Холодний яр

Холодний яр

Холодний яр – святе місце для українців. Ця унікальна місцевість таїть у собі дух багатьох видатних подій в історії України: визвольна боротьба Коліївщина , козацьке опір, повстанський партизанський рух, Холодноярська республіка,. Сама місцевість є унікальною в ландшафті: неповторна та різноманітна природа, крутезні схили ярівта балок, укритих густим лісом з велетенськими тисячолітніми дубами і ясенами. У самій назві “Холодного Яру” вже є якась утаємничена, притягальна й магічна сила. Більшість балок і струмків Холодного Яру мають свою назву. Так, тут є балки Кириківський Яр, Чорний Яр, Січовий Яр, Гайдамацький Яр, Циганський Яр, Поташний Яр, Гадючий Яр, Червоний Яр та інші. Сумарна довжина балок і їх відгалужень складає приблизно 250 км. По самому дну балок протікають близько 150 струмків, що впадають в підсумку в річку Тясмин.

Холодний Яр має багатющу історію. У його околицях на його території археологами виявлено велику кількість стародавніх стоянок і поселень.

Холодноярські ліси, в далекому минулому, в основному складалися із реліктових багатовікових дерев. Одним з найстаріших дерев сьогодні є тисячолітній велетень – дуб Максима Залізняка. У діаметрі стовбур цього сивого патріарха сягає 8.65 м. Він ще пам’ятає походи київських князів, був свідком козацької доби, гайдамаки сиділи під його кроною, відпочивали тут і повстанці Холодноярської республіки. Стовбур дерева був не одного разу вражений блискавками згори донизу, але він вистояв, не схилився перед стихією і часом. В Холодному Яру, поблизу с. Мельники, можна зустріти ще чимало кремезних гіллястих дубів вік яких 300-500 років.

Жителі с. Мельники, розповідають, що побувавши тут Ярослав Мудрий подарував цю місцевість своєму воєводі Мирославу. Воєвода побудував на ній городище-форт. Йдучи в похід на захист Києва, сказав він дружині своїй Мотрі берегти його. Повертаючись з перемогою, вирішив він перевірити, наскільки хороший цей захист. Переодягши своє військо в одяг печенігів, підступив до форту. З перших же стріл Мирослава було вбито. Дружина його Мотря, для увічнення його пам’яті побудувала монастир, й сама пішла у черниці. У 1240 р. його ледь не знищили орди монголо-татар. Тривалий час він був під патронатом українського козацтва, і під час турецьких походів на Чигирин знову був дуже зруйнований. Протягом століть він щоразу відновлював свою велич. У центрі Мотронинського городища стоїть Троїцька церква Мотронинського монастиря.

Взагалі все це місце оповите суцільними загадками. Одна з них місцезнаходження “Острова Русь”. Шукали його протягом багатьох років від Балтики до Чорного моря. Й нікому спочатку не прийшла думка шукати 130-140 км острів по серед суші. Крок за кроком вивчали краєзнавці притоки Дніпра, й з’ясували, що затоки річок Ірдинь та Тясмин утворюють собою давнє пересохле русло Дніпра, яке було судноплавним тисячу років тому. Поміж двох рукавів і знаходився 130-ти кілометровий острів. Ось чому тут знаходять залишки величезних кораблів, та морські молюски.

У 20-ті роки ХХ століття тут була організована Холодноярська республіка. Її заснували селяни, які не хотіли приймати радянську владу. Щороку в Холодному Яру відбувається історична реконструкція битви повстанців з загонами більшовиків.

Побувавши тут, нехай на декілька хвилин, відчуваєш велич цього краю, пронизуєшся історією козацьких змагань, вдихаєш на повні груди дух свободи.

Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *