Огуз – царський курган

Огуз – царський курган
Огуз – це курган царя скіфів, що правив в IV столітті до н.е. поблизу смт Нижні Сірогози, що у Херсонській області. Огуз найбільший курган у причорноморському степу
Знайдені в Огузі вироби стали окрасою скіфських колекцій Національного музею коштовностей та Ермітажу. Курган досліджували у різний час археологами В.М. Ротом, М. Веселовським, А.М. Лєсковим й Ю.В. Болтрик. Згідно із дослідженнями Юрія Болтрика, Огуз цілком скоріш за все є усипальницею нащадків царя скіфів Атея.
Археологами Огуз датується серединою четвертого століття до нашої ери. Це була епоха царя Атея – час найвищого розквіту Скіфської держави. На думку деяких археологів саме Атей і був похований в центральній, найбагатшій могилі Огуз. У ті роки Скіфія вважалася одним з найсильніших держав Європи.
Огуз знаходиться на одній прямій лінії (більше 100 км) з чотирма найбільшими курганами Скіфії – Козлом, Солохою, Чортомликом – і трохи відхилившимся від цієї лінії на схід по вододілу Александрополем, будучи самим південним з них. На цій же лінії знаходиться і Кам’янське городище, яке виникло у стародавнього броду-переправи як перевалочний пункт на торговельному шляху.
Всі ці кургани зведені вздовж древнього шляху – найкоротшій прямій від Керченського півострова до Середнього Подніпров’я, тобто суходільного торгового шляху від Боспору через власне Скіфію в Лісостеп. Пізніше на лівобережну частину цього шляху «накладається» один з варіантів так званого Соляного шляху, що існував в середні віки.
Огуз це перший в Україні курган, на якому після дослідження була реставрована насип. Товариство охорони пам’яток історії й культури України реконструювало насип кургану в 1988 році.
Василь Симойлов

Василь Симойлов

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *