c. Сковородинівка, Національний музей Сковороди

c. Сковородинівка, Національний музей Сковороди
До 1922 року селище Сковородинівка називали Пан-Іванівка. Знаходилася тут садиба родини Ковалевських, у якій провів свої останні дні педагог, філософ, письменник й поет Григорій Сковорода. З 1972 року на території маєтку діє відкритий музей. Сьогодні Національний літературно-меморіальний комплекс Г. С. Сковороди – це будинок-музей, зразок архітектури XVIII століття, і парк на березі ставка. Музей складається з кількох залів.
Тут в експозиції представлені особисті речі Григорія Савича, картини, книги, документи. У приміщеннях досить багато дзеркал. За думкою філософа Сковороди, саме дзеркала – це шлях до глибокого пізнання свого внутрішнього світу. Багатьох туристів цікавить унікальна скрипка, до якої торкалися руки Сковороди. До речі, зображення цієї самої скрипки зараз й красується на 500-гривневій банкноті.
Вам також покажуть кімнату, у якій жив й творив Григорій Сковорода. Тут відтворена обстановка того часу: старовинне бюро із безліччю шухлядок, гусяче пір’я , рукописи…
Поруч із музеєм знаходиться могила великого українця. Як й заповідав філософ, на місці його поховання не встановлювали хреста – тільки камінь із написом: «Світ ловив мене, але не спіймав». За переказами, Сковорода викопав собі могилу сам. За день до смерті він повідомив усім, що помре, переодягнувся в білий одяг, а на ранок відійшов у інший світ. Але на цьому містика не закінчується. У XIX столітті садибу Ковалевських придбала досить заможна поміщиця Кузіна. Кажуть, щоночі їй став ввижатись старець у білому одязі. Злякавшись, поміщиця веліла перенести могилу Сковороди подалі, за яр.
Від музею вниз до ставка веде вимощена каменем стежка. Пройшовши по ній кілька метрів, ви побачите клумбу, від якої символічно розходяться на всі боки сім липових алей. Одна з доріжок приведе вас до дуба, під яким полюбляв працювати Сковорода. Співробітники музею кажуть, що в дуплі містився письмовий столик, стілець. І там могли спокійно сидіти і спілкуватися дві людини. Зараз дерево вже мертве, біля нього знаходиться барельєф філософа. Поруч з цим 700-річним дубом росте дуб-син, посаджений Григорієм Савичем.
Влаштувати пікнік і перекусити після прогулянки можна на мальовничому ставку, який в народі називається Панські штани. Він утворений двома струмками, що стікають по балках. Ставок знаходиться прямо за парком музею.
Повернувши уздовж берега ставка направо, ви побачите ще один пам’ятник – джерело у вигляді колодязя, з якого черпав воду знаменитий письменник.
У Сковородинівку можна приїжджати в будь-який час – музей працює цілий рік. Але екскурсія буде більш цікавою і такою, що запам’ятовується, якщо ви потрапите на одне з фольклорних свят, які тут проводяться щорічно.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *