Шарівський замок

Шарівський замок
Всього година їзди від Харкова – і ви на території старовинного замку, оточеного таємницями і легендами.
Будівництво Шарівської садиби на березі річки Мерчик почалося на початку XIX століття. Поміщик Павло Ольховський велів звести палац і заклав на схилі двокілометрової балки великий парк. Наприкінці XIX століття власником замку став цукрозаводчик Леопольд Кеніг.
Саме завдяки йому будова набула сьогоднішні риси: до старого корпусу були добудовані два крила і готичні триповерхові оборонні вежі. У тому ж стилі був виконаний парадний в’їзд: ворота з фортечними зубцями, будиночок з стрілчастими вікнами для охорони, загострена сторожова вежа. Шарівський парк при Кенігу теж сильно змінився: з’явилися тераси, сходи, каскад штучних ставків, басейни з фонтанами і кам’яні містки.
Головним елементом парку стала широка липова алея, по якій були прокладені дороги – для прогулянок на каретах і пішки. Липи обрізалися таким способом, щоб всі гілки були спрямовані вертикально. На території садиби ростуть і багатовікові дуби, найстарішому з яких 600 років!
На пологому сонячному схилі нижньої тераси розташувалося садове господарство з обладнаною оранжереєю, будинком садівника, городом і садом. До наших днів також збереглися стайні, фазанарій і кілька господарських прибудов.
Після революції 1917 року Леопольд Кеніг емігрував до Німеччини, а в замку розмістили туберкульозний диспансер. У 2008 році всіх хворих вивезли, на території маєтку провели дезінфекцію. Всередину будівлі поки не пускають, а от ознайомитися з парком може кожен.
Гуляючи по парку Шарівської садиби і насолоджуючись надзвичайно чистим повітрям, не забудьте доторкнутися до однієї з найромантичніших його легенд – каменю, який місцеві жителі ласкаво називають … попою. Як свідчить чутка, дружина Кеніга була рідкісною красунею. Але вся біда в тому, що молода жінка не любила чоловіка.
Одного разу цукровий магнат відправив дружину на море, щоб та поправила здоров’я, підірване сухотами. Красуня не втрачала на відпочинку часу дарма і закрутила роман з офіцером. «Доброзичливці» відразу ж доповіли Леопольду про його ганьбу. Зрада дружини не давала спокою Кенігу.І одного разу, гуляючи по парку в Шарівці, невірна дружина натрапила на той самий камінь, на якому віддавалася пристрасті з офіцером … За легендою, цю брилу вагою 6 тонн Леопольд наказав перевезти в Шарівку, щоб його дружина не забувала про свій гріх. Місцеві жителі запевняють, що камінь володіє магічними властивостями. Потрібно доторкнутися до нього і загадати бажання. Обов’язково про любов і обов’язково з чистою душею … Кажуть, збувається.
У Харківській області існує кілька населених пунктів з назвою Шарівка, і туристи їх часто плутають. Одне з селищ знаходиться зовсім поруч з замком. Кажуть, з’явилося воно через примхи Кеніга. Власник Шарівки не хотів, щоб вид з його маєтку псували жалюгідні халупи, і переселив селян в Уфимську губернію. Але суворий клімат змусив селян повернутися на батьківщину. На місці своїх будинків вони знайшли попелище – все велів спалити Кеніг. Тому людям довелося будувати нові будинки подалі від замку.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *