Новгород-Сіверський

Новгород-Сіверський

Новгород-Сіверський – районний центр, у Чернігівській області. Це прекрасне місто з багатою історією і чудовими пам’ятками, які користуються популярністю серед туристів, як з України, так і з країн зарубіжжя. Історія Новгород-Сіверського досить цікава. Офіційною датою заснування міста є 989 рік. Перші згадки про місто, як про повноцінно сформований соціальний центр (місто з повністю розвиненою інфраструктурою – храмами, княжим двором, торговим посадом і будинками ремісників та дружинників) з’явилося ще на початку XI століття. Зокрема, в літописі Володимира Мономаха «Повчання дітям» згадується про нове місто, яке знаходиться на землі сіверян.

Економіка Новгород-Сіверського вже на той момент була досить розвинена. В її основі перебували ремесла, землеробство, торгівля, полювання, бортництво і рибальство. Пізніше, в ході розкопок на території стародавнього міста, були знайдені свідчення того, що в той час було також досить розвинене гончарне виробництво. Археологи сходяться в думці, що перше поселення на місці сучасного міста виникло ще наприкінці X століття і пов’язують цю подію з правлінням Володимира Святославовича. Однак, історики схиляються більше до версії про появу в 1044 році міста Новгорода-Сіверського в результаті завойовницьких походів Ярослава Мудрого.

Значну віху в історії міста становить період перебування Новгород-Сіверського князівства, яке було проголошено у 1097 році. Саме в цей історичний період, були здійснені кілька походів на половецьку землю. Перший з них прославився перемогою над Половецькими ханами на річці Ворскла, а другий був оспіваний у «Слові о полку Ігоревім». Вже на початку XIII століття князівство розпалося на кілька невеликих уділів.

Катерина II під час своєї відомої подорожі по Україні відвідала Новгород-Сіверський і була приємно їм вражена. На честь цього візиту в місті у 1786 році була побудована Тріумфальна арка.

Багата історія і багатогранні події відклали відбиток на архітектурних і культурних пам’ятках Новгорода-Сіверського. Зокрема, безліч визначних пам’яток збереглися в первозданному вигляді, а деякі були вже реконструйовані в після часткових пошкоджень. Одним із найбільш шанованих серед туристів об’єктом екскурсій в Новгород-Сіверському є православний чоловічий Спасо-Преображенський монастир. Цей діючий монастир на р. Десна є однією із найбільш значимих пам’яток міста в історико-культурному плані. Заснований він був князем Мстиславом Володимировичем в 1033 році. У приміщеннях монастиря отримували благословення князі удільного князівства, а також перебувала сама князівська резиденція. У XII столітті на території був зведений Спаський собор, з якого вирушив у похід Ігор Святославович – герой знаменитого «Слова о полку Ігоревім». Велика частина всіх споруд монастиря відноситься до споруд вже XVII-XVIII століть, після відродження від монгольського розорення. На території монастиря домінує Спасо-Преображенський Собор, а також збереглася Іллінська і Петропавлівська церкви. Остання повна реставрація даного історичного об’єкта відбувалася в 2003 році.

Одним із захоплюючих творів теслярства чернігівської школи є дерев’яна п’ятизрубна Микільська церква. Її споруда датується 1720 роком і постала вона на місці зруйнованого монгольською навалою храму Св.Миколая, який був зведений в 1086 році. Дана унікальна церква приваблює гостей міста, туристів і звичайних перехожих своїм дивовижним зовнішнім виглядом – церква одноглава, виконана повністю з дерева і, завдяки пірамідальному силуету, завершує сам пагорб, на якому знаходиться.

Не менш популярною і значимою для Новгород-Сіверського є Тріумфальна арка, яка була зведена в 1786 році на честь приїзду імператриці Катерини II. Ця арка розташована на вулиці Карла Маркса і являє собою арочний проїзд, який з двох сторін підтримують пілони. Між колонами, на оригінальних пілонах, поміщені щити з гербами губернії.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *