Прилуки

Прилуки

Прилуки – районний центр у Чернігівській області. Це красиве місто розташоване на берегах річки Удай і є справді історичним місцем з безліччю пам’яток і пам’ятників. Серед туристів Прилуки особливо цінуються тим, що саме тут атмосфера міста поєднує у собі сучасний ритм життя із цінною культурною спадщиною, яка дісталася від далеких пращурів.

Перша згадка про Прилуки датується 1085 роком, і описувала його як місто-фортецю, що захищає кордони Київської Русі в «Повчанні» князя Володимира Мономаха. Вже на початку свого існування, місто не раз зазнавало руйнувань і навіть повного винищення, але з часом відновлювалося.

Реклама


Вже в 1459 року місто Прилуки згадується у складі Великого князівства Литовського, а у 1592 році – в складі Речі Посполитої. Періодом найбільшого розквіту місто досягло в період Гетьманщини, оскільки стало центром найбільшого на території України Прилуцького козацького полку з 1648 по 1781 рік.

Саме в цей період у місті було збудовано красивий палац князів Вишневецьких, могутню фортецю, будинки місцевого та козацького самоврядування, а також церкви, магазини, млини і т.д.

Реклама

У середині XVIII ст населення в місті вже налічувало понад 7500 жителів і понад 1400 дерев’яних житлових будинків. Після ліквідації Гетьманства 1782 року місто продовжило свій розвиток. У 1893 році, після прокладання через місто залізниці, виникають нові торговельні зв’язки, відкриваються банки та підприємства. Населення міста збільшилося до 22 тис. жителів в 1910 році.

Слід зазначити, що в Прилуках збереглося чимало цікавих та унікальних пам’яток, проте багато з них були знищені. Пам’ятки минулих епох постраждали від Другої світової війни, а також від бездумних забудов останніх років, що позбавило місто старовинних споруд і навіть древніх кварталів.

Серед збережених пам’яток найбільш древньою є територія літописного містечка, на якій розташовані найбільш цінні архітектурні пам’ятки українського бароко.

Найбільш відомою серед цих споруд є полкова скарбниця, яка була побудована ще на початку 18 століття. Її називають ще «кам’яниця Ґалаґана». Дана унікальна споруда являє собою єдиний збережений зразок кам’яної фортифікаційної споруди старовинної Прилуцької фортеці. Вона була відреставрована в 1989 році, її фасади прикрашені нішами, пілястрами, а також бароковими фронтонами. У цьому будинку козаки зберігали полкові клейноди, полкові скарби і дорогоцінну зброю.

Реклама


Серед туристів міста особливою популярністю користується найпрекрасніший Спасо-Преображенський собор. Всередині собору похований у склепі його засновник-полковник Ґалаґан, який відновив собор на місці згорілої дерев’яної церкви середини 17 століття. Архітектура храму витримана в стилі пізнього бароко, чим дуже приваблює туристів. Недалеко від собору розташована двоярусна дзвіниця.

Також, серед безлічі пам’яток Прилук виділяється Собор Різдва Пресвятої Богородиці, який побудований на місці двох старовинних церков, згорілих в 1781 році під час сильної пожежі. Споруда нового храму почалася практично відразу після пожежі, проте затягнулася в часі. Завершити її дозволило фінансування з царської скарбниці в 1802 році. Усередині цього прекрасного храму збереглися залишки олійного розпису початку 19 століття, а дзвіниця у дворі, на жаль, до наших часів уже не дійшла.

Серед культурних пам’яток міста Прилуки досить відомим є Театр Бродського (Будинок культури). Міщанин Бродський почав його будівництво в якості першої в місті професійної сцени ще наприкінці 19 століття. Однак тоді завершити будівництво завадив брак коштів. Пізніше, в 1930 році, була добудована центральна двоповерхова частина будівлі. Оригінальна споруда і цікава історія даного театру приваблюють гостей міста. Сьогодні на цій сцені виступають театри народної самодіяльності, а також проходить щорічний фестиваль.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *