Ніжин

Ніжин

Ніжин – прекрасне древнє місто у Чернігівській області. Його історія бере початок ще в 1078 році (за деякими даними в 993 році) з згадки в «Повісті минулих літ». Ніжин – досить відомий жителям України не тільки своєю архітектурою, великою кількістю старовинних церков і чудовою природою на березі річки Остер. Тут також розташований перший в Україні завод овочевих консервацій, який прославився своїми «ніжинськими» огірочками. До речі, в Ніжині навіть відкрито пам’ятник Ніжинському огірку.

Історія міста досить багата. Територія Ніжина була заселена ще у сиву давнину, і раніше він носив назву Нежатин, а після Уненіж. Свою сьогоднішню назву він знайшов в 1514 році, коли після Московсько-литовської війни місто в складі чернігівських земель відійшли Московському князівству. Пізніше, вже у складі Речі Посполитої в 1625 Ніжин отримує Магдебурзьке право, а також прапор і герб міста із зображенням Юрія Переможця. У 1648 році Богдан Хмельницький звільнив Ніжин від польського панування і створив там власний Ніжинський козацький полк.

Реклама

Цікавим фактом є те, що досить важливу роль в історії міста зіграли греки. Оскільки Ніжин знаходився на перетині торгових шляхів між Туреччиною, Польщею і Москвою, він завжди був вельми багатонаціональним містом. Окрім українців тут можна було зустріти росіян, болгар, євреїв, турків, персів, німців, поляків і греків. Останні ж з’явилися в місті після універсалу 1657, який випустив Богдан Хмельницький і тим самим надав грецьким купцям множинні пільги.

Завдяки всім цим фактам Ніжин, надалі, став одним із найбільших торговельних центрів Лівобережжя. Тут же була відкрита перша Гімназія вищих наук князя Безбородька з якої бере початок школа вищої освіти всієї Лівобережної України.

Реклама

У роки Громадянської та Великої вітчизняної війни Ніжин піддавався вельми відчутним руйнуванням і деякі пам’ятки архітектури ранніх часів були втрачені або відновлені частково.

Унікальність Ніжина полягає ще в тому, що він зберіг планування і забудову XVII – XVIII ст., яка була зроблена у формі шестикутної зірки, на перетині ліній якої були побудовані 32 церкви. З них на сьогоднішній день збереглося 20. Також на державному обліку перебувають 6 пам’яток археології, 12 – монументального мистецтва та 55 пам’яток історії. У самому місті налічується більше 300 історичних будівель, 70 з яких мають величезну культурну цінність.

Безперечно, найдавнішої архітектурною пам’яткою Ніжина є Миколаївський собор часів XVII – XVIII ст. Цей прекрасний храм – один з перших зразків архітектури в стилі українського бароко. Побудований даний собор був у 1658-1668 роках за рахунок полковників Івана та Василя Золотаренка Ніжинського козачого полку. Особливістю архітектури храму є його «всефасадність» – він однаково виглядає з усіх боків. З 1990 року собор відреставрований і переданий віруючим. Увага туристів приковує різьблений іконостас і те, що в камені при його побудові застосовувалися прийоми традиційного українського зодчества.

Досить популярний серед гостей міста і Грецький квартал, де розташований комплекс різних споруд грецької громади. Тут можна знайти церкви Всіх Святих і Св.Михайла, а також будівлі Олександрівського училища, Грецького магістрату і Жіночої гімназії. Також тут знаходиться найстаріша аптека в місті, заснована в 1777 році.

Реклама

Не менш цінним історичним і культурним пам’ятником є Благовіщенський собор, побудований в 1702-1716гг. Початковий проект архітектора Устинова кілька разів зазнавав руйнувань від пожеж, внаслідок чого зазнав деяких змін. В інтер’єрі цього прекрасного храму уціліли фрагменти живопису XVIII-XIX ст. Архітектура собору представлена епохою бароко, але в результаті багаторазових реставрацій доповнена деякими елементами класицизму.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *