все село в сторону Львова, потрібно повернути біля кладовища (другого в селі) ліворуч, на залишки грунтово-асфальтної доріжки і на розвилці взяти лівіше. Від дороги їхати всього-то метрів 700.

Якщо ви все зробили правильно, перед вами відкриється бойовий рів артилерійського форту кінця ХIХ століття.

Передісторія будівництва форту розпочинається із моменту третього поділу Польщі в 1795 році, коли Дубно з околицями було приєднано до Російсбкої імперії і з 1797 року він став повітовим містечком Волинської губернії, а заодно – пограниччям імперії.

Досвід війни 1870-1871 років показав необхідність значного перегляду усієї системи в інженерній обороні кордонів держави. Головними причинами змін у військово-інженерній думці стала поява залізниць й потужної артилерії. У той же час військове міністерство повідомляло Олександру ІІ про необхідність створення невеликих фортець на кордоні з метою зосередження, прикриття й розгортання армій.

Роботу по нарощуванню пагорба Дубенського форту розпочалися у 60-х роках ХІХ століття. Форт-застава був побудований в 1885-1890 роках. Він являє собою земляно-бетонне укріплення, виконане із застосуванням цементу, цегли, чавунно-ливарних деталей, бутового розчину, з яких виконані ферми перекриттів, сходи, герметичні двері, лази. У центрі знаходиться двоповерхова казарма. По периметру трапецієподібної в плані казарми проходить військова вулиця, яка відділяє її від безпечних казематів, що оперізують цю вулицю. Безпечні каземати підтримують насип головного кріпосного валу.

У казематах форту могли розміщуватися до 800 осіб. Усі вони були забезпечені вентиляцією й опаленням. У форті було влаштовано каналізацію, спеціальну установку для спалювання нечистот , водопровід,. Всі приміщення підземних виходів і каземати були висвітлені електрикою.

Гуляючи по вулицею та приміщенями форту і дивлячись на його покалічені битвами і часом стіни, буквально відчуваєш ту велич, яка була йому властива. Шкода, що так сумно склалася його доля.

До 1900 року ця монументальна споруда використовувалася, як фортеця-склад. Унаслідок великої концентрації військ на південно-західному кордоні недалеко від Дубно. А згодом був облаштований у військову в’язницю. Це послужило причиною своєрідного казусу: форт у 1915 році було залишено російськими військами, але тут же він був зайнятий й використаний австрійськими. А вже під час Брусиловського прориву на південно-західному фронті літом 1916 року московським військам довелося із боєм брати колишній свій же форт. У цих боях полягло близько 200 австрійських вояків і більше 2000 росіян. Всі шрами від куль , снарядів, і осколків збереглися досі. Закриваєш очі і чуєш, як гуркочуть гармати, рвуться снаряди, свистить шрапнель, кричать поранені … Сильне враження!

Довелося форту повоювати і під час бойових дій Першої кінної армії проти поляків. А в 1941 році, стримували натиск гітлерівських загарбників, біля Дубна й тримали оборону бійці Червоної армії. З тих пір форт перестав бути військовим об’єктом …

У 60-х роках ХХ століття Міністерством торгівлі й штабом Прикарпатського військового округу робилися спроби використати форт як складські приміщення, проте через вологість й випарювання зберігання тут чого-небудь було неможливо.

На сьогоднішній день форт повільно занепадає і руйнується. Вхід у західний коридор зруйновано, перекриття самого коридору й прилеглих до нього приміщень в аварійному стані. Казарма позбавлена фасадів, віконні прорізи розбиті, як і вся внутрішня обробка. Буйна рослинність захопила колись грізні вали та рови. Зарості борщівника в північно-західній частині бойового рову нагадують джунглі. Повне відчуття тропіків, особливо, коли в низинах повністю занурюєшся в зарості! Але, незважаючи на все це, Тараканівський форт залишається найцікавішим пам’ятником фортифікації і просто красивим місцем, куди варто навідатися.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *