Чернігів

Чернігів

Чернігів – місто на півночі Украіни, який є адміністративним центром Чернігівської області, а також самим північним обласним центром країни. Це місто з багатою історією, здавна було одним з наймогутніших в політичному і економічному плані, вважалося досить важливим адміністративним центром в Давньоруській державі, і навіть згадувалося в «Повісті минулих літ». Його неповторна атмосфера і безліч пам’яток роблять його північним туристичним центром України.

Згідно думки істориків, Чернігів був заснування в кінці VII століття, має багату історію і вперше згадується в старовинному літописі за 907 рік. В епоху Чернігівського князівства вважався одним із найбільших міст в Європі, оскільки займав площу 450 га з населенням в 40 тис.чол. У часи литовсько-російської війни Чернігів багаторазово піддавався нападам ворожих військ.

Сучасне місто Чернігів вражає туристів своїм спокоєм і величчю, а також поєднанням безлічі історичних пам’яток з об’єктами сучасності. Це невелике і дуже акуратне місто таїть в собі всю багатогранність накопиченого історичного досвіду, а також передає атмосферу сучасності, завдяки насиченій інфраструктурі.

Серед основних визначних пам’яток Чернігова можна назвати Троїцький собор, який був заснований ще в XI ст. на Болдиних горах і зараз входить до комплексу Троїцько-Іллінського монастиря. Пошкоджений після монголо-татарської навали монастир було відновлено в 1649 році, а ансамбль Троїцького собору споруджено в 1695 році на кошти українського гетьмана Івана Мазепи. На вході був навіть розміщений портрет гетьмана в образі святого Іоанна Предтечі. Велична і воістину чудова архітектура Троїцького собору – це твір талановитого вільнюського зодчого Йоганна-Баптиста Зауера, виконана в стилі українського бароко.

На сьогоднішній день собор користується величезною популярністю у туристів, а також віруючих, які відзначають його особливу атмосферу. На даний момент Троїцький собор завжди відкритий для прихожан. У ньому покояться мощі відомих чернігівських угодників: святителів Феодосія Чернігівського і Філарета (Гумілевського) , преподобного Лаврентія, а також частки мощей Михайла і Феодора і деяких Києво-Печерських святих. Слід додати, що Троїцький собор є частиною архітектурного ансамблю відомого Троїцько-Іллінського монастиря, який займає найвищу ділянку в міському ландшафті міста Чернігова. Особливої уваги заслуговує дзвіниця – монументальний архітектурний твір заввишки 58 метрів. Саме звідти відкривається найкраща панорама на місто, правда для цього доводиться долати 195 сходинок.

Неможливо не згадати, що самим натхненним і просоченою історичними подіями місцем є чернігівський Вал. Це найстаріша частина міста Чернігова, його історичний та адміністративний (в минулому) центр. Тому, і пам’яток тут багато – це і Спасо-Преображенський собор, і «Будинок Мазепи», і Борисоглібський собор, і 12 гармат, і церква Іоанна Богослова.

Досить популярним серед місцевих жителів, туристів і гостей міста є Спасо-Преображенський собор. Це найстаріший пам’ятник, що зберігся на території України з часів Київської держави. Перший камінь 5-главого собору Святого Спаса заклав Мстислав – син київського князя Володимира в XI ст. Історики припускають, також, що саме тут і знайшов вічний спокій легендарний князь Ігор Святославович з повісті «Слово о полку Ігоревім». В інтер’єрі Спасо-Преображенського собору збереглися багато фрагментів різних давньоруських фресок, а також унікальний красивий іконостас XVIII ст. На жаль, сильна пожежа в кінці XVIII ст. завдала непоправної шкоди цьому прекрасному собору. І якщо його форму вдалося доповнити і відновити разом з орнаментальними складками, то храмовий давньоруський живопис воскресити не вдалося.

Борисоглібський собор є прекрасним витвором іншого правителя Чернігова, який на сьогоднішній день вже оспіваний і канонізований українською православною церквою, а саме Давида Святославича. Цей чудесний собор був зведений орієнтовно в 1123 році і був посвятою небесним покровителям всього роду Ярославичів, пізніше він перетворився на їх почесну усипальницю. На сьогоднішній день, собор являє собою музей і занесено до списку пам’яток Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Поруч із собором знаходиться церква Іоанна Богослова, яка була зведена з дзвіницею в 1702 році. Зараз тут розміщена дирекція заповідника «Чернігів стародавній», а також безліч музейних експонатів, особливо популярною з яких є виставка старовинних українських ікон.

У західній частині Валу також розташований «Будинок Мазепи» – кам’яний красивий будинок, який за переказами збудував гетьман для своєї юної коханки, хрещеної дочки Мотрі Кочубей, яку прокляла матір через порочний зв’язок із убивцею батька.

Також, досить пам’ятним і значущим для Чернігова є 12 чавунних гармат, які були піднесені місту в дар Петром I за сміливість і мужність козаків в боротьбі із шведами. Встановлені вони були на цьому місці на початку XX століття. Сьогодні ж, цей символ хоробрості і безпеки стоїть на знаменитому чернігівському Валу, на самому високому місці.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *